• BIST 10739.94
  • Altın 2490.697
  • Dolar 32.8007
  • Euro 35.1041
  • Gümüşhane : 13 °C
  • Trabzon : 23 °C

Av. Rafet Ataç Vakfı’ndan Gümüşhane’ye İki Önemli Kurum

15.05.2019 16:04
YUSUF SADIK / Yazar

YUSUF SADIK / Yazar

Av. Rafet Ataç Vakfı’ndan Gümüşhane’ye İki Önemli Kurum:

                                      50 Bin Kitaptan Oluşan Kütüphane ve 250 Kişilik Öğrenci Yurdu

 

       Gümüşhane’nin köklü ailelerinden ATAÇ ailesinin beyefendi üyesi Av. Rafet Ataç kendi adını taşıyan ve İstanbul-Şişlide hizmet veren Ataç Kütüphanesi’ni ve 250 Kişilik kız öğrenci Yurdunu baba ocağı Gümüşhane ‘ye hediye ediyor.

 

       Sayın ATAÇ’, 24 Nisan 2019 günü kendisini makamında ziyaret eden genel yönetmenimiz Yusuf Sadık’a şu bilgileri aktardı: “Vakfımıza  ait kütüphaneyi öncellikle memleketim Gümüşhane’ye, sahip çıkılmaması halinde Darulaceze’ ye bağışlamayı düşünüyorum. Ayrıca Gümüşhane Üniversitesi’nde okuyan kız öğrencilerin güvenli bir ortamda öğrenimlerini sürdürebilmeleri için de Üniversite yerleşkesi içerisinde yer verilmesi halinde  tahmini bedeli 2.700.000.oo.TL olan  250 kişilik bir  Kız Öğrenci Yurdu yaptırmayı da taahhüt ediyorum.”

 

Gümüşhane’de uzun yıllar eğitim hizmetleri veren Sadık ise, “Böyle bir kurumu çalışkan Valimiz Sayın Taşbilek mutlaka değerlendirir. Üniversitemiz başta olmak üzere Milli Eğitim Müdürlüğümüz dahi bu kıymetli ilim yuvasını şehre kazandırmanın uğraşı içinde olurlar. Kuşku duymanıza gerek yoktur” hatırlatmasında bulunarak konunun takipçisi olacağını bildirdi.

 

       Nitekim bu görüşmeden iki gün sora İstanbul GÜMÜP(Gümüşhaneli Mühendisler Platformu) toplantısına katılan Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek’ e Ataç tarafından konu aktarıldığında, Rektör Zeybek bu teklifi koşulsuz olarak kabul ettiğini kendisine iletti.

 

     Bu görüşmeleri sosyal medya ve yerel haber sitelerinde gören Vali Sayın Kamuran Taşbilek, haberin kaynağı olan Demokrat Gümüşhane Gazetesi Genel yayın Yönetmeni Yusuf Sadık’ı makamında kabul ederek gerekli bilgileri aldı. Süleymaniye mahallesindeki eski Rum Lisesi binasını  restore ederek şehre  “Kent Belleği Merkezi” olarak kazandırmayı düşünen  Vali sayın  Taşbilek, kütüphane için  “Kent Belleği Merkezi”nin biçilmiş kaftan olduğunu  ve Kız Yurdu   binası  için de yer bulmanın sorun olmayacağı değerlendirmesinde bulundu.

 

   Üniversitenin konuya sahip çıkmasını memnuniyetle karşılayan Vali Taşbilek, iki yatırım için ihtiyaç duyulması halinde Valilik olarak  gereken desteği sağlayacaklarını da sözlerine ekledi. 

 

     Yapılan bu görüşmeler, Sadık tarafından Av. Ataç ‘a aktarıldı. Vali  Taşbilek‘in konuya yaklaşımını taktirle karşılayan Ataç, Gümüşhane Üniversitesi’nin taahhüdünü inandırıcı bulduğunu kaydederek, “Ataç Vakfı” olarak Vali Beyin işlerine de imkanlar ölçüsünde katkı sağlayabileceği  değerlendirmesinde bulundu.

 

         Av. Rafet Ataç, Şişli’deki ATAÇ HUKUK BÜROSU’nda işlerini yürütmenin yanı sıra Eğitim ve kültür etkinliklerini de çok önemsiyor. Bu bağlamda her yıl 70 üniversite öğrencisine de eğitim bursu veriyor.

 

         Kendisi açıklamıyor ama kamuoyu tarafından bilinen birçok hayır ve hasenat işlerini de ihmal etmeyen gurbetteki marka hemşerimiz Sayın Av. Rafet Ataç ile ne kadar övünsek yeridir.  Darısı diğer varlıklı hemşerilerimizin başına diyor, değerli Av. Rafet Ataç  beye de Allah’tan uzun ömürler ve mutluluklar diliyoruz.

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

Yazarın Diğer Yazıları
    Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim