• BIST 1.531
 • Altın 409,983
 • Dolar 7,4223
 • Euro 8,9483
 • Gümüşhane : 0 °C
 • Trabzon : 7 °C

GÜMÜŞHANE’DE SEÇİMİ KİMLER KAZANACAK?

22.09.2015 13:36
HASAN PİR / YAZAR

HASAN PİR / YAZAR

1 Kasım 2015 Pazar günü yapılacak 26. Dönem milletvekilliği genel seçimleri ülkemize ve ilimize hayırlı olsun.

Hızla ilerleyen bir seçim süreci yaşıyoruz.

Her türlü sıkıntıya rağmen ülkemizdeki seçim organizasyonunu yapan YSK nın varlığını ve güvenle seçimleri yapıyor olmasını seçimlerin sonucu kadar önemsemek gerek.

Bilindiği gibi "Gizli oy, açık tasnif" yönteminin ilk kez uygulandığı 1950 seçimleri, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk demokratik seçimi olarak kabul edilir.

Türkiye’de seçimlerin güvenle yapılmasından sorumlu olan ve 1950 yılında kurulan YSK, 65 yıllık mazisiyle Türkiye’nin en güvenilir kurumlardan biridir.

1 Kasım 2015 seçimlerinin de YSK’nın sorumluluğunda güven ve huzur içinde geçeceğine inanıyor ve güveniyoruz.

 

***********************

 

Sandıktan çıkan sonuçlara, yani millet iradesine güvenmek ve inanmak demokrasinin kendisi kadar çok önemli bir husustur. Nitekim 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde çıkan sonuç, yeni bir seçim yapmayı gerekli kıldı ve 5 aylık kısa bir süre içinde yeniden millete gidilmesi kararı alındı. Yani, ülkemizde demokrasinin kuralları işliyor.

Seçimler her zaman heyecanı yüksek olan aktivitelerdir. Kim aday olacak? Hangi parti kazanacak? Bakanlar kimler olacak gibi soru ve beklentiler insanımızın her zaman ilgi duyduğu konular olmuştur..

Milletvekili adaylarının açıklanması ile Gümüşhane’de de gözle görülür yeni bir hareketlilik başladı. Partiler, partililer ve vatandaşımız yeni isimleri ve yeni resimleri konuşuyor artık.

Her seçim, kendi şartları içinde bir satranç oyunudur. Seçime giren partiler ve partilerden aday olan kişiler, yeni şartlara göre adeta satranç mantığı içinde durum değerlendirip hamle geliştirirler.

Gümüşhane’de de  1 Kasım 2015 seçiminin son hamle strateji süreci  18 Eylül 2015 Cuma günü itibariyle başlamış oldu.  Partiler ve adaylar rakiplerinin kimler olduklarını öğrendiler. Rakiplerinin özelliklerine göre strateji belirleme süreci de başladı.

Bundan önceki seçim sonuçları baz alındığında 1 Kasım seçimlerinin Gümüşhane’de AK Parti ile MHP arasında geçeceği görülüyor.

AK Parti, yeni iki aday çıkardı. Sayın Osman Akgül ve Sayın Cihan Bektaş. MHP ise Sayın Mustafa Canlı ve Sayın Kamil Kılıç’la seçime gidiyor.

 

***********************

 

            AK Parti ile MHP arasında önemli bir yarışa sahne olacak 1 Kasım seçimlerinin satranç kodları şunlar olacaktır diye düşünüyorum.

 

 1. Gümüşhane halkı; öncelikle adayların hoşgörülerini, mütevaziliklerini, gurur yapılarını, tavırlarını, (cep telefonlarıyla konuşma tavır ve üslupları da buna dahildir) test edecektir.
 2. Gümüşhane halkı; adayların, kendilerini dinleyip dinlemediğini, kendi fikirlerine ilgi duyup duymadığını ve kendi fikirlerine değer verip vermediğini test edecektir.
 3. Gümüşhane halkı; elindeki ajandasına, halkın söylediklerini not alan, bu not alışla halka değer ve güven veren adayları kazandıracaktır.
 4. Gümüşhane halkı; adayların seçim sürecinde danışmanlarının ve seçim ekiplerinin (seçim kılavuzlarının)  kimler olduğunu test edecektir. Yani, adaylara arkadaşları ve danışmanları üzerinden not verecektir.
 5. Gümüşhane halkı; adayların, Türk milletinin ve Gümüşhanelilerin sevdiği ve değer verdiği liderleri sevip-sevmeme, düşman olup olmama durumlarını test ederek, adaylara ona göre yaklaşım gösterecektir.
 6. Gümüşhane halkı; adayların SİNİR yapılarını test edecektir. Sinirine, duygularına hâkim olanlar kazanacaktır.
 7. Gümüşhane halkı; adayların ADALET ve TARAFSIZLIK özelliklerini test edecektir. Gümüşhane’de; sınavsız iş girişlerinde NOTER HUZURUNDA kura çekimi sözü veren ve bunu uygulatan milletvekili adayları kazanacaktır.
 8. Kendisini halka kapatmayan, kendisini küçük - mikro arkadaş gruplarına teslim etmeyen, halka sırtını dönmeyen adaylar kazanacaktır.
 9. Gümüşhane’de bölgecilik yapmayan; Gümüşhane’nin 6 ilçesini ve tüm köylerini bir gören adaylar kazanacaktır.
 10. Gümüşhane’nin önceliklerini, sorunlarını ve yapılması gerekli olanları halkla paylaşan adaylar kazanacaktır. Halkın istemediğini ise açıkça “Halk istemediği için bu yapılmadı” diyebilenler kazanacaktır.
 11. “Ben yaptım oldu”, “Ben eleştirilmekten hoşlanmam” diyenler kaybedecektir.
 12. “Güç nasıl olsa benim elimdedir, Onun için biz istediğimizi yaparız. Halk da ne oluyor.”  Demeyen  adaylar kazanacaktır.
 13. Kamu hizmeti yaparken, çalışma (çalışmama) ayrıcalığı isteyen eşe, dosta, tanıdığa, partililere taviz vermeyen, bu konuda kamu yöneticilerini rahatsız etmeyen adaylar kazanacaktır.
 14. Milletin; milli, manevi, ahlaki değerlerine, milli bütünlüğüne korkusuzca sahip çıkıp, savunan adaylar kazanacaktır.
 15. Seçildiğinde, “adam kayırmacılık” yapmayan, kamuda görevleri EHİL olanlara verdirme çabasında olanlar kazanacaktır.
 16. “Tek fotoğraflı olma” sözü veren adaylar kazanacaktır.
 17. Kamu kaynaklarından tüm Gümüşhane’nin eşit ve adil yararlanmasını sağlayacak adaylar kazanacaktır.
 18. Kamuda; “verimsiz çalışan yönetici ve personeli” takip edecek, onları gerektiğinde ikaz edecek, hatır ve gönül ve tanıdıklığa kamuyu feda etmeyecek adaylar kazanacaktır.
 19. Her anlamda ve her alanda `temiz ve dürüst olan` ve `temiz ve dürüst kalan’ adaylar kazanacaktır.
 20. “Milletvekilliği” gibi önemli bir millet emanetine Hazreti Ömer anlayışı ile sahip çıkıp, “Dicle kenarında bir kurt kapsa bir koyunu yarın Adl-i İlahi Ömer’den sorar onu”  İlahi korkusunu vicdanlarında taşıyanlar milletvekili olsunlar.

 

***********************

 

1 Kasım 2015 Milletvekilliği seçimlerinin ülkemiz ve Gümüşhanemiz için tekrar hayırlı olmasını Yüce Allah’tan diliyor, tüm okuyucularımızın gelecek Kurban Bayramlarını tebrik ediyorum.

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim