• BIST 5.000,14
  • Altın 1060.935
  • Dolar 18.6309
  • Euro 19.5108
  • Gümüşhane : 4 °C
  • Trabzon : 11 °C

TEMA GÜMÜŞHANE EROZYONLA MÜCADELE İÇİN YÜRÜDÜ

18.11.2022 11:12
TEMA GÜMÜŞHANE EROZYONLA MÜCADELE İÇİN YÜRÜDÜ
TEMA Vakfı Gümüşhane Şubesi 14-20 Kasım Erozyonla Mücadele Haftası kapsamında farkındalık yürüyüşü gerçekleştirdi.

TEMA GÜMÜŞHANE EROZYONLA MÜCADELE İÇİN YÜRÜDÜ

TEMA Vakfı Gümüşhane Şubesi 14-20 Kasım Erozyonla Mücadele Haftası kapsamında farkındalık yürüyüşü gerçekleştirdi.

Erozyonla Mücadele Haftası’nı her yıl belirlenen farklı bir tema ile karşılayan TEMA Vakfı, bu yıl etkinliklerini “Biyolojik Çeşitlilik, Biyolojik Çeşitlilik Kaybı ve Nedenleri” teması çerçevesinde gerçekleştirilecek.

Biyolojik çeşitliliğe ve biyolojik çeşitlilik kaybının nedenlerine dikkat çekmek amacıyla, “Biyolojik çeşitlilik iklimimiz, şifamız, gıdamız ve mirasımızdır” sloganıyla bir araya gelen katılımcılar Gümüşhane Belediyesi önünden Gençlik Merkezine kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşün ardından vatandaşlara meşe palamudu hediye edilerek açılan stantla vatandaşlara erozyonla ilgili bilgiler verildi.

“Erozyonla mücadele biyolojik çeşitliliğin de korunması demektir”

Erozyonla birlikte topraktaki biyolojik çeşitliliğin ve biyolojik aktivitenin azaldığına dikkat çeken TEMA Vakfı Gümüşhane Şube Başkanı Selami Öktem, “Toprak, karadaki tüm canlıların yaşamını sağlayan ve iklimi düzenleyen bir doğal varlıktır. Böcekler, mantarlar, kuşlar, sürüngenler, memeliler gibi karadaki tüm tüketici canlı gruplarının yaşamı bitkilere bağlıdır. Bitkilerin yaşamı ise; kökleriyle tutunabileceği toprağa, topraktaki suya, besin elementlerine ve toprak canlılarına bağlıdır. Başta azot olmak üzere topraktaki çok sayıda besin elementini bitkiler için kullanılır hale getiren topraktaki canlılardır. Hatta bitkilerin hastalıklara karşı dirençli, sağlıklı olmasını sağlayan da toprağın erozyona karşı direncini artıran da toprak canlılarıdır. İçinde canlıların bulunmadığı toprak üretken değildir, ölüdür. Sağlıklı bir kaşık toprakta dünyadaki insan sayısından fazla canlı bulunur. Toprak canlılarının en yoğun olduğu kısım ise; organik maddenin en yüksek olduğu üst topraktır.  Ne yazık ki erozyon, onların yaşam ortamı olan üst toprağı alıp götürüyor. Erozyonla birlikte topraktaki biyolojik çeşitlilik ve biyolojik aktivite de giderek azalıyor. Bu nedenle, erozyonla mücadele sadece toprak üretkenliğinin ve sağlığının korunması değil, üzerinde yaşattığı bitkilerin ve diğer canlıların yani biyolojik çeşitliliğin de korunması anlamına geliyor” dedi.

"Ülkemizde görülen erozyon, dünya ortalamasının 4 katı "

Her yıl Türkiye’de 648 milyon ton toprağın erozyona uğradığını belirten Öktem, “Dünya ortalamasının 2.08 ton/hektar olduğu dikkate alındığında ülkemizde görülen erozyonun dünya ortalamasının 4 katı olduğu görülüyor.  Gıdamızı ürettiğimiz tarım topraklarımızın %39’unda, meraların ise %54’ünde erozyon görülüyor. Gıda üretiminin giderek çok daha önem kazandığı dünyamızda topraklarımızın sağlığının, üretkenliğinin korunması için tarım arazilerinde, çiftçilerimizin erozyona karşı alabilecekleri önlemler hakkında bilgilendirilmeleri ve erozyon kontrol çalışmaları yapmaya teşvik edilmeleri gerekiyor. Ayrıca, erozyonla bozuluma uğramış tarım toprakları ve meralarda restorasyon çalışmalarının yapılması gerekiyor” diye konuştu.

“Türkiye biyolojik çeşitliliği korumaya yönelik eylemler bakımından 180 ülke arasında 178. sırada”

Biyolojik çeşitliliğin korunabilmesi için korunan alanların da artırılması gerektiğinin altını çizen Öktem, “Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi kapsamında belirlenen, 2020 yılına kadar karasal ekosistemlerin %17’sinin ve denizel ekosistemlerin %10'unun koruma altına alınmasını öngören Aichie hedeflerine büyük ölçüde ulaşılmakla beraber, bunun tek başına yeterli olmadığı biliniyor. Ülkemiz sahip olduğu zengin biyolojik çeşitliliğe rağmen doğal ekosistemlerin muhafazası ve sınırları dâhilindeki tüm biyolojik çeşitliliği korumaya yönelik eylemler bakımından 180 ülke arasında 178. sırada yer alıyor” açıklamasında bulundu.  

“Biyolojik çeşitliliğin öneminin farkına varalım”

TEMA Vakfı Gümüşhane Şube Başkanı Öktem, “Biyolojik çeşitlilik, dünyadaki yaşam çeşitliliğidir. İklimimiz, şifamız, gıdamız ve mirasımızdır. Çeşitlilik ne kadar fazlaysa ekosistemler de o kadar güçlü ve değişen çevre koşullarına karşı çok daha dirençli olur. Bu sebeple, doğanın üretkenliği ile doğanın sağladığı yaşamsal önemi olan hizmetler ve buna bağlı olarak da insan refahı artar. Toprağımızın ve biyolojik çeşitliliğin öneminin farkına varalım, doğayla uyumlu yaşayalım. İklimimizden, gıdamızdan, sağlığımızdan ve mirasımızdan olmayalım” ifadelerini kullandı.

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim