• BIST 90.529
 • Altın 213,679
 • Dolar 5,3738
 • Euro 6,0725
 • Gümüşhane : 2 °C
 • Trabzon : 14 °C

ŞEHRİN GELECEĞİ MASADA

21.02.2018 14:05
ŞEHRİN GELECEĞİ MASADA
Kalkınma Bakanlığı tarafından 2019-2023 yıllarını kapsayacak olan 11. Kalkınma Planı istişare toplantısı Gümüşhane’de ‘Geleceğimizi birlikte planlayalım’ temasıyla gerçekleştirildi.


Kalkınma Bakanlığı tarafından 2019-2023 yıllarını kapsayacak olan 11. Kalkınma Planı istişare toplantısı Gümüşhane’de ‘Geleceğimizi birlikte planlayalım’ temasıyla gerçekleştirildi.
 

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından düzenlenen program Vali Okay Memiş başkanlığında Ramada Gümüşhane otelinde gerçekleştirildi. Toplantıda Kalkınma Bakanlığı tarafından belirlenen 17 kalkınma başlığı toplantıya katılanlarca oylanarak kalkınmada öncelikli ilk 5 konu belirlendi. Oylamada eğitim, demokrasi, adalet, güvenlik, tarım ve kırsal kalkınma, sağlık ve enerji ilk beş arasına girdi. 

Demokrasi, adalet, güvenlik başlığında “Adalet sisteminin daha hızlı ve etkin çalışması”, eğitim başlığında “Müfredatın öğrenci yeteneklerini geliştirecek ve ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde geliştirilmesi”, sağlık başlığında “Sağlık hizmetlerinde kalitenin artırılması”, tarım ve kırsal kalkınma başlığında “Tarımsal ürünlerde dışa bağımlı olmadan, yeterli ve sağlıklı gıda üretiminin gerçekleştirilmesi”, enerji başlığında ise “Enerji yatırımlarının dışa bağımlılığı azaltacak şekilde hızlandırılması” konuları katılımcılar tarafından en yüksek oranda oylandı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Okay Memiş, Gümüşhane’nin geleceğe ümitle bakan bir il olduğunu, barajlar ve göletler şehri olan Gümüşhane’nin son 15 yılda 9 milyar TL kamu yatırımı aldığını hatırlattı.

“Bu Kentte Herkesin Emeği Var”

Gümüşhane’de herkesin emeği olduğuna değinen Vali Memiş, “Bu kentte herkesin emeği var. Birlikten kuvvet doğuyor. Birlikte hareket edersek çok daha güzel hizmetlere imza atıyoruz. Göreve geldiğim günden buyana bu konuda özellikle bir çaba sarf ediyorum. Bütün paydaşlarımızla, siyaset mekanizmalarımızla, atanmış, seçilmiş bütün yöneticilerimizle, STK’larla uyumlu bir şekilde çalışarak Gümüşhane’ye ne katabiliriz ne verebiliriz derdindeyiz” dedi.

“Çok Çalışmalıyız”

Şehirden birşeyler almaya değil, birşeyler vermeye geldiğini ifade eden Vali Memiş, “Bu ilden birşeyler almaya gelmedik. Bu ile birşeyler vermeye geldik. Bundan kastımız küstahlık değil, heybemizde ne varsa. Sorumluluk makamında olan insanlar olarak şunu istiyoruz: Gümüşhane’de yaşayan vatandaşlar başka illerde yaşayan insanlara imrenmesin istiyoruz. Gümüşhane’de ister doğup büyüyen ister kamu hizmet yürütmek maksadıyla gelen insanlar başka illerde yaşayanlara imrenmesin, bunun için çok çalışmalıyız” diye konuştu.

“Bu İl Bin Yıldır Maden İşleriyle Uğraşıyor”
Gümüşhane’nin kalkınmasında madencilik, turizm, tarım ve hayvancılık olmak üzere 3 sac ayağı olduğunu dile getiren Vali Memiş, “Gümüşhane bugün değerli madenleriyle Türkiye’nin en önemli rezervlerine sahip illerinin başında geliyor. Bu sempatik il, kayalıkların üzerine kurulmuş olan bu çanakta yaşayan bu il bin yıldır maden işleriyle uğraşıyor. Romalılardan beri bu havzada değerli madenler çıkarılıyor. Gümüş, altın, bakır, çinko ve diğerleri. 4 büyük firmayla doğrudan 2 bine yakın istihdam sağlayan bir sektör. Bir diğer önceliğimiz de tarım ve hayvancılık. Pestil ve kömenin Türkiye’de ki merkeziyiz. 28 işletme yıllık 5 bin ton üretim kapasitesiyle beraber Türkiye’nin en kaliteli pestil kömesini biz üretiyoruz. Türkiye’nin en kaliteli İŞGEM’ini Gümüşhane’de kuruyoruz. Burada kuluçka merkezleriyle ‘bir fikrim var’ deyip sermayesi olmayan genç girişimcilerle inovatif ürünler üreteceğiz. Kuşburnu’yu yeniden canlandıracağız. Doğada tonlarca kuşburnu bizi bekliyor. Biz ona o bize bakıyor. Birbirine kavuşamayan sevdalılar gibi biz bu kuşburnunu İŞGEM’de yeniden faaliyete geçireceğiz. Bu doğal ürünü ve Allah’ın bu bölgeye has verdiği bu nimeti insanların kullanımına açacağız” ifadelerini kullandı.

“Bu Kentle İlgili Hayallerimiz Var”

Gümüşhane’de tabiat parkları başta olmak üzere 2017 yılında 300 bin kişiyi ağırladıklarını kaydeden Vali Memiş, “Zigana Kayak Merkezi, Limni Gölü, Karaca Mağarası, Tomara Şelalesinde 300 bin kişiyi ağırladık. Hedefimiz bu 300 bin kişiyi il merkezinde ağırlamak. Gümüşhane’yi Doğu Karadeniz bölgesindeki çok önemli bir turizm destinasyonlarından birisi yapacağız. TÜRSAB’la toplantı yapacağız. Turist otobüslerini bu şehirde görmek istiyoruz. Kelkit, Köse, Şiran, Torul, Kürtün’de görmek istiyoruz. 2019 yılında dünyanın en uzun ikinci tüneli olan yeni Zigana tüneli açıldığında o zaman başlı başına Zigana tüneli bile turizm destinasyonu olacak. 81 milyon bunu deneyimlemek isteyecek. Bu hayallerimizi gerçekleştirmek istiyoruz. Bu kentle ilgili hayallerimiz var. Bunlar için destek istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Gümüşhane Sevdalısı Kardeşlerim Yardımcı Olun Bize”
Vali Memiş, 300 bin turisti şehre getirme noktasında iyi işletmeler için Gümüşhanelilerden yardım isteyen Vali Memiş, “Güzel mekanlar açın, güzel restoranlar açın. Gümüşhane sevdalısı kardeşlerim yardımcı olun bize. Bize engel olmayın. Bir üniversite kentiyiz. Allah Cumhurbaşkanımızdan razı olsun. 2008 öncesi ve sonrası Gümüşhane farkını herkes görüyor. Sermayeniz yeterli değilse dışardan sermaye transferine neden engel oluyorsunuz? Engel olmayın” dedi.

“Vites Büyütmemiz Lazım”
Bir kent gelişmişse o kentte yaşayan insanların katkısı olduğu gibi gelişmediğinde de yaşayanların katkısı olduğunu vurgulayarak Kayseri örneğini veren Vali Memiş, “Kayseri’yi Kayseri yapan oranın eko sistemidir, Kayserililerdir. Gümüşhane gelişti diye düşünüyorsanız hepinizin katkısı var ama gelişmedi diye düşünüyorsanız bunun sorumluluğu sizde. Onun için gelişmeye açık olalım. Eğitim düzeyi çok yüksek olan bir iliz. Türkiye’nin en güvenli ilinde yaşıyoruz. Vites büyütmemiz lazım. Hızlanalım. Bu markaların sayısı artsın. Kendi markalarımızı oluşturalım. Hayallerimiz var. Bu hayallerimizde bize destek olun. Kayalıklar üzerine kurulmuş tek iliz. Bu bizim zenginliğimiz. Sümela manastırı adeta şu binalar. Hepsi 2018’in Sümela manastırı. Kayaları oyup yapmışlar. Bunlar bizim zenginliğimiz. Münevver ve aydın insanların bu toplumda sorumluluğu var. Aydın insanları sokakta görmek istiyoruz. Eğer münevver insanlar sokaklarda olmazsa boş adamların lafı daha çok sesini duyuruyor” diye konuştu.

Daha Güzel Bir Gümüşhane
Daha güzel bir Gümüşhane, bütün ilçeleri ve köyleriyle, daha çok tercih edilen bir il olmak istediklerini ifade eden Vali Memiş, sözlerini “Sözlerim daha iyiye gitmek adına, daha gelişmiş bir Gümüşhane maksadıyla söylenmiş sözlerdir. Eksiklik varsa benimdir, güzel işler varsa bütün siyasi paydaşlarımızın, STK’larımızın, sizlerin başarısıdır” cümleleriyle tamamladı.

Toplantıda daha sonra uzman Mehmet Sezgin tarafından içerik ve yöntem hakkında sunum gerçekleştirdikten sonra öncelikler ve politikalar katılımcılara dağıtılan cihazlar aracılığıyla oylandı ve ardından moderatörler aracılığıyla kritikleri yapıldı.

Toplantıya Vali Yardımcısı Ali Arıkan, Kelkit, Şiran, Köse, Torul ve Kürtün Kaymakamları, kurum müdürleri, STK temsilcileri katıldı.

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • MERKEZ ANAOKULU ÇAY PARTİSİ12 Aralık 2018 Çarşamba 12:54
 • KİM KIRIYOR AYNALARI ?12 Aralık 2018 Çarşamba 12:51
 • TEMASLAR OLUMLU SONUÇLANDI12 Aralık 2018 Çarşamba 12:49
 • ACI KAYIP12 Aralık 2018 Çarşamba 12:44
 • HAVALİMANI HIZ KESMİYOR09 Aralık 2018 Pazar 12:43
 • EMNİYETTEN YANGIN TATBİKATI09 Aralık 2018 Pazar 12:39
 • VALİ TAŞ BİLEK İLK KÖY ZİYARETİNİ YAPTI09 Aralık 2018 Pazar 12:35
 • KIZILAY'DA GÖREV DEĞİŞİMİ09 Aralık 2018 Pazar 12:33
 • GÜMÜŞHANE'YE BAĞLANMAK İSTİYORLAR09 Aralık 2018 Pazar 12:30
 • KİTAP OKUMA HALKASI BÜYÜYOR06 Aralık 2018 Perşembe 16:55
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim