• BIST 1.538
  • Altın 411,820
  • Dolar 7,4125
  • Euro 8,9286
  • Gümüşhane : 0 °C
  • Trabzon : 8 °C

GÜMÜŞHANE VALİLİĞİ’NİN LOGO YARIŞMASI ÜZERİNE BAZI MÜLAHAZALAR

08.03.2015 12:58
HASAN PİR / YAZAR

HASAN PİR / YAZAR

Gümüşhane Valiliği, “Gümüşhane Şehir Logosu Tasarım Yarışması” başlığı ile bir yarışma düzenledi.

 6 Mart 2015 tarihinde duyurulan yarışmaya ait tüm bilgiler ve şartlar Gümüşhane Valiliği internet sitesinde yer alıyor. Yarışma yerel ve ulusal haber sitelerinde, yazılı basında da yer aldı.

LOGO yarışması ile ilgili yapılan açıklamada yarışmanın amacı şöyle belirtilmiş: “Kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütleri başta olmak üzere, “Gümüşhane” kimliği altında faaliyet gösteren resmi ya da özel bütün paydaşların, arzu etmeleri halinde her türlü iş ve işlemlerinde kullanmalarını sağlamak üzere, kentin; doğal, tarihi ve turistik dokusunu ön plana çıkartan bir logo tasarımı gerçekleştirmek ve bu sayede şehrin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla, 06.03.2015-09.04.2015 tarihleri arasında Şehir Logo Tasarım Yarışması düzenlenecektir”

 

*************

           

Logo Yarışması yaklaşık bir ay sürecek.

Öncelikle yarışmanın Gümüşhane için hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah güzel tasarımlar ortaya çıkar.

 

YARIŞMA SÜRECİNE KATKI KOYMAK İÇİN BAZI MÜLAHAZALARIMI PAYLAŞMAK İSTİYORUM:

 

  1. Yarışmanın duyuru başlığında“Gümüşhane şehir logosu tasarım yarışması” denilmesine rağmen, bir başka yerdeGümüşhane vilayetinin doğal, kültürel ve tarihi kimliğini yansıtmak.” İfadesi yer almaktadır.Bu iki ifade arasında çelişki bulunmaktadır. Bu yarışmada“Şehir” denilerek sadece Gümüşhane merkez ilçe mi kastedilmiştir? Aynı şekilde “Gümüşhane Vilayeti” ifadesiyle de Gümüşhane’nin tüm ili mi kapsama alınmıştır?Çünkü; şehir tanımı “lokal” bir yeri, Vilayet tanımı ise “ili” kapsamaktadır. Bu konuya açıklık getirilmelidir.Bize göre bu logo tüm ili içine almalıdır.

 

  1. Yarışma şartlarından birinde;Yarışmaya; seçici kurul üyeleri ve birinci derece yakınları dışında amatör-profesyonel herkes katılabilir.”  denildiği halde, seçici kuruldaki görevlilerin adları belirtilmemiştir. “Logo” hazırlamak için günlerce çalışıp ortaya bir emek ve bir eser koyanların son anda bir yakını seçici kurulda göreve çağrılırsa, günlerce logo çalışması yapankişinin hakkı zayi olmayacak mıdır? Onun için seçici kurulu oluşturacak kişilerin de adlarının hemen açıklanması ve yarışma duyurusuna eklenmesi gerekir. Diğer illerin pek çoğunda yarışma şartnamelerinde ilk duyuruda bu isimler açıklanmıştır. Örneklerine bakılabilir.

 

 

  1. LOGO çalışmalarının mevzuat boyutu ile ilgili olarak02.12.1986 ve  19299 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan  “TANITICI BAYRAKLARIN KULLANMA İZNİNE VE TESCİL İŞLEMLERİNE AİT YÖNETMELİK”in 8. Maddesinde yer alan, ( yazı, resim, özel işaret, rumuz ve amblemlerin)özelliklerini ve şartlarını içeren 14 madde, Gümüşhane LOGOSU için de istenebilirdi. Halbuki, sadece “tasarımların genel ahlaka mugayir olmaması” şartı konulmuş. İleri de sıkıntı çekilmemesi için yukarıda adını verdiğimiz yönetmelikteki 14 şart incelenirse yararlı olur kanaatindeyim.

           

*************

 

Yarışma sonunda ortaya çıkacak olan LOGO, eğer, bundan sonra kamu ve özel kurum ve paydaşlar tarafından kullanılacaksa, hele hele bu logo günün birinde “TANITICI BAYRAKLARDA” kullanılacaksa, “TANITICI BAYRAKLARIN KULLANMA İZNİNE VETESCİL İŞLEMLERİNE AİT YÖNETMELİK’in tüm hükümlerine uyulması gerekir.

 

*************

 

LOGO ÇALIŞMASININ MUHTEVİYATI ÜZERİNDE DE DURMAK İSTİYORUM.

 

Gümüşhane ilinin LOGOSU’nun belirlenmesi için yarışma açılması çok doğru bir uygulamadır. Ancak, bu yarışmada Gümüşhane ilinin, ilçeleriyle beraber hangi özelliklerinin işlenmesi ve öne çıkarılması gerektiği, önceden, bu ili yaşayan, bu ilin tarihini, sosyal dokusunu, kültürünü bilenlerce (Bir komisyon tarafından ) ortaya konulup toplumsal bir görüşe de sunularak ortak kararla belirlenmesi gerekirdi. Her ilçede öne çıkan ve LOGODA yer almasına karar verilen düşünce, figür, nesne v.b. ögelerin sadeceLOGOLAŞTIRILMASI yarışmaya tabi tutulabilirdi. Şimdi ise; bu yarışmaya katılan kişiler, Gümüşhane tasavvurunu ve önceliklerini kendileri belirleyecektir.

 

Gümüşhane’yi tanımayan, ama bu yarışmaya katılan çizim kabiliyeti yüksek bir kişinin çizdiği belki de eşsiz güzellikte olacak LOGOSU, sadece düzenleme ve çizgi güzelliğinden ve izleyenler üzerinde bıraktığı görsel ALGIDAN dolayı bu ilin LOGOSU olabilir mi?

 

Bir ilin LOGOSU, o ilin tüm insanlarının ortak malıdır. Toplumsal hakdır. Onun için Gümüşhanelilerin; Gümüşhanelisi, Kelkitlisi, Şiranlısı, Köselisi, Torullusu, Kürtünlüsü ile herkesin kabullendiği figür ve düşüncelerden oluşan bir LOGO çiziminin yarıştırılması daha kalıcı ve güzel bir sonuç getirirdi diye düşünüyorum.

 

*************

Gümüşhane Valiliği’nin LOGO yarışmasını çok önemli buluyorum. Bu ilin bir paydaşı olarak da görüşlerimi yazma gereği hissettim. Ortaya çıkacak LOGO’nun şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.

Güzel günler dileğiyle.

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim