• BIST 96.861
 • Altın 238,344
 • Dolar 5,8057
 • Euro 6,5299
 • Gümüşhane : 2 °C
 • Trabzon : 9 °C

REKTÖR YALANLADI

18.10.2018 13:57
REKTÖR YALANLADI
Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, ulusal basında yer alan iddiaları yanıtlayarak, kendisine karşı atılan iftiralarla ilgili hukuki süreci başlatacağını söyledi.

Gümüşhane Üniversitesi Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü tarafından, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek’e yönelik ulusal basında yer alan iddialara cevap verildi. İddialarla ilgili yapılan yazılı açıklamada, “Vicdanını ve ahlakını kaybetmiş şer odaklarına karşı mücadelemizin kararlılıkla devam edeceğini ve üniversitemizi daha ileri noktalara taşımak adına doğru bildiğimiz yolda emin adımlarla yürümekten vazgeçmeyeceğimizi kamuoyuna saygıyla bildiririz” denildi.

Gümüşhane Üniversitesi Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü tarafından, Rektör Prof. Dr. Zeybek’e yönelik ortaya atılan iddiaların tek tek yanıtlandığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“21 Ocak 2017 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından doğrudan atanan ilk on iki rektörden biri olan üniversitemiz rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek’in, göreve başladığı günden itibaren Üniversitemizde barış ve huzur ortamı sağlanmış, akademik ve idari bütün alanlarda önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Yanı sıra, öğrenci sayısı artmış, yeni ön lisans ve lisans programları açılmış ve 2 olan profesör sayısı 21’e yükselmiştir. Öte yandan, yüksek lisans programları çeşitlendirilmiş, doktora program sayısı 3’ten 7’ye çıkarılmıştır. Bu gelişmeler yaşanırken şehir-üniversite bütünleşmesi gerçekleşmiş, üretilen bilgi şehrin istifadesine sunulmuş, uluslararası kongre, sempozyum ve çalıştaylarla üniversitemizin asli misyonuna uygun faaliyetler hız kazanmıştır.

İtibarsızlaştırma Çabalarını Hayretle İzliyoruz

Ne yazık ki bütün zamanını ve enerjisini üniversitemizin gelişimine ve büyümesine adayan Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek’e karşı karalama, yıpratma ve itibarsızlaştırma çabaları uzun süredir hayretle izlenmektedir. Gelinen noktada, tek gayesi üniversitemizi bilimsel ve sosyal alanda daha da ileriye taşımak, öğrencilerimiz ve öğretim elemanlarımıza ülkemize katkı sunacakları kapılar açmak olan Sayın Rektörümüz’e yönelik olumsuz söylemlerin süreklilik gösterdiği ve iftiraya dönüştüğü üzülerek görülmektedir. Yapıcı her eleştiriye değer vermeyi ve saygıyla karşılamayı ilke edinmiş olan üniversitemiz, iyi niyetten yoksun söz konusu çabaları ve iftiraları şer odaklarının son çırpınışları olarak değerlendirmektedir. Hiç kuşkusuz bu iftiralar, yaşamını eğitim ve bilim odaklı bir anlayış üzerinde temellendiren, insan ilişkilerindeki nezaketi ve muhabbeti ile gerek vicdan sahibi Gümüşhane halkının gerekse üniversitemiz personel ve öğrencilerinin sevgi ve saygısını kazanan Sayın Rektörümüz ‘ün nezdinde elbette yok hükmündedir.

Çamur At İzi Kalsın Anlayışı Kabul Edilemez

Eleştiri, en iyiye ulaşmanın hayalinin kurulduğu her alanda işin doğası gereği olmazsa olmazlardandır. Ancak konuyu kişiselleştirerek iyi niyet taşımayan birtakım düşünce ve duygularla senaryolar yazmak ve çamur at izi kalsın anlayışıyla hareket etmek kesinlikle kabul edilemez. Sayın Rektörümüz, yıpratma ve itibarsızlaştırma amacıyla uzun zamandır sürdürülen faaliyetlere şimdiye kadar cevap verme gereği duymamıştır. Fakat son olarak Cumhuriyet Gazetesi tarafından “Rektörün Krallığı: Oğlunu da Yanına Aldı” başlığı ile yapılan haber, artık bütün bunlara bir dur demenin zorunlu olduğunu göstermiştir.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, sözü edilen haber yanlı, yönlendirici ve manipüle edici bir içerik taşımaktadır. Göreve başladığı ilk günden itibaren hukuksuz iş yapmama konusunda üniversitemizin bütün yetkili organlarını uyaran ve bu hassasiyetini defalarca yinelemiş olan Sayın Rektörümüz ‘ün yasal alanın dışına çıkmakla suçlanması büyük bir haksızlıktır.

Süreç İncelemeye Açıktır

Haber metninde sözü edilen öğretim görevlisi hocamızın atanma süreçleri tümüyle yönetmeliklere uygundur ve kendisine özel bir ayrıcalık tanınması söz konusu değildir. Üniversitemiz bünyesinde kurulması amaçlanan yeni bir bölüm için gerekli olan asgari üç öğretim elemanı ihtiyacını gidermeye yönelik başlatılan süreç şeffaf bir şekilde yürütülmüş olup geriye dönük incelemeye açıktır. Haber metninde yer alan ve ne yazık ki iftira niteliği taşıyan imalar ise gazetecilik mesleği adına son derece talihsiz ifadelerdir.

Haberde Kötü Niyet Söz Konusudur

Haberde adı geçen hocamızın üniversitemiz misafirhanesinde kaldığı herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Dolayısıyla aleni olanın bir bilgi gibi sunulması kötü niyetten öte bir anlam taşımamaktadır. Kişiye özel uygulamanın söz konusu olamayacağı misafirhanemizden birçok kurum personelimiz aynı şartlarda yararlanmaktadır. Bir başka deyişle, misafirhanemizde kalan birçok çalışanımızın yararlandığı haktan hocamız da faydalanmaktadır. Asıl hukuksuzluk kendisini bu imkândan mahrum bırakmak olacaktır.  

Masraflarını Üniversite Karşılamadı

Öte yandan, üzerinden algı oluşturulmaya çalışılan hocamızın 2017 Temmuz ayında Girne Amerikan Üniversitesi ile üniversitemiz arasında gerçekleştirilen işbirliğine yönelik anlaşmanın imzalanması sürecinde Kıbrıs’ta bulunmuş olması tümüyle o günkü görevi ile ilgilidir. O günlerde üniversitemizin Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü’nde çalışan hocamız, Kıbrıs ziyaretine Kurumsal İletişim Koordinatörü olan bayan hocamıza yardımcı olmak amacıyla katılmış olup hiçbir masrafı kurumumuz tarafından karşılanmamış, karşılanması talep edilmemiştir.  

Özel Öğrencilere Geçiş İmkanı Sağlanıyor

Haber metnine konu olan bir diğer başlık ise Sayın Rektörümüz ’ün yasaları ihlal ederek ve yönetmeliklerin dışına çıkarak çocuğuna üniversitemizde öğrenim görmesinin yolunu açtığına yöneliktir. Oysa konuya ilişkin yüzeysel bilgisi olan herkes bilir ki, ilgili yasa ve yönetmelikler ülkemiz üniversiteleri arasında özel öğrenci statüsü çerçevesinde geçişlere imkân sağlamaktadır. Bu kapsamda, 2008 yılında kurulan Üniversitemize şimdiye kadar gelen toplam öğrenci sayısı 9, başka üniversitelere giden öğrenci sayısı ise 48’dir. 2017-2018 eğitim öğretim yılında ise 3 kişi özel öğrenci statüsünde üniversitemizde öğrenim görürken, 8 öğrencimiz aynı zeminde başka üniversitelere gitmiştir.

Üniversitemizde Mimarlık Fakültesi Bulunmamaktadır

Ülkemizin köklü kurumlarından Sakarya Üniversitesi’nde eğitimini sürdürürken birtakım sağlık gerekçeleri ile özel öğrenci statüsü kapsamında üniversitemiz Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nde öğrenimine devam eden öğrencimizin habere konu edilmesinin hiçbir şekilde iyi niyet ve gazetecilik vicdanı taşımadığı açıktır. Öğrencimiz gazete haberinde iddia edildiği gibi Mimarlık Fakültesi’nde değil, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nde öğrenim görmektedir. Çünkü haberde söylendiği gibi üniversitemizde Mimarlık Fakültesi bulunmamakta, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi çatısı altında eğitim öğretim faaliyetleri sürdürülmektedir. Bu durum bile adı geçen gazetede çıkan haberin asılsız olduğunu göstermeye yeterli bir sebeptir.  Ayrıca genç bir insan üzerinden kişisel kin ve nefretin yansıtılmaya çalışılması ve kendi çıkarları için bir malzeme olarak kullanılması ise en hafif ifadeyle insafsızlıktır. Haber metninde sorgulanan rapor içeriği tümüyle sağlık alanı ile ilgilidir ve doğruluğu alana uzak kişilerin değil raporu veren yetkililerin takdirindedir.

İddia Sahibi Öğretim Üyeleri Kim?

Öte yandan, Sayın Rektörümüz ‘ün çocuğunun, babasının makam gücünü kullanarak derslerini “temizlemek” amacıyla üniversitemize geçiş yaptığı ima edilse de gerçekler bütün çıplaklığı ile ortadadır. Öğrencimizin kaç dersi hangi şartlarda başardığı denetime açık olup incelenme imkânı her zaman mevcuttur. Ancak sormak isteriz, böyle bir gücü kullandığı ima edilen Sayın Rektörümüz, çocuğunun bütün derslerden kolaylıkla geçmesini neden sağlamamıştır? Bütünleme ve yaz okulu sürecini ona neden yaşatmıştır? Öğrencimizin “hiçbir dönem astım ilacı kullanmadığını ve Gümüşhane’de doktora hiç gitmediğini ileri süren okuldaki birçok öğretim üyesi” kimlerdir?

Geçmişte Üniversitede At Koşturanlara Fırsat Vermiyoruz

Bütün bunlardan sonra belirtmek isteriz ki, söz konusu haberler, kullanılan yöntem ve dil bakımından bu ülke insanının defalarca tanık olduğu ve artık gazetecilik ve insanlık tarihinin yüzkaraları olarak tarihin çöplüğüne atılan bazı medya organlarını hatırlatmaktadır. Geçmişte üniversitemizde istediği gibi at koşturan ahlak yoksunu bazı insanların haber değeri taşıyacak hiçbir şey bulamayınca, atandığı günden beri Sayın Rektörümüzü itibarsızlaştırmak adına ahlaksızlığa yönelmesi ve birtakım sözde medya kuruluşlarının da buna çanak tutması doğru bir yolda olduğumuzun önemli bir göstergesidir. Sonuç olarak, söz konusu iftiralarla ilgili hukuki süreç elbette başlatılacaktır. Vicdanını ve ahlakını kaybetmiş şer odaklarına karşı mücadelemizin kararlılıkla devam edeceğini ve üniversitemizi daha ileri noktalara taşımak adına doğru bildiğimiz yolda emin adımlarla yürümekten vazgeçmeyeceğimizi kamuoyuna saygıyla bildiririz.” 

 

 

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • KARNAVAL HAVASINDA GEÇEN SINAV15 Nisan 2019 Pazartesi 15:40
 • NAS VE TURGUT MAZBATASINI ALDI15 Nisan 2019 Pazartesi 15:39
 • GÜMÜŞHANE'DE SOSYAL DENEY15 Nisan 2019 Pazartesi 15:37
 • EKMEKLERİN DNA'SI ÇIKARTILIYOR15 Nisan 2019 Pazartesi 15:35
 • KYK'LI ÖĞRENCİLER GÜMÜŞHANEYİ TANIYOR15 Nisan 2019 Pazartesi 15:32
 • ÖĞRENCİLER IŞIK OLDU08 Nisan 2019 Pazartesi 15:22
 • HOŞ GELDİN BAHAR08 Nisan 2019 Pazartesi 15:20
 • İSLAMDA EVRİM TARTIŞMALARI08 Nisan 2019 Pazartesi 15:18
 • KELKİT SAĞLIK İÇİN YÜRÜDÜ08 Nisan 2019 Pazartesi 15:17
 • HORON KALBİ TETİKLEDİ08 Nisan 2019 Pazartesi 15:15
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim