• BIST 1.207
  • Altın 484,238
  • Dolar 7,8734
  • Euro 9,2761
  • Gümüşhane : 19 °C
  • Trabzon : 22 °C

BESYO’YA REKOR BAŞVURU

31.08.2020 13:24
BESYO’YA REKOR BAŞVURU
Gümüşhane Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) 2020-2021 eğitim-öğretim yılı için Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Spor Yöneticiliği ve Antrenörlük Eğitimi bölümlerine öğrenci alımı için düzenlenen Özel Yetenek Sınavı’na rekor başvuru

Üniversitesinin atletizm sahasında yapılan yetenek sınavına 2 bin 746 aday başvuruda bulundu. Başvuru yapan adaylardan sadece Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği başvurusu olanlar özel yetenek sınavı testine alındı. 

Aynı zamanda Antrenörlük Eğitimi Bölümü ve Spor Yöneticiliği (I. ve II. Öğretim) başvuruları için Sporcu Özgeçmiş Dosyası şartı arandı. Ayrıca Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı ve Orta Öğretim Başarı Puanları (OBP) hesaplanmasında Yükseköğretim Kurulu (YÖK)’nun belirlediği formül dikkate alındı. Antrenörlük Eğitimi Bölümü başvuruları için Sporcu Özgeçmiş Dosyası ise BESYO Özel Yetenek Sınavı Kılavuzunda yayınlanan Sporcu Özgeçmiş Puan Tablosu dikkate alındı.

Gümüşhane Üniversitesi 2020-2021 eğitim-öğretim yılı BESYO için Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümüne 24 erkek, 12 kız ve 4 engelli aday olmak üzere toplam 40 öğrenci alınacak. Spor Yöneticiliği bölümüne birinci öğretim 28 erkek, 17 kız ve 5 engelli aday ile ikinci öğretim 22 erkek, 14 kız ve 4 engelli aday ile toplam 90 öğrenci alınacak. Son olarak da Antrenörlük Eğitimi bölümüne de 28 erkek, 17 kız 5 engelli aday öğrenci olmak üzere toplam 50 öğrenci alınacak. 

Ayrıca 28 milli sporcunun alınacağı sınava 41 başvuru yapıldı. 18 engelli adayın da başvuru yaptığı sınav için Özel Yetenek Sınavı Kılavuzunda belirtildiği üzere Değerlendirme Komisyonu tarafından gerçekleştirilmesi planlanan mülakatlar Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu toplantı salonunda gerçekleştirildi. Ülkemizde etkisi devam eden Covid-19 Salgını nedeniyle adaylar kendilerine verilen randevu saatinde Özel Yetenek Sınavına tabi tutuldu. Atletizm sahasında sosyal mesafe kuralları gözetilerek gerçekleştirilen sınavda, hijyen kuralları dikkate alınarak adaylar ateş ölçer ile ve dezenfektan kullandırılarak 60 metre testine tabi tutuldu. Adayların 60 metre testinde yaptıkları derece üzerinden TYT, AOBP ve spor özgeçmişleri puanlamalarının hesaplamaları yapılarak yerleştirmelere başlanacak. Kazanan adaylar 27-28 Ağustos 2020 tarihinde üniversitenin web sayfasında ilan edilecek. Adaylar 31 Ağustos ve 4 Eylül 2020 tarihlerinde ise kesin kayıtlarını yapacak.


BESYO Özel Yetenek Sınavı’na yapılan rekor başvuru hakkında görüşlerini aktaran Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek şunları söyledi: “Spor bilimleri ve teknolojileri alanında dünya üniversiteleri ile rekabet eden öncü ve lider bir kurum olma vizyonunu kendisine hedef seçen üniversitemiz Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, çağdaş spor eğitimi ve öğretimi programlarını yürütmektedir. Çağdaş bilgilerle donatılmış ve bu bilgileri aktarma yeteneğine sahip, araştırmacı ve sorgulayıcı, topluma ve toplumsal sorunlara karşı sorumlu, insan haklarına saygılı özelliklere sahip, dinamik ve profesyonel bireyler yetiştirme misyonuna sahiptir. Ülkemizde ihtiyaç duyulan uzmanların yetiştirildiği kurumların başında Spor Bilimleri Fakülteleri veya Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulları gelmektedir.  Gümüşhane Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, beden eğitimi ve spor öğretmenleri, antrenörler ve spor yöneticileri yetiştirmek amacındadır. Geçen yıl yapılan Özel Yetenek Sınavına 2013 olan başvuru sayısı bu yıl 2746 oldu. Bu artış, yüksekokulumuzun kalitesini ve bilinirliğini kanıtlamaktadır. Yüksekokulumuzda yapılan özel yetenek sınavları her yıl olduğu gibi bu yıl da elektronik ölçümlerin yanı sıra bu yıl Covid-19 salgının devam etmesinden dolayı sosyal mesafe ve hijyen kuralları gözetilerek yapıldı. Geçen yıl sınava katılan adaylarımızın Özel Yetenek Sınavı seçmeleri başarılı bir şekilde yapılmıştı. Bu yıl da aynı şekilde hiçbir hak mahrumiyetine sebep vermeden başvuruda bulunan adaylarımız için kabuller son derece şeffaf ve adaletli bir şekilde yapıldı. Sınavın şeffaf bir şekilde herhangi bir hak ihlali olmadan yapılmasında emeği geçen başta BESYO Müdürümüz Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Yılmaz Albayrak olmak üzere, görev alan tüm hocalarımıza ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Adaylarımızın Gümüşhane Üniversitesi ailesinin bir üyesi olma yolunda gösterecekleri bütün gayretleri takdir ediyor, tüm adaylara şimdiden başarılar diliyorum.” 

Kontenjan Dağılımı

 

Program Adı

Kontenjanlar

 

Toplam

Öğrenci (Normal)

Öğrenci (Engelli)

Erkek

Kadın

 

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği

24

12

4

40

Spor Yöneticiliği (I. Öğretim)

28

17

5

50

Spor Yöneticiliği (II. Öğretim)

22

14

4

40

Antrenörlük Eğitimi Bölümü

28

17

5

50

 

Milli Sporcuların Kontenjan Dağılımı

 

Program Adı

Kontenjanlar

 

 

Toplam  

Olimpik Sporlar

Olimpik Olmayan Sporlar

Erkek 

Kadın 

Erkek 

Kadın 

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği

3

1

1

1

6

Spor Yöneticiliği (I. Öğretim)

4

2

1

1

8

Spor Yöneticiliği (II. Öğretim)

3

1

1

1

6

Antrenörlük Eğitimi Bölümü

4

2

1

1

8

 

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim