• BIST 1.531
  • Altın 410,054
  • Dolar 7,4243
  • Euro 8,9523
  • Gümüşhane : -3 °C
  • Trabzon : 7 °C

PERAKENDE SEKTÖRÜNDE REKABET BELİRLEYİCİLERİ

18.04.2016 13:50
Serhat Akyol / YAZAR

Serhat Akyol / YAZAR

 

Bu hafta kaldığımız yerden devam ediyoruz. Perakende Sektöründe rekabetin fiyat dışında ki belirleyicilerine bakacak olursak;

  1. Satış Yeri Uygunluğu

Perakende sektöründe başarılı olmanın ve rekabette avantajlı duruma geçmenin diğer bir belirleyicisi de satış yerinin ya da dükkânın (mağazanın) şekilsel ve coğrafi olarak uygunluğudur. Perakende sektöründe alıcılar malın son kullanıcısıdır. Ayrıca bireysel müşterilerdir. Bu sebeple mağazanın coğrafi olarak popülasyonun fazla olduğu merkezi noktalarda olması önemli ve gereklidir. İnsan sirkülasyonun fazla olduğu ana caddeler, herkesçe bilinen merkezi konumlarda olabilmek önemlidir. Bunun yanında şekil olarak ta mağazanın satılan ürüne uygun olması, teşhir ve vitrin görselinin bulunması ve son kullanıcıyı ihtiyaçları doğrultusunda cezbedici nitelikte olması gerekmektedir. Zira özellikle ülkemizde son kullanıcılar, almak istediği ürünü görmek, dokumak hatta koklamak isteyecektir. İnsanların duyu organları ile etkileşime girebildiği ürünleri alma eğilimleri çok daha fazladır. Bu bağlamda satmış olduğumuz malları mümkün olduğunda sergileyebileceğimiz bir mağaza da olmak avantaj olacaktır.

Örneğin, Şehrin merkezinde, kalabalık sirkülasyonunun tam ortasında dört duvar ile kapalı bir mağazada olmak, o mağazanın popülaritesini düşürecektir ve bize avantaj sağlamayacaktır. Aynı mağazada cadde üzerine vitrin yaptık ve insanlar artık mağazamızı görebiliyor. Vitrinimizde direk ürünleri sergilemek yerine, dijital baskı kullanarak posterler yerleştirdik. Artık insanlar ne sattığımızı biliyor. İçeriye çekmeyi başarabildiğimiz müşterilerimize kataloglardan ve posterlerden malzeme satmaya çalışıyoruz. İşte, şimdi tekrar kaybettik. Müşterimizin duyu organlarına hitap edemedik. Ülkemiz insanları görmedikleri, hissetmedikleri malı almayacaktır.

  1. Ürün Seçimi

Ürün yelpazemizde ki malların içinde bulunduğumuz toplumun kültürüne, eğitim ve entelektüel durumuna, yaşam tarzına ve ihtiyaçlarına vs. etkenlere uygun olması gerekmektedir.  Örneğin; Denizi olmayan bir bölgede deniz malzemeleri satan bir mağaza açmak pek te akıllıca bir yatırım olmayacaktır. Ya da Müslüman bir ülkede domuz ürünleri satan bir kasap dükkânı açmak ta bizi sıkıntıya sokacaktır. Buradan şöyle bir sonuca varabiliriz; satmakta olduğumuz ürün çeşitlerimizin arasında içinde bulunduğumuz şartlara uygun olmayan bir malzeme varsa diğer malzemelerimizin satışı da riske girecektir. Bir kasap domuz eti de satıyorsa o kasaptan Müslüman bir toplumun diğer et çeşitlerini de almayacağı aşikârdır.

“Müslüman mahallesinde salyangoz satılmaz…”

  1. İşyeri Çekiciliği

“Güzellik sadece güzel olan şeylerde değil, güzel görmek istediğin her şeydedir.”  (Özlü Söz)

İdeal bir mağaza öncelikle “çekici” olmalı. Güçlü bir konsepte sahip olmalıdır. Yani, “müşteri çeken fikir özüne” sahip olmalıdır. Vitrinleriyle ve mağaza içi ürün yerleşim düzenleriyle bir mağaza insanların keyifli vakit geçirebileceği bir mekâna dönüşmeli ve böylece kişileri bir bakıma alışveriş yapmaya özendirmelidir.

Çekici bir mağaza müşteride ne tür etkiler doğurur? Müşteriyi nasıl, ne şekilde ve ne yönde etkiler?

Yapılan bazı araştırmalarda Mağazanın fiziki yapısın işyeri çekiciliğini kesin olarak etkilediği belirlenmiştir. Geçmiş yıllarda perakendeciler bir takım fiyat teşvikleri ile müşteri ve satışlarını artırmaya yönelmişler ve bu doğrultuda rekabette avantaj sağlamaya çalışmışlardır. Ancak günümüzde böylesi promosyonların yerine mağaza ile müşteri arasında direk iletişim kurabilmek adına adımlar atılmaktadır. Bu da bir mağaza kimliği oluşmasına neden olmuştur. Evet, her mağazanın bir kişiliği ve karakteristik özellikleri olmalıdır. Müşterileri ile direk iletişim kurabilen ve alışverişi keyifli hale getiren ve teşvik eden mekânlar kurgulamak önemlidir. Böylesi bir mağaza imajı ve oluşan mağaza kimliği bireylere “dekor” ile aktarılabilmektedir.

Müşteri ile ilk buluşma gözler ile olacaktır. Bu sebeple mağazamız ilgi çekici arzu uyandırıcı nesneler ile bezenmelidir. Çekici bir mağaza hayat doludur ve pozitif enerji yaymalıdır. Zaten bir arayış içerisinde olan potansiyel müşterilerine ben buradayım diyebilmelidir.

''Güzel bakan güzel görür, güzel gören, güzel düşünür, güzel düşünen hayattan lezzet alır.''   (Hz. Mevlana)

  1. Güvenilirlik

Kurum itibarı ve güvenilirliği son yıllarda pek çok araştırmacının ilgi odağı olmuştur. Pazarlamadan finansmana, ekonomiden yönetime değin birçok alanda sorgulanmıştır. Ekonomistlere göre “ürün kalitesi ve fiyatı”, kurumsal araştırmacılara göre “kurumsal ve sosyal bir kimlik”, Pazarlama araştırmacıları ve yazarlarına göre ise “marka dürüstlüğü” güvenilirlik noktasında belirleyicidir.

Yani kısaca açıklayacak olursak, yukarıda belirtilenlerin tamamı doğrudur ve bir bütün olarak değerlendirilmedir. Yani, mağazamızda sattığımız mallar kaliteli olmalı fiyat olarak ta malın kalitesine göre makul olmalıdır. Mağazamız yukarıda bahsettiğimiz Mağaza çekiciliği ilkesine göre dekore edilmeli ve şahsına münhasır karakteristik bir kimliği kazanabilmelidir. Sattığımız mallar kalitesi ispatlanmış, gerekli üretim standartlarını ve belgelendirmelerini tamamlayabilmiş ve müşteri beğenilerini deneyimleri ile tasdik etmiş güvenilir markalar olmalıdır. İnsanlar bu noktada bize güvenmelidir.

Mağazamızda sattığımız mallar ile ilgili bu hususlara dikkat ettiğimizde yine rekabette avantaj sağlayabileceğimiz aşikârdır.

“ Ucuz ayakkabı giyecek kadar zengin değilim” (Henry Ford)

  1. Tanımışlık

“Beni bilen bilir, ben …”

Yukarıda ki cümledeki boş bırakılan yeri dilediğiniz gibi doldurabilirsiniz. Bu bir kendine güven meselesidir. Kendine güvenen bir insanın söyleyebileceği bir cümledir. Mağazamız ve örgütümüzde bu şekilde insanlara güven vermelidir ki müşterileriz alacağı mal veya hizmetten emin olmalıdır. Hizmetlerimizin kesin tatmin sağlayacağını müşterilerimiz bilmelidir. Ya da bizden alacağı bir malın kalitesinden veya fiyatından asla şüphe etmemelidir. Satış sonrasında da alacağı malın arkasında duran bir örgüt olduğunu bilmek müşteriye huzur verecektir.

Her birey alışverişlerinde çoğu zaman ortak bir olgu ile güdülenir. Doğacak bir ihtiyacımızda ilk olarak aklımıza gelen tanıdığımız ve güvendiğimiz bir mağazadan alışveriş yapmak olur. Bu bağlamda sektör içerisinde tanınan bir perakendeci olmalıyız. İnsanlara “bu malzeme şu mağazada ucuz” veya “ bu mağazadan alışveriş yapalım, bunlar güvenilir insanlar” ya da “ o mağazaya gidelim orası içimi açıyor” vb. ifadeleri düşündürebildiğimiz kadar tanınır ve biliniriz.

Satacağımız malı belirledik, mağazamızı itinalı bir şekilde açıklamaya çalıştığımız hususlara göre kurduk ve satış fiyatlarımızı belirledik. Peki, perakende sektöründe avantajlı duruma geçebilmek için daha neler yapabiliriz?

Burada mağazamızda çalışacak ve müşterilerimiz ile direk iletişime geçecek olan personelimiz büyük önem arz etmektedir. Mağaza-Satış Personelimizde bulunması gereken bazı özellikler vardır bu özelliklerin haricinde personelimizi belirli bilgi birikimi ile donatmamız gerekiyor. Kısaca değinecek olursak;

_____________________________________________________________________________

Piyasalarda Bu Hafta;

            Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde Çin’den gelen veriler önemliydi. Zira ilk çeyrekte yüzde 6,7 lik bir artış kaydedildi. Bu rakam beklentilerle doğru orantılı gerçekleşti. Aslında bu ve bunun gibi veriler piyasalarda ılımlı havanın devam ettiğinin göstergesi olarak değerlendirilebilir.

            17 Nisanda Doha’ da OPEC ve OPEC üyesi olmayan ülkeler yani petrol üreticisi olmayan ülkelerin yapacağı toplantı oldukça önemlidir ve mutlaka çok yakından takip edilmelidir. Zira piyasalardaki olumlu havanın devam etmesi petroldeki normalleşme ile mümkün kalacak gibi görünüyor.

Piyasalarda;

 

ALTIN                                    :

Dolardaki toparlanışa rağmen altın da kararlı görünüm devam etmektedir. Kurlar 1.220 seviyesi üzerinde kaldıkça yükseliş eğilimi devam edecek gibi görünüyor. Böyle bir durumda 1.250 direnç seviyeleri görülmesi muhtemeldir. 1.260 seviyesi hedeflenebilir. 1.250–1.260 seviyeleri sonrasında muhtemel geri çekilmelerde 1.225 seviyesi destek noktamız olacaktır. Bu seviye geçilirse sırasıyla 1.220–1.210seviyeleri önemli destek noktalarımız olacaktır.

Altında Teknik analizlere göre AL sinyali devam etmekte. Bu haftada karlı bir yatırım aracı olacaktır.  Ancak yine de özellikle dolar kurunu dikkatlice takip ederek yatırımlarınızı şekillendirmenizi tavsiye ederim.

DOLAR                      :

            Bu haftanın en heyecan verici takip Dolarda görülecektir. Öyle ki tahminimce hareketlilik başımızı döndürecektir diye düşünüyorum. Neden mi?

            Çarşamba günü TCMB bir toplantı gerçekleştirecek ve büyük ihtimalle yeni ekipten bir faiz indirimi kararı çıkacaktır. Ayrıca siyasi kanattan da daha büyük faiz indirimleri için baskı sürmekte. Dolar haftaya alıcılı başlayacaktır. Kurlarda ise öncelikli hedef 2,95 seviyesidir. Ama tahminimce kur 2,85-2,90 aralığında sıkışacaktır. Kurdaki aşağı yukarı hareketlilik bu hafta sürekli olacak gibi duruyor. Geri çekilmelerde destek 2,80 seviyesidir. 

            EURO                         :

            Bir süredir devam eden düşüş trendi sonlanmış gibi görünüyor. 3,22 seviyelerinde haftayı sonlandıran Euro’ da 3,23 ve 3,24 direnç seviyeleri test edebilir ve ardından aşağı yönlü hareket devam edecek gibi görünüyor. Destek noktalarımız 3,21 ve sonrasında 3,20 olacaktır. Bence Euro bu haftayı da 3,21–3,22 Aralığında kapatacaktır.

            BRENT PETROL      :

            Petrol fiyatlarının gidişatını belirleyecek yegâne unsur aslında 17 Nisandaki Doha toplantısıdır. Bunun haricinde aşağı yönlü baskının devam ettiğini gözlemliyoruz. Toplantıya katılmayacağını açıklayan İran ve ardından Suudi Arabistan’dan gelecek haberler ve veriler oldukça önemli olacak. Aslında Hareketli ve sert değişimlerin bu hafta görülmesi muhtemeldir. 42,5 seviyesi önemlidir. Aşağı yönde 42,00–41,50 seviyeleri destek noktaları olacaktır. Toparlanmada ise 43,00 direnci aşılırsa 44,00–44,50 hedefe alınabilir.

            Ne olursa olsun bu hafta piyasa çok hassas hatta oynak olacak. Artarda gelecek olan verileri Baş döndürücü hızla takip edeceğiz.

Bol kazançlı ve Mutlu haftalar diliyorum.

 

 

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim