• BIST 88.735
 • Altın 227,701
 • Dolar 6,0368
 • Euro 6,8881
 • Gümüşhane : 13 °C
 • Trabzon : 25 °C

ZÜMRE BAŞKANLAR KURULU TOPLANDI

04.10.2016 16:15
ZÜMRE BAŞKANLAR KURULU TOPLANDI
Gümüşhane’de 2016-2017 eğitim öğretim yılı 1. dönem başı il zümre başkanları kurulu toplantısı Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan’ın başkanlığında Halk Eğitim Merkezi salonunda yapıldı.

Toplantıya, İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, Maarif Müfettişleri Başkanı Özcan Kol, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Mesut Olgun, İbrahim Taş,  İl Milli Eğitim Şube Müdürü Adem Doğan, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hasan Taş, ilçe branş zümre başkanları ve ilçe zümre başkanları katıldı.

Açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılının 19 Eylül tarihi itibari ile başladığını belirterek, “ yaklaşık 20 bin öğrencimiz ve yüzde 83 doluluk oranına sahip bir öğretmen kadrosuyla bu 20 bin öğrencimizin eğitim-öğretim faaliyetlerini hep beraber yürütmenin çabası içerisindeyiz” dedi.

15 TEMMUZ DARBESİ

Doğan, eğitim öğretim hazırlıkları ve dönem sonu değerlendirmeleri devam ederken 15 Temmuz hain darbe girişimi ile karşılaştıklarını ifade ederek, “ 15 Temmuz’daki hain darbe teşebbüsünün ortaya çıkardığı sorunlar ve akabinde ki gündem yoğunluğuyla karşılaştık. 15 Temmuz’daki darbe teşebbüsünün püskürtülmesinde rolü büyük olan kahramanlarımıza, şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” diye konuştu.

ÖNCELİĞİMİZ İNSAN KAYNAĞI

Ülkemizin geldiğini noktada en önemli kaynağın insan olduğunu vurgulayan Doğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu insan kaynağımızı oluşturan en büyük unsurlar da sizin çabanızla oluşturulacak. Yani bizim yapacağımız yeni yatırımlarımız, lojistik desteklerimiz, bunların hepsi öğretmen ve öğrencinin başarılı ve verimli bir ortamda yapılan çalışmasının adıdır. Buradaki en önemli eleman sizlersiniz. Öğretmen arkadaşlarımızın bu noktada katkısı belirleyici olan ve bizim İl Milli Eğitim Müdürü olarak yaptıklarımız, Müfettişlerimizin yaptıkları, İlçe Milli Eğitim Müdürü arkadaşlarımızın yaptıkları çalışmaların hepsi o öğrenci-öğretmen ilişkisinin başarılı bir şekilde devam ettirilmesi adına yapılan çalışmamızdır. Dolayısıyla bu konunun özü sizlersiniz. Bu noktada eğitim-öğretim faaliyetleri yapılırken ölçülen önemli bir boyut da öğretim programları ile ilgili hedef kazanımların öğrencilerimizde ne kadar oluşturulduğuyla ilgilidir. Bu noktada öğretim programları bizim esas temel çerçevemizdir. Ders kitaplarımız da bu hedef kazanımları sağlayabilecek en yakın güvenli kaynak anlamında ama tek başına bu kazanımlarla birebir örtüşen kazanımlarımız değil. Dolayısıyla burada öğretmen faktörü daha çok öne çıkıyor. Burada zümre başkanı arkadaşlarımız çalışmalarını okullarında ve ilçelerinde yaptılar. Bu değerlendirmeleri şu anda burada il geneli olarak tamamlayacağız. Buradaki sürecin verimli olması adına bundan sonra zümre başkanlarımızla da bir araya geleceğiz. Belki branş buluşmaları olabilir. İlçe ziyaretlerimizde ilçe zümre başkanlarımızla bir araya gelmeyi hedefliyoruz. Sadece takvimde belirtilmiş, yapılması gereken bir prosedür olarak olaya bakmayacağız. Bu noktada burada aldığımız kararların tamamının okunacağını sizlere iletmek istiyorum. Bunu ilçe müdürü arkadaşlarımızla da değerlendireceğiz. Yaptığımız faaliyetin önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Daha verimli olması adına birikimlerimizi, tecrübelerimizi ve değerlendirmelerimizi ciddi bir şekilde ortaya koyacağız.”

YOL HARİTASI

Yapılan toplanın yeni eğitim öğretim yılında bir yol haritası olacağını dile getiren Müdür Doğan, “Dolayısıyla bu tespitler bizim açımızdan önemlidir. Toplantıya gelmeden önce arkadaşlarla bir değerlendirme toplantısı yaptık. Sadece çalışma takviminin belirlediği bir süreç olmayacak. Bundan sonraki çalışmalarımızda bize yön gösteren faaliyetler bütünü olarak göreceğiz. Bu duyarlılık içerisinde değerlendirmelerimizi yapalım. Rahatlıkla şube, okul ve ilçe müdürlerimize ulaşabiliriz. Bu noktadaki sıkıntılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Bazen bir arkadaşımızın önerisiyle il genelinde yapılan çalışmalar sonucunda başarı örneklerini biliyoruz. Bununla kimin ilgileneceğini belirleyelim. Bütün sorunları çözeceğimize dair bir beyanımız yok ama her konuyu önemseyeceğimizi, her konuyu bizden onaylayacağınızı, yapacak bir şey varsa bir an önce, zamana yayılacak boyutlar varsa bir an önce bu iş hakkında ilgileneceğimizi belirtmek isterim. Bu manada öğretim programlarıyla ilgili şu konuyu vurgulamak isterim: Olması gereken çalışmalar müfredat anlamında öğretim programları çerçevesinde ortaya konmuş durumdadır. Dolayısıyla eğitim öğretim yılı başlarken tüm öğretmenlerimizin kendi branşına ait öğretim programlarını baştan sona incelemesi gerekir. Bu konuda da zümre kararları içerisinde buna vurgu yapılması ki bu seminer döneminde de 19 Eylül’e kadar tamamlanması gerektiğini biliyoruz. Eksikliklerimiz varsa bunu bir an önce tamamlamamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

ÇOCUKLARIMIZ AİLEDE ŞEKİLLENİYOR

Gümüşhane Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, konuşmasında daha sonra şunları söyledi:

“Biz çocuklarımızı hayata hazırlarken en önemli konu belki okullar gibi görünebilir fakat çocuklarımız bizimle beraber en azından 6 saatlerini geçiriyorlar. Çocuklarımız ailede şekilleniyor. Bizde çocuklardaki kazanımları artırma ve pekiştirme çabası içerisindeyiz. Yani iyi bir insan, iyi bir vatandaş olması istenen şeydir. Çocukların toplumda rol alacak iyi bir birey olması açısından bizim yaptığımız çalışmalar da önemlidir. Öğretmen arkadaşlarımızın da yaptığı çalışmalar çok önemlidir. Bu manada öğretmen arkadaşlarımızın takvim dışında da bir araya gelmeli bunları değerlendirebilmelidir. Biz bunu çok önemsiyoruz. Bunu Sayın Valimiz ve kaymakamlarımız ile de paylaşacağız. Öğretim programlarıyla ilgili özellikle sınavlara konu olan dersler öne çıkabilir. Bu derslerle ilgili destekleme kursları da bizim gündemimizde olmalıdır. Çünkü çocuklar sınava hazırlanırken bir desteğe ihtiyaç duyuyorlar. Bunun geçen yıllardaki verimliliği ortaya konmalıdır. İl Zümre Başkanları Kurulu Toplantısının hayırlara vesile olmasını diliyorum. Yeni gelen arkadaşlarımıza da başarılar diliyorum.”

ZİRVEYE ÇIKMAK KADAR ZİRVEDE KALABİLMEKTE ÖNEMLİDİR

Gerek bu yıla başlamadan önce, gerekse de önceki yıllarda Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (TEOG) , Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) gibi sınavlarda yaptıkları çalışmalarla ilimizi zirveye taşımanın haklı bir gururu yaşatan değerli meslektaşlarımıza teşekkür ederek konuşmalarına başlayan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mesut Olgun, Ülke genelinde zirveye çıkmaktan daha önemlisi zirvede kalabilmektir. Bu zirveye hepimiz beraber çıktık. Bundan sonra da zirvede kalabilmek adına aynı heyecanla çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

ÖĞRENCİLERİMİZİN OKUYACAKLARI KİTAPLARIN MEB ONAYLI OLMASINA DİKKAT EDİLMELİDİR

Maarif Müfettişleri Başkanı Özcan Kol da, “2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılının hepimize hayırlara vesile olmasını Allah’tan diliyorum. Öncelikle ünitelendirilmiş yıllık planlar, günlük ders planları konusunda özellikle ortaöğretim kurumlarında bir sıkıntımız var. Yaptığımız rehberlik çalışmalarında bunu gözlemliyoruz. Kılavuz kitabı olan derslerde ünitelendirilmiş yıllık plan ve günlük ders planı olarak bu kitaplar kullanılıyor. Bazı derslerimizde var. Tamamında olmayabilir ama olan arkadaşlarımız bu kitapları yıllık ve günlük ders planları olarak kullanıp kullanmamakta serbesttirler. Bu kitaplar belli formatlarda hazırlanmıştır. Eğer okullarınızdaki duruma, seviyeye, öğrenci profiline uymuyorsa buradaki planları inceleyerek veya değiştirerek kullanabilirler. Günlük ders programlarını da güncelleyerek kullanabilirsiniz. Güncellediğiniz veya yenilediğiniz planlar varsa onların bir örneklerini idareye sunma durumunuz var. Kendi elinizde olan planların idare tarafından onaylanması gerekir. Planların yanınızda bulunmanın önemi; uzun yıllar çalışacağınız bu planların üzerine gerekli notları almanız gerekir. Planların kopyasının da elinizde olmasında fayda vardır. Ders kitaplarının yanında kaynak kitapların kullanımı mutlak surette olacaktır. Yalnız sizlerden istirhamımız; size gelen soruları da özellikle içeriğini ve niteliğini belirterek öğrencilerimizi kaynak kitap alımına yönlendirebilirsiniz. Öğrencilerimizin okuyacakları kitapların MEB onaylı olmasına dikkat edilmelidir. Öğretmenlerimizin öğrencilerimizi kütüphanelere azami olarak yönlendirmesi önem arz etmektedir. Bu konuda bütün öğretmenlerimizin çabasına ihtiyacımız vardır. Hepinize başarılar diliyorum” dedi

Yapılan konuşmalarının ardından ilçe branş zümre başkanları ve ilçe zümre başkanları gruplar oluşturarak karşılıklı çalışma yürüttüler.

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • MİNİKLER HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ07 Haziran 2018 Perşembe 12:17
 • BAĞIMSIZLIĞININ 100. YILINDA AZERBAYCAN16 Mayıs 2018 Çarşamba 11:39
 • BARETLERİYLE KUTLADILAR11 Mayıs 2018 Cuma 09:20
 • NOBEL ÖDÜLLÜ BİLİM İNSANLARI09 Mayıs 2018 Çarşamba 15:27
 • GAZİPAŞA BİLİM FUARI27 Nisan 2018 Cuma 08:39
 • KADMYO ROBOT YARIŞMASINDA BİRİNCİ OLDU13 Nisan 2018 Cuma 14:23
 • FİNAL'İN SEMİNERİNE BÜYÜK İLGİ13 Nisan 2018 Cuma 14:19
 • GÜMÜŞHANE’NİN YAŞAYAN HAFIZASI ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU13 Nisan 2018 Cuma 13:55
 • TALAT ÜLKER ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU11 Nisan 2018 Çarşamba 13:51
 • HEM SANAT HEM EĞLENCE11 Nisan 2018 Çarşamba 13:46
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim