• BIST 86.072
 • Altın 251,269
 • Dolar 6,0742
 • Euro 6,8075
 • Gümüşhane : 15 °C
 • Trabzon : 19 °C

TIBBIN MÜHENDİSLİKTEN BEKLEDİKLERİ

12.03.2019 10:43
TIBBIN MÜHENDİSLİKTEN BEKLEDİKLERİ
Gümüşhane Üniversitesi Probiyogenetik Kulübü ve Genetik ve Biyomühendislik Bölümü 2019 teması “Tıbbın Mühendislikten Beklentileri” olan 2’nci yılsonu etkinliğinde bir panel düzenledi.

sağlık harcamaları bugün dünyanın en önemli önceliklerinden; ama aynı zamanda problemlerinden birisidir. Çünkü ülkelerin yıllık harcamalarının önemli bir kısmı sağlık harcamalarına yapılıyor. Dolayısıyla en kısa zamanda ve en ucuz; ama en kaliteli şekilde hayatı iyileştirecek yatırımlar önemli olmaktadır. Yüksek teknolojiyi dışarıdan getirme, hazırı alma noktasında değil de onu üreten, iyi uygulamalara sahip ve bu konuda ezber bozan innovatif ürünler, süreçler ve organizasyonlar planlanmalıdır” açıklamasında bulundu.

Vizyonumuzun Geniş Olması Gerekiyor

‘Bıçakçılık ve Ötesi’ adlı sunumunda Doç. Dr. Ali Güner, “Cerrahlar olarak bizim önceliğimiz hastadır. Bizler hastalarla uğraşıyoruz. Nitekim hastayı canlı şekilde kurtarıp, sağlıklı bir halde eve göndermeye çalışıyoruz. Cerrah olarak hastalarımızda genel amacımız, erken tanı koymaktır. Erken tanıda amaç; erken tedavi etmek, takip etmek ve o yönde çıkabilecek problemleri ortadan kaldırmaktır. Tıpta en son gelinen nokta, mobil cihazlar mobil erişimdir. İnternetin gelişmesiyle birlikte artık birçok hastalığın tedavisi de kolaylaşmaktadır. Hastaların hayatını kolaylaştırma potansiyeline sahip çözümler sunan teknolojinin kullanımı, sağlık sektöründe gittikçe artıyor. Son yıllarda ortaya çıkan sağlık ile ilgili uygulamalar, teknolojinin bu alanı nasıl etkilediğinin bir göstergesidir. Da Vinci Robotik Cerrahi ya da diğer adıyla robot teknolojisi, tıp dünyasında cerrahinin ulaştığı en ileri teknolojidir ve başta ABD’deki önemli merkezler olmak üzere Türkiye’de de özellikle üroloji, kadın hastalıkları, genel cerrahi, KBB, göğüs cerrahisi, kalp cerrahisi ameliyatlarında kullanılmaktadır. Da Vinci robotuyla gerçekleştirilecek ameliyat sırasında; cerrah, hastanın yattığı masanın biraz ilerisinde bulunan, ameliyata kumanda edebileceği bir konsola oturuyor. Bu konsolda ameliyat sahasının üç boyutlu görüntüsü alınıyor ve cerrah parmaklarına taktığı algılayıcılarla robotun kollarını hareket ettirebiliyor. Önümüzdeki 30 yılda cerrahi alanda çok büyük gelişmeler yaşanacaktır. Bu nedenle de vizyonumuzun geniş olması gerekiyor” diyerek, gelecekte tıp alanında göreceğimiz yeniliklerden örnekler ile konuşmasını tamamladı.

Cerrahi Robot Gelişiminde En Öncelik ‘Güvenlik’

‘Cerrahların Mühendislikten Beklentileri’ adlı sunumu yapan Dr. Öğr. Üyesi Arif Burak Çekiç ise tıpta şimdiye kadar gerçekleşen bazı buluşlardan örnekler ile başlayan konuşmasında “Endüstriyel robotikte sağlanan gelişmelerin cerrahi alanına da yaygınlaştırma çalışmaları hızlı bir artış göstermiştir. Ticari hale gelmiş robot sayısı sınırlı olmakla birlikte, günümüzde çok çeşitli amaçlara yönelik cerrahi robot geliştirme çalışmaları yürütülmektedir. Tıbbi robot sistemlerinde göz önünde bulundurulması gereken önemli faktörlerden biri de robot sisteminin genel amaçlı mı; yoksa sadece bir fonksiyonu yerine getirmek için mi tasarlanacağıdır. Genel amaçlı robotlar için söz konusu olan önemli kısıtlayıcılardan birisi sistemin kullanımı için ilgili otoritelerden izin alma noktasındaki zorluklardır. Tüm mühendislik alanlarında olduğu gibi güvenlik faktörü, tıbbi robotik alanında da önemli bir faktördür. Tüm tasarım, üretim ve kullanım aşamalarını içerecek şekilde güvenlik faktörünün göz önünde bulundurulması gereklidir” diyerek, KTÜ Tıp Fakültesi özelinde yaptıkları inovatif çalışmalardan, zorlandıkları noktada ihtiyaçlarını karşılamak için yaptıkları yenilik örneklerinden, patent başvurularından da bahsederek izleyicilerde merak uyandıran konu başlıklarında açıklamalarda bulundu.

Hızlı Teknolojik Gelişim Tıbbi Cihazlar Alanına Da Yansımaktadır

Programın son kısmında ‘Biyomedikal Teknolojinin Geleceği’ başlıklı sunumunda Prof. Dr. Temel Kayıkçıoğlu ise, “Günümüzde dünya üzerindeki tıbbi ve teknolojik gelişmelere bakıldığında; insan gen haritası çözülmüş, nano robotlar iş başına geçmiş, mikro cerrahi, lazer, manyetik rezonans teknikleri artık sıradan teknolojiler haline gelmiştir. Bundan yüz yıl önce bir bilimsel buluşun teknolojiye dönüşmesi için 30-40 yıl geçmesi gerekirken, günümüzde bu süre saatlerle ifade edilmektedir. Doğaldır ki bu hızlı teknolojik gelişim, tıbbi cihazlar alanına da yansımaktadır. Tıp alanında gelişmelerle teşhis ve tedavide cihazların kullanımı ve gerekliliği artmış, doğal olarak da bu, cihazların kullanımlarının dünya çapında yaygınlaştırılması taleplerini de artırmıştır” diye konuşarak; giyilebilir teknolojiler, biyosensörlerin gelişimi ve bu alandaki örnekler hakkında bilgiler vererek, sözlerini tamamladı.

Programın konuşmaları tamamlandıktan sonra katılımcılardan on-line olarak kulüp sosyal medya hesabı üzerinden alınan sorular, konuşmacılar tarafından cevaplandı. Son olarak konuşmacılara hediye takdimi yapıldı. Ayrıca katılımcılar için hazırlanan yaklaşık 40 hediye de çekilişle sahiplerine ulaştırılarak, etkinlik tamamlandı.

 

 

            

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • KADIN YETİŞİRSE HER ŞEY YETİŞİR14 Mayıs 2019 Salı 13:01
 • GÜMÜŞHANELİLER İFTARDA BULUŞTU14 Mayıs 2019 Salı 12:59
 • ARAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR14 Mayıs 2019 Salı 12:57
 • YABAN HAYATI UNUTULMUYOR14 Mayıs 2019 Salı 12:51
 • REKTÖR ZEYBEK ENGELLİLER HAFTASINI KUTLADI14 Mayıs 2019 Salı 12:49
 • LÜTFİ DOĞAN'IN EVLAT ACISI14 Mayıs 2019 Salı 12:48
 • TUBİTAK BİLİM FUARI14 Mayıs 2019 Salı 12:46
 • ÖĞRENCİLER SAĞLIK İÇİN YÜRÜDÜ14 Mayıs 2019 Salı 12:43
 • BİR KIRIKLI GELENEĞİ - GELENEK DEVAM EDİYOR09 Mayıs 2019 Perşembe 12:59
 • KUŞLAR AÇ KALMASIN09 Mayıs 2019 Perşembe 12:57
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim