• BIST 1.475
  • Altın 416,172
  • Dolar 7,3390
  • Euro 8,8976
  • Gümüşhane : 5 °C
  • Trabzon : 8 °C

ÇOK YÖNLÜ AKADEMİSYENİMİZ: NECMETTİN ALKAN

19.04.2016 15:47
İSMAİL HAYAL / YAZAR

İSMAİL HAYAL / YAZAR

 

            Gümüş Portreler adlı eserimde malum olduğu üzere bu şehrin sanatçıları, akademisyenleri, bürokratları, şehitleri, sporcuları, renkli simaları, şair ve yazarlarından oluşan 3800 civarında biyografi yer almıştı. Şimdi bu eserimizin genişletilmiş ve güncellenmiş baskısı hazır ve kitabı bastıracak veya sponsor olabilecek yiğit Gümüşhanelileri bekliyor. Sonradan taklitlerimizi yapanlar gümüşü altın yapıp sırf ekonomik ranta dayanan eseri ile düştüğü dramatik duruma inanın çok üzülmüştüm.

            Bu eserimde yer alan yüzün üzerinde Doçent ve Profesör unvanlı Gümüşhaneli akademisyenimiz ile gurur duyuyoruz. Bu yazımda o isimlerden biri olan Prof Dr Necmettin Alkan’ı konu etmek istiyorum.

Hocamızın adı Gümüşhane Üniversitesi Rektörlüğü için geçiyor. Biz böylesi donanıma, kültüre, çalışkanlığa ve idealistliğe haiz olan bu genç akademisyenimizin üniversitemiz adına biçilmiş kaftan olduğunu düşünüyoruz. Daha doğrusu Gümüşhaneli birçok hocamızın Gümüşhane Üniversitesi rektörlüğünü yapacağına inancımız tamdır.

Şimdiki rektörümüz İhsan Günaydın’ın Gümüşhane’ye verdiği katkıları inkâr etmek, yok saymak ve onu eleştirmek vicdansızlık olur. O görevi başında iken onu eleştiremeyenlerin görevi bittiği için haince ve iftira ile saldırmaları bizim Gümüşhaneli kimliğimize yakışmıyor. Ancak şunu da ifade etmek isterim ki Gümüşhaneli Necmettin Alkan gibi, Erkol Demirci gibi, Mahir Kadakal gibi hocalarımız varken Trabzon’un veya bir başka şehrin hocalarını sırf bu şehri basamak olarak kullanmak istemelerinden dolayı istemiyoruz. Ancak İhsan Günaydın gibi Gümüşhane’ye çağ atlatacak genç, dinamik ve inançlı rektörlerin başımızın üstünde yeri vardır.

Necmettin Alkan Gümüşhane’den hangi kurum, dernek, STK ve benzeri oluşum tarafından çağrılması durumunda maddi ve manevi hiçbir beklentisi olmadan adeta koşarak gelen nadir hocalarımızdandır. Son derece müşfik, alçakgönüllü, yardımsever ve dinamik bir hemşerimizdir. Yaptığı projeler, çalışmalar, kitaplar onun bu şehir için ne derece önemli bir isim olduğunun göstergesidir.   

            Necmettin Alkan Gümüşhane’nin en küçük ve en mahrum ilçesi olan Köse’nin Altuntaş Köyü’nde 1966 yılında dünyaya geldi. İlkokulu Altuntaş Köyü’nde tamamladı ve İstanbul’a göçtü. Ümraniye Ortaokulu ve Ümraniye Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden 1990 yılında mezun oldu. 1991’den itibaren eğitimine Almanya’da devam etti.

Diploma denkliğinden dolayı, Freiburg’ta Albert Ludwig Üniversitesi’nde Yakınçağ Tarihi, Sosyal ve İktisat Tarihi ile Şarkiyat Bölümlerinde yeniden yüksek tahsil yapmak zorunda kaldı. II. Abdülhamid ve II. Wilhelm Dönemlerindeki Osmanlı-Alman Münasebetleri doktora tezi ile 2003’te aynı üniversitede Felsefe Doktoru unvanını aldı.

Meslekî kariyerine KTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde başladı. Sırasıyla 2003’de Dr. Öğretim Görevlisi ve ardından 2004’de Yrd. Doç. Dr. Öğretim Üyesi olarak görev yaptı. Aynı üniversitede 2009 yılında Doç. Dr. ve 2014 yılında Profesör oldu. Tarih Bölümü Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Başta “Yakınçağ Osmanlı Tarihi” olmak üzere, “Osmanlı Modernleşme Tarihi”, “Balkan Tarihi” ve “Bosna-Hersek Tarihi”, “Medeniyet Tarihi” ve “Tarih Felsefesi” alanlarıyla ilgileniyor. Evli olup, beş çocuk babasıdır.

Başta tarih alanındaki bilimsel dergilerde olmak üzere, popüler tarih dergileri ve günlük gazetelerde 100’ün üzerinde makale kaleme aldı. 24 bilimsel toplantıya iştirak etti. Çeşitli şehirlerde tarih konferansları verdi. Mahallî ve ulusal yayın yapan TV kanallarında programlara katıldı. En son TRT’de yayınlanan Filinta dizisinin danışmanlığını yapmaktadır.

Prof Dr Necmettin Alkan hocamızı Gümüşhane Üniversitesi rektörü olarak görmek istiyoruz. 

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim