• BIST 105.520
  • Altın 379,423
  • Dolar 6,8125
  • Euro 7,5605
  • Gümüşhane : 9 °C
  • Trabzon : 18 °C

ÜNAL YILMAZ CAVAP VERDİ

30.04.2019 11:31
ÜNAL YILMAZ CAVAP VERDİ
Kelkit Belediyesi eski belediye başkanı Ünal Yılmaz, Cumhur İttifakı’nın Ak Parti Kelkit Belediye Başkanı Aziz Nas’ın açıkladığı belediye borçlarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Kelkit Belediyesi eski başkanı Ünal Yılmaz, açıklanan borçlara ilişkin sosyal medyada yaptığı açıklamada, “Kelkit Belediyesi tarafından 13.04.2019 tarihinde paylaşılan ve benim başkanlığım döneminden kaldığı iddia edilen borç listesi sebebiyle, halkımızı aydınlatmak ve hakkımızda yürütülen karalama kampanyasına karşı bir açıklama yapmak zorunda kaldığım için sizlerle paylaşıyorum.  Zira paylaşılan borç listesi gerçeği tam olarak yansıtmadığı gibi, hakkımda haksız ve mesnetsiz bir algıya sebep olmuş ve halkımızın büyük bir çoğunluğunda hayal kırıklığına neden olarak vicdanları derinden yaralamıştır. Çünkü halkımız şunu çok iyi biliyor ki ben kendime verilen emanete sahip çıktım ve çalışma ekibim ile birlikte canımdan çok sevdiğim güzel Kelkit’imiz için gecemizi gündüzümüze katarak ilçemizi halkımızın hak ettiği yerlere getirdik” dedi.

Yılmaz, adaylık sürecinde kendisine karşı başlatılan karalama kampanyasının devam ettiğini şimdi de kendisine karşı itibarsızlaştırma çalışması yapıldığını belirterek, “Adaylık sürecimden başlamak üzere hakkımda yürütülen karalamalar, yapılan haksızlıklar, önümüze koyulan engeller, adaletsizlikler ve türlü oyunlarla halkımın teveccühü ile galip geldiğimiz bir seçimde yenik duruma düşürüldüğümüz gibi şimdi de yanıltıcı borç listeleriyle hakkımda itibarsızlaştırma kampanyası yürütülmeye çalışılmaktadır. Fakat şurası asla unutulmamalıdır ki böyle ahlak dışı oyunlarla, benim gönlümdeki Kelkit sevdasını da; halkımın bana duyduğu güven ve sevgiyi de asla yok edemezler, edemeyecekler. Keşke bu tarz paylaşımlar yerine biraz vicdanlı ve adaletli davranarak beş yılda ilçemizi nasıl ve nerelerden devraldığımızı, Kelkit’imiz için neler yaptığımızı, ilçemize neler kazandırdığımızı ve sonra da kendi projelerinizi paylaşsaydınız. Biz daha önce ne dediysek dediğimizin arkasındayız” diye konuştu.

İşte Borçların Tüm Detayları

Borçlara ilişkin detaylı bir açıklama yapan Yılmaz, açıklamasına şöyle devam etti:

Değerli Hemşerilerim, Kelkit Belediyesi tarafından paylaşılan borç listesinin ayrıntılarını, gerçekleri ve tüm kazanımlarımızı biraz açacak olursak; 
1- 2014 yılında görevi devir aldığımızda 31.03.2014 tarihli borç listesinde ekte ve fotoğraflarda görüldüğü gibi toplam faizi hariç, bize bırakılan borcun tutarı 9.092.820,89 TL olup 15 yıllık İller Bankası vade farkı ile toplamda 14.000.000,00 TL’dir. Yani bize de 5 yıl öncenin şartlarına göre (14 milyon TL) borç bırakıldı fakat biz böyle basit açıklamalar peşine düşmedik. 
2- Şimdi açıklanan listenin İller Bankası anapara borç bakiyesi 21.481.114,63 TL’dir ve borcun 15 yıl vadeli olması sebebiyle, toplam 15 yıllık faizi 11.139.320,67 TL’dir. Bu şekilde toplamda borç 32.620.435,30 TL olmaktadır. Bu miktar İller Bankasından nüfusa dayalı gelen paradan mahsup edilerek kesilmektedir. Geriye kalan miktarın ise belediye hesabına aktarılarak, belediye harcamalarına fazlası ile yettiğini, 2014 yılından itibaren bu borçların aynı şekilde ödenerek geldiğini, bununla beraber belediye yatırımlarının, çevre düzenlemesinin ve birçok iyileştirmenin yapılabildiğini geçirdiğimiz 5 yıl süre zarfında halkımız açıkça görmüştür.
3- İller Bankasının anapara borç dağılımında en büyük miktar Kelkit İçme Suyu Projesinin hayata geçirilmesinin karşılığıdır. Daha önce de paylaştığımız gibi Kelkit’in 40 yıllık temiz içme suyu hasretini her ne pahasına olursa olsun bitireceğimizi söylemiştik. Köse barajından çekilen hatla 24.577.000,00 TL harcanarak yapılan Köse-Kelkit İçme Suyu Projesinin % 50’si SUKAP kapsamında karşılanmış olup geri kalan 12.288.500,00 TL’si ise %90 Kelkit Belediyesi ve %10 Köse Belediyeleri tarafından karşılanıp İller Bankası tarafından 15 yıllık vade ile finanse edilmiştir. İçme Suyu Projesinin 11.059.650.00 TL olan anaparası İller Bankasından 15 yıllık vade ile borçlanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu bedel vade farkı ile birlikte toplamda 21.000.000,00 TL (21 milyon TL) olmaktadır. Kelkit Belediyesi bu borcu hiç zorlanmadan 4 yıldır ödenmektedir. Kalan bakiye anapara ve 10 yıllık vadesi ile birlikte şu an 14.919.173,42’dir. Kelkit halkı ve çocuklarımız bölgemizin en güzel, en içilebilir suyunu 4 yıldır kullanmaktadır ve en az 50 yıl kullanacaklardır. Netice olarak emsalsiz ve paha biçilemeyen bir hizmetin karşılığı olarak alnımızın akıyla yüklendiğimiz bir sorumluluktur. Zerre kadar şaibe, israf veya fazlalık yoktur. Kelkitliler bu hizmetin anlam ve önemini her musluklarını açtıklarında akan tertemiz suda görmektedir. Nesiller boyunca da bu hizmetten istifade etmeye devam edeceklerdir. 
4- İller Bankasından kullandığımız diğer krediler ise toplamda 8.500.000,00 TL teminatlı ikraz kredileri kullanımı okul, terminal ve imar projelerini kapsamaktadır.
5- Çiftlik İlköğretim Okulu, eğitim öğretime elverişsiz yapısı ve çarşı merkezinde kalması dolayısıyla acil ihtiyaçlarımızın önceliği oluşturmaktaydı. Bu sebeple 16 derslikli ve tam teşkilatlı yeni bir okul yaparak eğitim öğretime ve Kelkit halkımıza kazandırmış olduk. Bununla beraber eski Çiftlik İlköğretim Okulunun arsasını Kelkit Belediyesinin bünyesine katmış bulunduk. Çiftlik İlköğretim Okulunun yerinin çok değerli bir arsa olması sebebiyle metre kare fiyatları baz alındığında Kelkit Belediyesine 15.000.000,00 TL değerinde bir arsa kazandırmış olduk. 
6-  Yine otobüs ve münibüs terminali olarak kullanılmakta olan Kelkit Pazar Yeri, terminal olmaya elverişsizdi ve halkımız için büyük sıkıntılara sebep olmaktaydı Pazar Yerini daha elverişli kullanabilmek için, Kelkit’imizin asil ihtiyaçlarından olan Kelkit’imizin tanıtımında en büyük paylara sahip olacak olan Bölgenin En İyi Terminal Binasını ve çevre düzenlemesini yaparak Kelkit’imize kazandırmış olduk.
7- Göreve geldiğimizde aldığımız borçlar bugüne kadar ödenerek geldiğinden bizden önceki dönemde kullanılan kanalizasyon ve atık su kredisinden kalan bakiye ve diğer borçlar toplamı İller Bankası vade farkı ile birlikte 14.000.000,00 TL (14 milyon TL) iken şuanda bize bırakılan bu eski borçtan 6.462.271,08 TL kalmıştır. 
8- Bunun dışında ilçemizin gururu, yüzümüzün akı, gözümüzün nuru olan Kelkit Hürriyetspor’a yaptığımız katkı ve desteklerin de bir kez daha altını çizmek isteriz. Yüce Allah’a şükürler olsun ki sporcu evlatlarımız da onları her türlü zorlu şartlara rağmen yılmadan destekleyen “Gasabalı” taraftarlar da bu emeğin karşılığını fazlasıyla verdiler. Şampiyonluk gururunu Kelkit’e yaşattılar. Bundan sonra da bu başarıyı devam ettireceklerine can-ı gönülden inanıyoruz. Hiç kimse olmasa da biz her daim onların yanında olmaya devam edeceğiz. 
İLBANK'A olan borçlarımız anapara ve 15 yıllık vade farklı olarak hesaplandığında görülecektir ki Kelkit’in gerçek borcu 21.481.114,63 TL’dir. Bu kapsamda en büyük meblağı tutan kalem ise olmazsa olmazımız içme suyu projemiz ve bizim dönemimizden önce kullanılan kredidir.
Şimdi haklı bir gerekçeyle kamuoyuna soruyoruz ki; Kelkit’imize bizden önce ne yapılmış da bize o kadar borç bırakılmıştı? Kelkit’imizde gözle görünen ne vardı da bizden önce borç vardı? Biz dedik ki içme suyumuz temiz olsun. Bizden önce çalışmaları yapılmıştı ama borcunu ödemeye başlayarak içme suyunu Kelkit’imize getirmek bize nasip oldu.
Değerli hemşerilerim açıklık getirmek isterim ki biz ne dediysek o dur. İLBANK harici borcumuz YOK diyorduk evet YOK.

Alacaklarımızı ve Gelirlerimizi Niçin Paylaşmadınız?
13.04.2019 tarihli borç listesinde, Ziraat Bankası, Katlı Dükkânlar, Şehitlik İnşaatı ve Çok Amaçlı Düğün Salonunu yapan firmalara ve bankaya yaklaşık 5.000.000,00 TL borç olduğundan bahsedilmiş. Bahsedilen firmalar hak ediş yaptıkça hak edişlerini almışlardır. Bulunduğumuz ay içinde yapılan iş ve henüz yapılmayan işler hak edişler borç olarak gösterilemez. Buna rağmen 01.04.2019 tarihli alacak ve nakit listesi 4.993.819,24 TL (4 milyon 993 bin 819 TL) olup bu para tüm bunları ödeyecek yeterli bir bakiyedir. 
Tüm bunlara ek olarak, Ziraat Bankası karşısında yola cephe dükkânlar satışa çıkarılmış fakat kış şartlarından dolayı bazı dükkânlar satılmamıştır. Emsalleri baz alındığında bu dükkanlar, yaz aylarında tekrar satışa çıkarılarak elde edilecek miktar tüm projelerin bitmesine fazlasıyla yetecektir. Bu dükkanlar Belediye bütçesine 2.000.000,00 TL kazandıracaktır. Katlı dükkânlar projesinde dere kenarındaki katlar da Kelkit Belediyesine kazandırılmış olup bu iş yerleri Kelkit Belediyesinin bizim dönemimizde yapmış olduğu büyük kazanımlardan biridir.
Saygı Değer Hemşerilerim; onlara diyoruz ki internette keşke bunu da paylaşsaydınız. Kelkit Belediyesinin 01.04.2019 tarihli alacak ve nakit listesi 4.993.819,24 TL’dir. (4 milyon 993 bin 819 TL 24 krş) Alacaklarımızı ve gelirlerimizi niçin paylaşmadınız?
Belediyenin 4 milyon 993 bin liralık alacakları söz konusu listede yer almamıştır. Bunun sebebinin ve anlamının ne olduğunu sizlerin yüksek vicdanına havale ediyorum. Kelkitlinin çar-çur edilmiş tek bir delikli kuruşu bile yoktur. Hesabı verilemeyecek bir işlemi, havalesi, ödemesi yoktur. İsraf veya fuzuli kabul edilebilecek bir kalem ödeme dahi şükürler olsun yapılmamıştır.  Dün nasıl geziyorsak Kelkit’in caddelerinde bugün de öyle gururla gezeceğiz. Vatandaşlarımızdan aldığımız yetkiye ihanet etmedik. Kelkit’in öz kıymetine hiç zarar getirmedik.  


Kelkit’imize Kazandırdığımız Bazı Yatırımlarımız:

1. Kelkit Köse Barajı İçme Suyu: 21.000.000,00 TL (21 Milyon TL,15 Yıl Vade Farkı İle)
2. Kelkit Yol, Asfalt, Parke ve Giydirme Çalışmaları: 15.000.000,00 TL ( 15 Milyon TL)
3. Kelkit Çiftlik İlköğretim Arsası ve Yeri: 15.000.000,00 TL (15 Milyon TL)
4. Kelkit Çiftlik İlköğretim Okulu (16 Derslik): 5.000.000,00 TL (5 Milyon TL)
5. Kelkit Terminal Binası ve Çevre Düzenlemesi: 6.000.000,00 TL (6 Milyon TL)
6. Kelkit Yüzme Havuzu: 4.000.000,00 TL (4 Milyon TL)
7. Kelkit İşletme, İtfaiye, Kademe Binası ve Ofis Malzemeleri: 5.000.000,00 (5 Milyon TL)
8. Kelkit Belediye Araç Parkı Yeni Araçlar: 4.000.000,00 TL(4 Milyon TL)
9. Kelkit Çok Amaçlı Salon: 4.000.000,00 TL(4 Milyon TL)
10. Kelkit Katlı Dükkânlar: 4.000.000,00 (4 Milyon TL Belediye Bünyesinde Kalan Dükkânlar Emsal Alındığında)
11. Kelkit Peyzaj Çimlendirme Sulama Sistemi Çalışmaları: 2.500.000,00 TL (2milyon 500 Bin )
12. Kelkit Katı Atık, Atık Su, Kanalizasyon ve Altyapı: 9.000.000,00 (9 Milyon TL)
13. Kelkit Hayvan Pazarı: 2.000.000,00 TL(2 Milyon TL)
14. Kelkit’e 8 Adet Park: 3.000.000,00 TL(3 Milyon TL)
15. Kelkit Kültür Evi, Üst Geçit Çalışmaları, Kelkit Giriş Kapısı: 1.250.000,00 (1 Milyon 250 Bin TL)
16. Kelkit Şehitlik: 1.250.000,00 (1 Milyon 250 Bin TL)
Güzel Kelkit’imize Toplamda 102.000.000,00 (102 Milyon TL) yatırım yaptık. Ana caddenin modern tarzda yenilenmesi, eski mimarimize göre dış cephe kaplama, alt yapı çalışmaları, yeni caddeler, yollar, asfaltlama çalışmaları, aydınlatmalar, bisiklet yolu, yeni mescit ve köprüler, asri mezarlık,  taziye evleri, otomatik sulama sistemi, sosyal sorumluluk projeleri, 15 Temmuz programları, programlar, vs…
Fazlası var, eksiği yok. Onlarca ferdi ve takım sporlarına camilerimize, okullarımıza ve öğrencilerimize verdiğimiz destekler de halkımız tarafından bilinmektedir. Bunlara ekleyebileceğimiz birçok kalem daha var. Burada sadece büyük projelerimizden bahsettik. Biz yıllık 10 milyon bütçeli belediyeyi 30-40 milyon bütçelere ulaştırdık. Tüm bu yatırım ve kazanımları yaparken, aylık 1.000.000,00 TL gibi bir rakamla da olağan harcamalarımızı yaptık. 60 ay görevde kaldığımız süre zarfında bu 60.000.000,00 TL gibi bir rakam yapmaktadır. Görev süremizde Toplamda 160.000.000,00 TL (160 milyon TL) olan bir bütçeyi yönettik. Kimselere borcumuz olmadı. 
Personel sayımızı neredeyse iki katına çıkardık. Hiçbir vergi borcumuz, SGK borcumuz, maaş borcumuz, akaryakıt, elektrik, bakım onarım borcumuz olmadı. Yaptığımız yatırım ve kazanımlar ortadadır. İller Bankasına da acil ihtiyacımız olan içme suyu projemizin maliyetinden dolayı borçluyuz. O olmasaydı İl-Bank’a da 1 krş borç bırakmazdık. Zira şu anki İl-Bank anapara borcu Köse barajından getirilen içme suyu maliyetimizle aynıdır.

Yüzümüz Ak, Başımız Dik

Saygı Değer Hemşerilerim, Sevgili Kelkitliler;
Takdiri sizlerin temiz vicdanlarınıza ve şahsımızı karalamaya çalışanları, hakkımızı yiyenleri, adaletsizlikleri de mahkemeyi Kübra’ya bırakıyorum. Sizlerin bana olan güveninizden zerre kadar şüphem yoktur. Yüzümüz ak, başımız diktir.  Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan belli olur derler. Seçim sürecinde yaşanan ve bütün Kelkit’in vicdanını yaralayan süreci hepimiz gördük. İnşallah aynı şeyler belediye yönetim sürecinde yaşanmaz ve Kelkit her zaman layık olduğu hizmetleri almaya devam eder. Son olarak şunu belirtmek isterim. Mevcut yönetim ayağının tozuyla belediyenin borçlarını paylaştığına göre, kendi yönettikleri belediyenin durumun ne olduğunu paylaşmaktan da çekinmeyeceklerdir. Bu duygu ve düşüncelerle yeniden tüm halkımıza şahsıma vermiş oldukları büyük destekten ötürü teşekkür ediyor hürmetler sunuyorum. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim