• BIST 1.471
  • Altın 414,451
  • Dolar 7,4160
  • Euro 8,9680
  • Gümüşhane : 10 °C
  • Trabzon : 11 °C

VALİMİZ SAYIN YÜCEL YAVUZ’A, BU KONU HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ Mİ?

27.08.2015 20:41
HASAN PİR / YAZAR

HASAN PİR / YAZAR

Gümüşhane için hayati önemi olan “Pestil ve köme” ile ilgili bir seçmeli dersin Gümüşhane’deki ortaöğretim kurumlarında okutulması Gümüşhane Milli Eğitim Müdürü’nün onayı ile mümkünken yıllardır bu imkân neden kullanılmıyor? Yazımızın konusu budur.

 

***********

            1993-1994 öğretim yılında, o zamanki ders geçme ve kredili sistem mevzuatı içinde “Kuşburnuculuk ve Ekonomideki Yeri” isimli bir seçmeli ders, Gümüşhane Milli Eğitim Müdürü’nün onayı ile liselerde okutulmuştu.

O zamanlar, Gümüşhane’de KUŞBURNU rüzgarı esiyordu ve önemli bir ekonomik değerdi. Ben de o zaman Gümüşhane Milli Eğitim Müdürlüğü’nde eğitim- öğretim bölümünden sorumlu müdür yardımcısı idim. O zamanki ortaöğretim kurumları ile ilgili yönetmelikte yörenin özelliğine göre seçmeli derslerin belirlenip, programlarının hazırlanarak milli eğitim müdürlerinin onayları ile okullarda okutulabileceği yazılı idi. Biz de bu yetkiyi kullanarak “Kuşburnuculuk ve Ekonomideki Yeri” adlı bir seçmeli ders programı yaptık. Milli Eğitim Müdürüne onaylattık, ardından da kitabını da hazırlayıp okullarda okuttuk.

            Uzun süre liselerimizde seçmeli ders olarak okutulan “Kuşburnuculuk ve Ekonomideki Yeri” isimli ders, kredili sistemin kaldırılmasıyla sona ermişti.

 

***********

                       

Kuşburnu olayının Gümüşhane’de gerilemesi sonrasında “PESTİL VE KÖMECİLİK” 1990 sonlarında çok önemli bir ekonomik değer oldu. Bu önemli gelişme üzerine, “PESTİL VE KÖMECİLİĞİN”, Gümüşhane liselerinde bir seçmeli ders olarak okutulması gündeme geldi.

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği pek çok kez değişmesine rağmen, bu yetki hiç değişmedi ve yörenin özelliğine uygun bir seçmeli dersin Milli Eğitim Müdürü’nün onayı ile okullarda okutulacağı hükmü hep yönetmelikte yer aldı.

 

Şu an yürürlükte olan Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği”’nin 10. Maddesinde yine bu yetki belirtilmiş.

İşte, Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 10. Maddesinin (e) fıkrası:

 

 

 

 

Liselerimize “Pestil ve Kömecilik” seçmeli dersinin konulması ile ilgili olarak ilk yazım Kuşakkaya Gazetesi’nde 18 Ağustos 2018 tarihinde yayımlandı. Ama, her nedense Milli Eğitim Müdürlüğü, böyle önemli bir yetkiyi kullanmadı. Son olarak bu konuyu Başkanlığını yaptığım Gümüşhane Kent Konseyi gündemine alıp görüştü.

Gümüşhane Kent Konseyi Yürütme Kurulu; 14 Nisan 2011 tarihinde yapmış olduğu   9 Nolu toplantısında; “Pestil ve kömecilik” le ilgili bir seçmeli dersin,  liselerde okutulması için bir tavsiye kararı aldı ve 14 Nisan 2011 tarihinde resmi yazı ile bu karar Gümüşhane İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderildi. Ama, aradan 4 yıl geçti Milli Eğitim Müdürlüğü’nde hiç ses seda yok…

Hemen aklımıza şu soru geliyor.  Gümüşhane Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yetkisinde olan böyle önemli bir dersi kim engelliyor?

Bu konudan Sayın Milli Eğitim Müdürümüz Muhammet Şahinkaya’nın ve Valimiz Sayın Yücel Yavuz’un haberi yok. Çünkü onlar o tarihlerde Gümüşhane’de görevde değillerdi. Ama, sonuçta ortada 14 Nisan 2011 tarihli bir resmi yazı var. Bu yazının sureti Kent Konseyimizdedir. Devlette devamlılık yok mu?...

Merak ediyorum; Milli Eğitim Müdürlüğü,  bu ihmale ne cevap verecektir?

  • Herhalde, “Bakanlık izin vermedi”  diyemezler. Çünkü bu konuda yetkiyi Milli Eğitim Bakanlığı, İl Milli Eğitim Müdürüne vermiş.
  • “Bu konu yeni yönetmeliklerde yok” diyemezler. Çünkü, şu anda Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 10. Maddesinde açık açık yazıyor.
  • Son olarak da “Pestil ve Köme de ne ki?..”. diyemezler… Çünkü; bu sektör artık Gümüşhane’nin bir gerçeği…

 

Daha ne yazalım. Yazık oluyor bu kente ve bu ile…

Sayın Valimiz Yücel Yavuz Bey, zaman zaman bürokrasiden şikâyet ediyor. İşte örneği… Haksız mı?...

Şimdi tekrar soruyorum: Bu konuyu Kent Konseyi de Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yazmasına rağmen, bu çok önemli konunun gündeme alınmasını Gümüşhane Milli Eğitim Müdürlüğü’nde kim engelliyor?...

 

Valimiz Sayın Yücel Yavuz, inşallah bu önemli konuya el atar da, bu çok önemli “Pestil ve Kömecilik” dersi Gümüşhane Ortaöğretim Kurumlarında seçmeli ders olarak okutulur.

Güzel günler dileğiyle.

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim