• BIST 10643.58
  • Altın 2504.005
  • Dolar 32.1989
  • Euro 34.8984
  • Gümüşhane : 13 °C
  • Trabzon : 16 °C

ORTAÖĞRETİME GEÇİŞ NASIL GERÇEKLEŞECEK?

27.09.2013 15:28
ORTAÖĞRETİME GEÇİŞ NASIL GERÇEKLEŞECEK?
Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans salonunda “Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş” konusunda bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi Tanıtıldı

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans salonunda İl Eğitim Denetmenleri, Şube Müdürleri, Ortaokul idarecilerine ve dersi boş olan ortaokul öğretmenlerine yönelik olarak “Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş” konusunda telekonferans şeklinde bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Bilgilendirme toplantısında Çelik; Eğitimin doğasında var olan değişim ve gelişime paralel olarak, ortaöğretime geçiş modelinin işlevsel, sürdürülebilir ve esnek bir nitelik göstermesi büyük önem taşımaktadır. Bu çerçevede, öğrenci, öğretmen ve okul arasındaki ilişkiyi güçlendirmeyi hedefleyen eğitim politikamızın gereği olarak, ortaöğretime geçiş modeli güncellenmiştir.

Modelin Amacı

Modelin temel niteliği, öğrenci başarısını anlık bir performansa dayalı olarak değil, geniş bir zaman dilimine yayarak belirlemektir. Bu modelle; öğrenci, öğretmen ve okul ilişkisini güçlendirmeyi, eğitim sürecinde öğretmenlerin ve okulun rolünü daha etkin kılmayı, ülke çapında müfredatın eş zamanlı uygulanmasını sağlamayı, sınav kaygısını sürece yayarak azaltmayı, öğretmenin meslekî performansını artırmayı, okul dışı eğitim kurumlarına yönelik ihtiyacı azaltmayı, öğretim programlarının uygulanmasını ve öğrenci kazanımlarını objektif bir şekilde izlemeyi ve değerlendirmeyi, başarı değerlendirmesini sürece yaymayı, telafi imkânı sağlayarak tek sınavdan kaynaklanan olumsuzlukları azaltmayı, orta ve uzun vadede öğrencinin ders dışı sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerini değerlendirmeyi amaçlıyoruz.

Modelin Uygulanması ve Ortak Dersler

Bu model 2013-2014 eğitim öğretim yılından başlayarak altı temel ders için 8. sınıfta öğretmen tarafından dönemsel olarak yapılan sınavlardan bir tanesi ortak olarak gerçekleştirilecektir. Ortak değerlendirme kapsamındaki dersler; Fen ve Teknoloji, Matematik, Türkçe, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi ile T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük olarak belirlenmiştir. Ortak değerlendirmeler, her dönem iki yazılısı olan derslerden birincisi, üç yazılısı olan derslerden ise ikincisi olmak üzere, akademik takvime göre işlenen müfredatı kapsayacak şekilde yapılacaktır. Ortak değerlendirmeler her dönem iki okul gününe yayılarak yapılacak, o günlerde okullarda yalnızca sınava girecek öğrenciler bulunacaktır. Sorular çoktan seçmeli (4 seçenekli) olacak, yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecektir.

Sistemin Uygulanması

Ortak değerlendirmeler orta ve uzun vadede açık uçlu soruları da içerecek hale dönüştürülecektir. Öğrenciler ortak sınavlara olağanüstü haller dışında kendi okullarında girecek, sınavda görevlendirilecek öğretmenler kendi okullarından farklı bir okulda görev yapacaklardır. Geçerli bir mazereti sebebiyle ortak sınava giremeyen öğrenciler için mazeret sınavı önceden belirlenen bir hafta sonunda belirlenen sınav merkezlerinde yapılacaktır.

Ortaöğretime Yerleştirmede Esas Alınacak Puanın Hesaplanması

Öğrencinin 6, 7 ve 8. sınıf yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasının % 30’u ile 8. sınıf ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanının % 70’inin toplamı, yerleştirmeye esas puanı oluşturacaktır.

Yılsonu Başarı Puanının Hesaplanması

Yılsonu başarı puanı, not ile değerlendirilen tüm derslerin ağırlıklı yılsonu puanlarının o dersin haftalık ders saati sayısı ile çarpımının o sınıfa ait haftalık ders saatleri toplamına bölümünden elde edilen puanı ifade eder. Ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanı, öğrencinin altı temel dersten girdiği merkezi sınavların ağırlık katsayılarına göre hesaplanan puanını ifade eder.

Yerleştirmeye Esas Puanın Hesaplanması

6, 7 ve 8. sınıf yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasının % 30’u ile 8. sınıf ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanının % 70’inin toplamı, yerleştirmeye esas puanı oluşturacaktır.

Ortaöğretime geçiş nasıl gerçekleşecek?

Yerleştirmeye esas puan, öğrencinin bir sonraki eğitim kademesinde devam edeceği okulun belirlenmesinde kullanılacak, öğrencilerin yaptıkları okul tercihleri puan esasına göre değerlendirilecek ve yerleştirmeler merkezi olarak elektronik ortamda gerçekleştirilecektir.

Puan Eşitliği Halinde Ortaöğretime Yerleştirme Nasıl Gerçekleşecek?

Yerleştirmeye esas puanların eşit olması durumunda; tercih önceliği, sırasıyla 8, 7 ve 6. sınıflardaki yılsonu başarı puanı yüksekliği ve okula özürsüz devamsızlık oranının azlığı dikkate alınacaktır.

Program sonunda Gümüşhane İl Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş yaptığı konuşmada;

“Yeni sistemin Gümüşhane’de herhangi bir sorun çıkmadan başarı ile uygulanacağını, hemen her konuda hazırlıklarımızın tamam olduğu ve bu konuda ilimizin değerli eğitim çalışanları ve okul müdürlerimize inancımızın tam olduğunu söyleyebilirim. Bu konuda önümüzdeki günlerde kapsamlı bir toplantı ile bu sistemi masaya yatıracağız. Bu vesileyle tüm idareci, öğretmen ve eğitim çalışanlarımıza çalışmalarında üstün başarılar diliyorum” dedi.  

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim