• BIST 1.529
  • Altın 410,515
  • Dolar 7,3857
  • Euro 8,9199
  • Gümüşhane : -4 °C
  • Trabzon : 7 °C

ÜNİVERSİTEDE OLAY VAR

12.02.2016 14:39
YUSUF ORAL / YAZAR

YUSUF ORAL / YAZAR

Gümüşhane Üniversitesinde kurulduğu yıl olan 2008 den bu güne her şey dört dörtlükmüş gibi gösterilmiş, bir çok haberde ve köşe yazılarında Sayın Rektörümüzden ve üniversite yönetiminden övgü ile bahsedilmiştir. 

            Gümüşhane Üniversitesinde onca olumsuz durum söz konusu iken bir takım mecralarca üniversitemizden sürekli övgü ile bahsedilmesi şaşırtıcı bir durumdur.

            Gümüşhane Üniversitesinde olup biten, bir çok kişinin bildiği fakat yazıp çizmekten, konuşmaktan imtina ettiği bir kaç hususa değinmek istiyorum.

            Gümüşhane de kim kör, kim sağır bilmem ama ben dilsiz değilim. Gümüşhane Üniversitesini kuruluşundan bu yana bir analiz ettiğimizde kılıfına uydurulan fakat ahlaki olmayan bir çok durum söz konusudur.

*****

            Örneğin bir çok akademisyen Gümüşhane de konaklama sorunu yaşarken Sayın Rektörümüz üniversite lojmanları C Blok'un en üst katındaki 4 daireyi birleştirip, yıllarca 600 metrekare de haftanın bir veya iki günü konaklamıştır. Misafirhane adı altında kılıfına uydurulan bu sefa yasal fakat ahlaki midir?

            Geçtiğimiz yıl baskılar üzerine tekrardan 4 daireye bölünen C Blok en üst katında yapılan yüzlerce bin liralık israfın hesabını kim verecektir.

*****

            Sayın Rektör yıllardır 1 saat bile girmediği derslere giriyormuş gibi ders ücreti almaktadır. Evraklar üzerinde kılıfına uydurulan bu ders ücretleri yasal hale getirilmektedir. Peki yasallaştırılan fakat hak edilmeyen ücretin alınması ne kadar ahlakidir?

*****

            Bütün kamuoyunun bildiği gibi üniversitemizin yıllardır hiçbir Gümüşhaneli hocası Profesör unvanına yükselememiştir. Farklı illerden gelen fakat avuç içine alınamayacağı anlaşılan bir çok hocamız da yıllarca hak ettikleri halde ya kadro açılmadığı için, ya da çeşitli bahane ve soruşturmalarla engellenmişlerdir.

            Peki neden diye sorguladığımızda Sayın Rektörümüze yakışır durumlarla karşılaşmamız mümkündür.

  • Çünkü Üniversitemizdeki her kadrolu profesör potansiyel bir rektör adayı olacağından Sayın Rektörümüz işine gelmeyen bu durum karşısında gereğini yapmıştır.
  • Çünkü Üniversitemizde kadro alacak her profesör, mevcutta üniversitemize ait olmayan Rektör Yardımcısı ve Dekan pozisyonlarına kadro verildiği taktirde getirilmek durumundadır.

            Sayın Rektörümüz asla işine gelmeyecek bu durum karşısında profesörlük kadrosuna yükselecek hocalarımızı birer birer tırpanlamıştır. Avuç içine alınamayacak birisinin yönetmelik gereği rektör yardımcısı veya dekan olması kapalı kapılar ardında gerçekleşen organize işlere takoz koyması anlamına gelecektir.

            Pekala bir ilim yuvasında yıllarca emek vermiş ve en verimli dönemine gelen hocalarımızı böyle ucuz hesaplar uğruna üniversitemizden uzaklaştırmak ne kadar etiktir. Biz Orhan KARSLI, Temel BAYRAK, Orhan KÜÇÜK, Ramazan LİVAOĞLU, Basri ERTAŞ, Ümit UZMAN, Yener EYÜBOĞLU ve Atakan AKSOY hocalarımızı unutamadık.

            Bu hocalarımız başarılı olunan yıldırma politikası neticesinde en verimli dönemlerinde ayrılmaları sağlanmıştır.

*****

            Sayın Rektörümüz Haftanın en az 5 günü makam aracı ile il dışına çıktığı herkes tarafından bilinen bir durumdur. Hatta bu seyahatlerin birinde Sayın Rektörün kaza yaptığı geçtiğimiz günlerde çokça konuşulmuştur. Peki kamuya ait aracın kişisel ihtiyaçlar için kullanılması ne kadar ahlakidir?

*****

            Kamuoyunun bildiği araştırılmaya açık bir durumda Sayın Rektörün eşini daire başkanlığı kadrosuna atadığıdır. Yaklaşık 8 ay boyunca süren daire başkanlığı bir kaç ay öncesinde de bitmiş fakat Sayın Rektörün eşi bu görevi icra etmek üzere Gümüşhane ye gelmemiştir. Gerek kadronun ihlali gerekse de bu kadro üzerinden elde edilen kazanç ne kadar ahlakidir? 

            Benzer bir çok durum söz konusudur. Bilindiği üzere bu yıl Rektörlük seçimleri yapılacaktır. Sayın Rektörümüz bir çok ortamda kendisinin Rektör adayının mevcuttaki Rektör Yardımcısı Sayın Celalettin VATANDAŞ olduğunu telaffuz etmektedir.

            Peki bunca gayri ahlaki durum söz konusu iken Gümüşhane Üniversitesi Rektörlüğüne Sayın Celalettin VATANDAŞ'IN atanması kamuoyu tarafından nasıl karşılanacaktır? Sayın Rektörümüzün bu süreçte bağımsız davranmaması ne kadar ahlakidir?

            Gümüşhane Üniversitesi Rektörlüğü için Gümüşhaneli olan, şehirle üniversitesinin birleşmesini sağlayacak Sayın Prof. Dr. Mahir KADAKAL hocamız, Sayın Prof. Dr. Kenan AYDIN hocamız, Sayın Prof. Dr. Osman KÖSE hocamız ve Gümüşhane ile Gümüşhane Üniversitesini bütünleştirecek onca değerli isim söz konusudur. Taktir başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN olmak üzere bütün kamuoyunundur.

            Şehri Üniversite ile birleştirecek, ahlaki değerlere önem veren bir rektörün atanması dileği ile.

            Sağlıcakla kalın...

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Yusuf ORAL
13 Şubat 2016 Cumartesi 19:57
19:57
ilginiz için teşekkür ederim. Eksik olmayin
188.57.187.16
gümüş29
13 Şubat 2016 Cumartesi 11:48
11:48
Yıllardır var olan ama hep gizlenen bu konudaki yazılarınızın devam etmesini diliyor teşekkür ediyorum
194.27.49.223
orha küçük
12 Şubat 2016 Cuma 21:32
21:32
İsmimi hayırla yad ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Altın kalpli insanların kentine ne hizmetim olduysa helal olsun. Selam ve dua ile...
37.155.213.210
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim