• BIST 1.391,640
  • Altın 498,51
  • Dolar 8,4880
  • Euro 10,0550
  • Gümüşhane : 16 °C
  • Trabzon : 25 °C

M.E.B. DANIŞMA KURULU TOPLANDI

04.11.2013 14:03
M.E.B. DANIŞMA KURULU TOPLANDI
2013-2014 eğitim öğretim yılının Milli Eğitim Danışma Kurulu komisyonu yapıldı.

Vali Yardımcısı Meral Uçar’ın başkanlığında, Halk Eğitim Merkezi salonunda yapılan “Milli Eğitim Danışma Kurulu” toplantısına İl Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş, İl Milli Denetmenleri Başkanı Şahmettin Kaya, İl  Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mesut Olgun, Şube Müdürleri Murat Eskicioğlu, İsmail Hayal, Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Akçay, Kelkit Milli Eğitim Müdürü Şükür Köse, İl Özel İdare Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, Gençlik İl Spor İl Müdür Vekili Burhanettin Kaya, ilk ve orta öğretim kurumları müdürleri, öğretmenleri ve öğrenci temsilcileri katıldı.

EĞİTİM NESİLLERE BIRAKILAN BİR DEĞERDİR        

     2013/2014 Eğitim Öğretim Yılı Danışman Komisyonu ilimize hayırlar getirmesini dileyen İl Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş; “Eğitim birey ve toplumun gelişmesini sağlayan, milli-manevi değerlerin korunmasını ve gelecek nesillere bırakılan bir değerdir. Gümüşhane Milli Eğitim Müdürlüğü olarak il teşkilatı, kurum, okul, öğrenci ve veliler olarak mevzuat çerçevesinde tüm imkânları seferber etmiş durumdayız. Milli Eğitimin gelişme aşamasında katkılarınız bizim yol kat etmemizi belirleyecektir. Eğitim sacayağı gibi okul, öğretmen ve veli boyutudur. Eğitime ilgi duyan tüm paydaşların katkıları ile çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirme mecburiyetimiz vardır.

            2013/2014 Yılında derslik, okul, öğretmen, idareci ve öğrenci sayılarımız 22.810 öğrencimiz bulunmaktadır. % 26.06 oran ile öğrenci sayımız ile endekslidir. % 92.60 okullaşma oranıdır. Yeni dönemde 182 taşıma merkezi yer almakta, okur yazar oranı % 91.1’dir. Bu yıl temel eğitimden orta öğretime geçiş sistemi uygulanacaktır. 1896 kişi ile %99 oran ile liselere yerleşme oranıdır. Gümüşhane son yıllarda orta öğretimden yüksek öğretime geçişte üstün başarılara imza atmıştır. 5 yıl önce 116 olan birleştirilmiş sınıf sayısı 55 okula düşmüştür. Gümüşhane önümüzdeki günlerde birleştirilmiş sınıf uygulamasından kurtarılacaktır. Bu konuda olumsuz gelen tekliflere rağmen amacımıza ulaşacağız. 2013 YGS ve LYS’de yerleşme bakımından başarılı olduğumuzu ifade edebilirim.

            Öğrenci sayılarımız akademik okul ve kurumlarda artmaktadır. Kız 10.667 (%69), 11.143 (%51) ile 21.810 öğrencimiz yer almaktadır. Okula devam kız ve erkek alanda %99 civarındadır. Gümüşhane il geneli derslik başına düşen öğrenci sayısı okul öncesinde 12, ilkokulda 13, ortaokulda 19, orta öğretimde 20 sayısı ile Türkiye ortalamasının altında bir grafiğe sahibiz.    2008/2013 oranı okuma yazma durumu bilmeyen 10.271, belge alan 9942, bilmeyen 322’dir.

            2013/2014 Eğitim Öğretim yılı meslek lisesi sayısı Otelcilik 1, Ticaret Meslek Lisesi 2, Sağlık Meslek Lisesi 2, Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi 2, Kız Teknik ve Meslek Lisesi 2, Çok Programlı Lisesi 4 ve İmam Hatip Lisesi 3, ile toplam 16 meslek lisesi yer almaktadır. 6904 (orta) 4180 (meslek) oranıdır. 316 Kurs açılmıştır. Eğitim çağında yer alan engelli öğrenci 333 adettir. İl düzeyi %115’tir. İl’de yeni bir Endüstri Meslek Lisesi’ne ihtiyaç bulunmaktadır. Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası’ndan bize verilen müjdeye göre bizde talepleri yeniliyoruz. Her türlü donatım ve sanayiye yakınlığı ile isteğimizi yeniliyoruz. Bu gençlere çok iyi bir imkân olacaktır.

            Sosyal Bilimler Lisesi ilimizde olmayan ancak elzem derecede ihtiyaç duyduğumuz eğitim kurumudur. Bunu ilimize kazandırmayı istiyoruz. İsteğimizi MEB’e de iletmiş durumdayız. Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi birleştirilerek yeni bir bina ile tam teşekküllü bir hizmet binası en elzem ihtiyacımızdır. 2014 yılı yatırım planına alabilirsek eğer çok faydalı ve hayırlı bir tesise kavuşacağız.

            Tekke Çok Amaçlı Salon, Kelkit, Anadolu İmam Hatip Lisesi inşaatı, 200 kişilik pansiyonu ve Köse Lisesi Pansiyonu ve Endüstri Meslek Lisesi yatırımlarımız devam etmektedir. Şiran Halk Eğitim Merkezi, Yeşilbük İlkokulu, Sadak, Kürtün, Yeniyol inşaatları devam ediyor. Merkez ve ilçelerinin onarımlarının büyük bir kısmı tamamlanmış ve az sayıdaki eğitim kurumumuzun onarımları devam etmektedir. Mantolama ve doğalgaz konularında büyük bir ilerleme kaydetmiş durumdayız.

ÖĞRENCİLERİMİZİN YETENEKLERİNE EĞİLEREK YOL HARİTASI BELİRLEYECEĞİZ

Vali Yardımcısı Merak Uçar;  “Danışma Komisyonunun değerli üyeleri, eğitim eskiden tek taraflı iken bugün çift taraflı ve etkileşimli olarak burada alınacak kararları önemsiyoruz. Burada alınan kararları yılsonunda değerlendirme şansı bulacağız. Elde edilen eğitim başarısı çıtamızı tüm paydaşlar tarafından artırılarak devam edecektir. Bu toplantı ilimize inşallah hayırlar getirecektir. Öğrencilerimizin yeteneklerine eğilerek yol haritası belirleyeceğiz. İçinde öğrencilerin ağırlıklı olduğu programlara imza atacağız. Değerlendirmeyi aşılarken çocukların kendilerine özgüveni, artırıcı telkinlerde de bulunalım. Kendi kararlarını kendileri veren ve kendilerini rahat ifade edebilen gençlerin kazanımını son derece önemsiyorum.” dedi.

Yapılan konuşmalarının ardından toplantı katılan kurum müdürlerinin birer açıklama yapması ile sona erdi.     

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim