• BIST 1.530
  • Altın 418,068
  • Dolar 7,7315
  • Euro 9,1608
  • Gümüşhane : -1 °C
  • Trabzon : 6 °C

SİYASİ HESAPLAR VE EKONOMİK ZARARLAR

10.05.2016 16:17
Serhat Akyol / YAZAR

Serhat Akyol / YAZAR

Çok zor ve sancılı bir seçim sürecinin ardından, ekonomik ve toplumsal istikrar adına vaatlerle iktidarı empoze edilen bir hükümeti kabullenmiş ve sindirmişken piyasalar, tamda normalleşme sürecine girmişken, bu siyasi karmaşa hiçte iyi olmadı. Açıklamalar ne yönde olursa olsun her vatandaş biliyor ki Cumhurbaşkanımızın iradesiyle görevinden ayrılan bir Başbakan olarak tarihe geçti Ahmet Davutoğlu. İnanın söylenecek konuşulacak o kadar çok şey var ki… Kelimeler boğazımıza düğümleniyor artık. Aklı başında her vatandaşta eminim ki başını ellerinin arasına almış ve düşünüyordur geleceğini. Güçlü ekonomi, güçlü Türkiye diyerek başlanılan bu yol böylece yarım kalmış oldu belki de. Elbette ki siyasi arenadaki bu çekişmenin ekonomik sonuçları da olacaktır. Bu belirsizlik ekonomimize nasıl yansıyacak; birlikte bakalım.

            Ülkemizde yaşanan siyasi belirsizlik ile birlikte artan terör olaylarını da düşünecek olursak, bu kesinlikle yabancıların ülkemize bakışını değiştirecektir. Bu durumda ülkemize girecek olan paranın azalacağını düşünmek yanlış olmaz sanırım. İstikrarsız bir siyaset ve artan terör kesinlikle ekonomimiz temellerine atılmış bir dinamit olacaktır. Hep söylerim; kendi yatırımlarımızı karşılayacak tasarruflarımızı oluşturamadığımız sürece yabancı sermaye bağımlılığından kurtulamayız.

Peki, ülkemize para girişinin bariz oranda azaldığı böyle ortamlarda ne gibi sıkıntılar yaşayacağız?

İşte cevabı;

Böyle bir ortamda piyasaya açıklanacak bir veri olumlu dahi olsa TL üzerinde olumlu bir etki yapmaz ancak olumsuz olursa piyasa bu veriyi derhal fiyatlama yoluna gider. Yani en büyük sorunu kurlarda yaşayacağız ve özellikle dolar/tl kuru sürekli olarak yükseliş eğiliminde olacaktır. Böyle bir ortamda yatırımcının alacağı tavır kısa vadeli stopları takip etmek olmalıdır. Klasik yöntem, yükseliş sonrası ilk duraklamada dövizimizi satalım ve yine düşüş sonrası ilk duraklamada döviz alalım. Kurda oynaklık artacaktır ve dikkatli bir yatırımcı için kar fırsatları doğabilir.

Yaşanan bu son gelişmelerin ardından ekonomik aktörler gerçektende belirsiz bir ortamda faaliyet göstermek çabasında kalıyor. Dolayısıyla unutmayalım böyle bir ortamda ne üretim nede yatırım olur. Kısa vadede sonuçları hissetmeyebiliriz ancak orta ve uzun vadede bunun kötü sonuçlarını ekonomimizde hissedeceğiz. Hele hele erken seçim söylentilerini piyasa fiyatlamaya başlarsa işte o zaman alacağımız ekonomik yara gerçektende çok büyük olur. Bu yüzden Türkiye kısa vadeli planlar ve programlar yerine uzun vadeli düşünmeli ve adımlarını buna göre atmalıdır. Bu belirsizliği biran önce gidermelidir. Ekonomik aktör ve kurumların güçlenmesi sağlanmalıdır.

Tanım:

Yöneticinin, bütün siyasî yetkileri tek başına elinde bulundurması ve yönetimlerin halk adına karar vermesi, iyi, doğru ve güzel olanları dayatması, buna karşın halkın sorunlarını çözümlemeyi de üstlenmesi şeklindeki yönetim sistemine Otokrasi denir.

Halkın kendisi için iyi, doğru ve güzel olanlara karar vermesi, sorunlarının çözümlerini kendisinin üretmesi, yönetimlerin de bu çözümlerin hayata geçirilmesi için -varsa- engelleri ortadan kaldırması şeklindeki yönetim sistemine ise Demokrasi denir.

Bu konuda bir yorum yapmaya lüzum görmüyorum.

 

Piyasalarda bu hafta neler olabilir bir bakalım;

            Yaşanan siyasi gerginliğin sonrasında haftanın son işlem gününde dolarda sular biraz olsun durulmaya başlamış gibi görünüyordu. Dolar haftayı 2,90 destek seviyesinin üzerinde fiyatlamalar ile kapattı. Yeni haftaya satıcılı başlayacağını tahmin ettiğim dolarda 2,90 seviyeleri üzeri fiyatlamanın devam edeceğini düşünüyorum. Zira doların yaşanan siyasi gerginlik öncesinde küresel piyasalardan beslenerek yükseliş trendine girdiğini unutmamak gerekiyor. Satıcılı başlayacak olan dolar 2,90 seviyesi altında 2,88 destek noktasından yeniden toparlanacaktır. 2,90 seviyesi üzerinde 2,92 direnç noktamız olacaktır. 2,92 seviyeleri üzerine geçilirse kur 2,94 seviyesi için oldukça güç kazanacaktır. Yatırımcı oluşacak stop noktalarını yakından takip etmelidir.

            Geçtiğimiz haftayı yükseliş ile kapatan altında kritik seviye 1280 dolar civarıdır. Altın bu haftada alıcılı bir seyir izleyecektir diye düşünüyorum. Zira 1280 dolar üzerinde kalındıkça yükseliş trendi devam edecek gibi görünüyor. 1290 üzeri görülür ise yeni hedef olan 1300 seviyesini görmemiz mümkündür. 1280 altı geri çekilmelerde sırası ile 1275 ve 1270 seviyeleri yeni destek noktaları olacaktır. Aslında altın bu haftaya oldukça kritik seviyelerde başlıyor. Bence yatırımcı için bu hafta altının taşıdığı riskler alınmaya değecek gibi görünmüyor.

            Küresel arz fazlası olması sebebiyle petrol yeniden can çekişmeye başladı. Geçtiğimiz hafta inişli çıkışlı bir performans izleyen petrolde bu yıl son 13 yılın en dip fiyatlarını gördük. Dolayısıyla artık petrole olan yatırımlarda durdu. Yatırımcının petrol yatırımlarına yeniden dahil olması için fiyatların yeniden 50 dolar üzerini görmesi gerekiyor. Aslında bu bir kısır döngü olacaktır. 50 dolar üzeri yeniden petrol yatırımları artacak ve küresel arz fazlası tekrardan gündeme gelecektir. Piyasalarda Brent Petrol fiyatı şayet 45,00 dolar üzerinde tutunmayı başarabilirse bu durumda 45,50 ve 46,00 seviyeleri hedeflenebilir. Geri çekilmelerde 44,50 önemli destek noktasıdır. Düşüş devam ederse sırasıyla 44,00 ve 43,00 yeni destek noktaları olacaktır. Petrol ile alakalı olarak özellikle ABD cephesi yakından takip edilmelidir.

            Siyasi gerginlikte etkilenen Euro geçtiğimiz hafta 3,40 seviyelerini test ettikten sonra normalleşmeye başladı ve haftaya 3,20 seviyelerinden başlayıp 3,33 seviyelerinde kapatarak kazançlı kapattı. Bu haftaya satıcılı başlayacağı aşikârdır. Aslında bu hafta Euro saatli bomba gibi görünüyor. Teknik olarak güçlü bir al sinyali var ancak bence; yatırımcı için bu hafta euro çokta güvenli değil. Şayet alacaksanız karını bulur bulmaz satmanızı tavsiye ederim. Euroda 3,30 seviyeri üzerinde kalındıkça anlık kar satışlarını izleyeceğiz. 3,30 seviyesi altında ise 3,25 önemli bir destek noktası olacaktır.

            Umuyorum ki Türkiye yaşanan gerginliğin izlerini çok hızlı bir şekilde yok eder. Aksi halde 2015 gibi 2016 yılını da kayıp bir yıl olarak göreceğiz. Güçlü bir ülkeyiz ve bu ülkenin her vatandaşı rahatça yaşamayı ve güzellikleri hak ediyor.

            Sağlıklı mutlu ve bol kazançlı bir hafta diliyorum. 

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim