• BIST 8068.56
  • Altın 1921.54
  • Dolar 28.8852
  • Euro 31.4241
  • Gümüşhane : 15 °C
  • Trabzon : 18 °C

PROF.DR. ERTEKİN ÖZTEKİN; ‘GÜMÜŞHANE’DE DEPREM İÇİN GEREKLİ HAZIRLIKLAR YAPILMALI!’

21.09.2023 12:19
PROF.DR. ERTEKİN ÖZTEKİN; ‘GÜMÜŞHANE’DE DEPREM İÇİN GEREKLİ HAZIRLIKLAR YAPILMALI!’
Gümüşhane Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bil. Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ertekin Öztekin, Ünlü Türk Jeofizik mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan’ın geçtiğimiz günlerde Gümüşhane ve diğer illerin deprem risklerine ilişkin sosyal medya hesabından

PROF.DR. ERTEKİN ÖZTEKİN; ‘GÜMÜŞHANE’DE DEPREM İÇİN GEREKLİ HAZIRLIKLAR YAPILMALI!’

Gümüşhane Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bil. Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ertekin Öztekin, Ünlü Türk Jeofizik mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan’ın geçtiğimiz günlerde Gümüşhane ve diğer illerin deprem risklerine ilişkin sosyal medya hesabından paylaştığı gönderiyi değerlendirdi.

Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu, deprem için söylenenleri doğru anlamak gerektiğini ve olası bir deprem için gerekli hazırlıkların şimdiden yapılması gerektiğine dikkat çeken Öztekin, “Prof.Dr.  Ahmet Ercan’ın bu ifadeleri içimize bir nebze su serpse de rehavete kapılmamalıyız. Bu ifadeleri okuyup ‘Oh be güvendeyiz’ diyemeyiz” dedi.

Öztekin yaptığı açıklamada, “Son günlerde ilimizin gündeminde ünlü Jeofizikçi Prof.Dr. Övgün Ahmet Ercan’ın sosyal medyasında alfabetik sıraya göre illerimiz için yapmış olduğu paylaşımlarda yer alan Gümüşhane için deprem riski değerlendirmesi yer almakta. Genel bir ifade ile özetlenecek olursa, bu paylaşımdan anlatılmak istenen; Gümüşhane ili sınırları içerisinde büyüklüğü 6’dan daha büyük olan yıkıcı bir depremin beklenmediğidir. Prof.Dr. Ahmet Ercan bizlere demek istiyor ki, 6’dan daha büyük depremlere göre gerekli tüm deprem hazırlıklarını ilinizde yapar iseniz, olası bir depremi güvenli bir biçimde atlatma ihtimaliniz yüksek. Hocamızın paylaşımına göre, merkez üssü Gümüşhane ili sınırları içinde olan ve büyüklüğü 5, 5.5, 5.6, 5.8, 5.9 hatta 6 olan bir depremi bekleyebiliriz ve/veya beklemeliyiz. Bu büyüklüklerde bir depremin ilimiz sınırları içerisinde olma ihtimali var” ifadelerini kullandı.

‘İLİMİZDEKİ İNŞAAT KALİTESİNİ BİLEN BİRİSİ OLARAK KORKUYA KAPILIYORUM’

Gümüşhane’de birçok depreme dayanıksız ve hasarlı binaların hala kullanıldığına dikkat çeken Öztekin, “Depreme hazırlıkları sadece ilimiz sınırları içinde olacak depremler için yapmamız da yanlıştır. Hala acısını en şiddetli olarak içimizde yaşamaya devam ettiğimiz Kahramanmaraş depremini tekrar bir düşünelim. Ülkemizin güneyinde yaşanan bu depremler, ilimizde hatta Ülkemizin en kuzeyinde, Karadeniz bölgesi sahilindeki illerde bile hissedildi. Bu depremden dolayı komşu illerimizde yıkılan evleri, ilimizde kullanım dışı kalan yurt binalarını biliyoruz. Bunun yanında İlimizin hemen güneyinden geçen Doğu Karadeniz fay hattını biliyoruz. Erzincan Bingöl arasında yer alan ve büyüklüğü 7 civarında deprem üretebilecek Yedisu Fayını biliyoruz. 45 ve üzeri yaştakiler komşumuz Erzincan’da yaşanan büyük depremleri ve bunların İlimizde ne kadar hissedildiğini bilir ve hatırlarlar. Tüm bunları bir araya getirdiğimizde hiç kimse Allah korusun Gümüşhane’de meydana gelebilecek büyüklüğü 6 ve 6’dan daha küçük depremlerin, komşu illerimizde meydana gelebilecek büyük depremlerin ilimizde bir tahribata, bir can kaybına yol açmayacağını söyleyemez. Hele ilimizdeki yapı stoğu kalitesini, inşaat kalitesini, İnşaat yeri seçimini, zemin etüd faaliyetlerini, resmi ve özel yapı denetim kalitesini ve yeterliliklerini bilen birisi olarak korkulara kapılmıyorum dersem yalan söylemiş olurum. Bunları kimseyi korkutmak için söylemiyorum. Bunları bilen birisi olarak, tedbirimizi ve deprem hazırlıklarımızı geciktirmeden yapmamız veya başlatmamız gerektiğini söylüyorum” dedi.

‘GÜMÜŞHANE’Yİ DEPREMDEN SONRA DEĞİL ÖNCE TARAMALIYIZ’

Öztekin, “Kahramanmaraş depremlerinde deprem bölgesinde (Şanlıurfa’ da) İnşaat Mühendisliği bölümü olarak katıldığımız hasar tespit çalışmalarında, az hasarlı olarak kayıtlara geçirdiğimiz ve/veya deprem performans ve risk analizlerinin yapıldıktan sonra güçlendirilerek kullanılması gerekir dediğimiz yapılara benzer ve yakın özellikteki binalar şu an ilimizde korkusuzca kullanılmaktadır. Maalesef üzülerek ve endişe içinde söylüyorum bunların arasında resmi binalarımız ve özellikle yavrularımızı gönderdiğimiz okullar da mevcut. Bunları nerden mi anlıyoruz? Herkesin hiç gözüne çarpmayan, hatta gözüne alınca ince bir çatlak, sıva çatlağıdır deyip geçtiği, binaların dili olan Bazı çatlaklardan anlayabiliyoruz. Bu dediklerim her bir çatlak ve her bir bina, her bir okul için geçerli değil. Kimse abartmasın, kimse korkuya kapılmasın. Ancak ilimizde böyle yapıların olduğunu gözlemlemek maalesef mümkündür.  Bu tür binaların tespit edilmesi için il merkezinde, ilçelerde hatta köylerimizde bir tarama başlatılması gerekmektedir. Gerekli taramaların ardından öncelikli olanlardan başlayarak deprem performans analizlerinin ve gerekiyorsa güçlendirme veya yıkılarak yeniden inşaa çalışmalarının yapılması gerekmektedir.  Gümüşhane’yi depremden sonra değil önce taramalıyız" dedi.

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim