• BIST 86.072
 • Altın 251,269
 • Dolar 6,0742
 • Euro 6,8075
 • Gümüşhane : 15 °C
 • Trabzon : 19 °C

İŞGEM’E SAHİP ÇIKIN

04.07.2018 13:30
İŞGEM’E SAHİP ÇIKIN
Gümüşhane Valisi Okay Memiş, İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) toplantısında işe yeni başlayanlara ‘İşinizi iyi yapın’ ve ‘İŞGEM’e sahip çıkın’ tavsiyelerinde bulundu.

Gümüşhane İŞGEM’in kurulmasında öncü olan Avrupa Birliği teknik ekibinin görevinin sona ermesi ve görevin Gümüşhane Valiliği öncülüğünde İŞGEM paydaşlarına devri için Ramada Otel’de toplantı düzenlendi.

Düzenlenen toplantıda konuşan Gümüşhane Valisi Okay Memiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ve önderliğinde Gümüşhane’ye büyük yatırımlar yapıldığını belirterek, “Biz, yerelde ne yaparsak yapalım Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonu ve liderliği olmasa, istersek Gümüşhane’yi altın kaplama ile kaplasak da bizi dünya ile entegre eden, büyük yatırımlar olmasa gerçekten çok zorlanırdık. Onun için başta Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Geleceği Olan Bir İşletme

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olduğu dönemde İŞGEM’i Gümüşhane’ye kazandırmada büyük emekleri olduğunu ifade eden Vali Memiş, şöyle devam etti: “Gümüşhane İş Geliştirme Merkezini bizler ışıl ışıl parlayan bir fabrika olarak kabul ediyoruz. İŞGEM’i geleceği olan bir işletme olarak işletmek istiyoruz. Risk alıyoruz ve para harcıyoruz. Vatandaşların da takdirine sunuyoruz. Sizleri istihdam ediyoruz. Sizlerin, ailelerinizi geçindirmek için çaba harcıyoruz.”

Vatandaşın Valisiyiz

Memiş, vatandaşın valisi olduğunu vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

“Biz, çaycının, çobanım, çöpçünün valisiyiz. Bizler, çalışan vatandaşlarımızın valisiyiz. Bizler, Gümüşhane’nin tamamının valisiyiz. Herkesin,  her kesimin valisiyiz. 26 yıllık meslek hayatımda çıkar gruplarının, menfaat odaklarının, güç odaklarının hiçbir zaman yöneticisi olmadım. Biz, Sayın Cumhurbaşkanımızın valisiyiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın emrindeyiz. Onun yolunda, onun izindeyiz. Onun gösterdiği 2023 hedefleri için çalışıyoruz. Bunun özellikle bilinmesini istiyoruz. Sizler için çalışıyoruz. Vatandaşımız bize emredecek. Sizler bana emredebilirsiniz. Vatandaşım, köylüm, çiftçim, çaycım, çöpçüm, çobanım bana emreder ben de yaparım. Kanunların, Anayasanın ve Sayın Cumhurbaşkanımızı n emirleri çerçevesinde çalışırız. Görevde olduğum sürece de bu görev anlayışımla sizleri, bütün Gümüşhanelileri kucaklayarak hizmet vereceğimizi özellikle ifade etmek isterim.”

İŞGEM’e Sahip Çıkın

İŞGEM’de işe başlayanlara bazı tavsiyelerde bulunan Vali Memiş, çalışanlardan İŞGEM’e sahip çıkmalarını vurgulayarak, şunlar söyledi:

“Sizler oraya sahip çıkarsanız, bizler de size sahip çıkarız. Sizleri katiyen yarı yolda bırakmayız. Oraya sahip çıkmak, bahçede yürürken bir çöpü görüp, onu alıp çöpe atmaktır. Ben vali olarak çöp gördüğüm de onu yerden alıyorum. Tuvalet kirli ise tuvaleti temizlemektir. Ben vali olarak girdiğim tuvaleti kendim temizliyorum. Odalarınızdaki kiri, pası temizleyin. Ben kendi odamdaki tozu, zile basıp, ‘gel burayı sil demem’, kendim silerim. O tozu silmek bir erdemliktir.”

Daha Yolun Başındayız

Çalışanlara, “işinizi iyi yapın” önerisinde bulan Vali Memiş, “Her müdürümüzden, her kamu çalışanımızdan kendi alanının Elon Musk’u olsun istiyorum. Herkes kendi alanının Steve Jobs’u olsun istiyorum. Herkes kendi alanının Bill Gates’i olsun. Bizler, çalıştığımız kurumu yüceltmek ve ilerletmek zorundayız. Çalışan kardeşlerim, lütfen oraya sahip çıkın. Oranın tasarrufu için mücadele edin. Oranın para kazanması için mücadele edin. Orası sizin. Geçici olduğunuzu düşünmeyiz. Nasıl olsa ben burada çalışmayacağım demeyin. Hepinizin gözlerinden öperim. Bir eksik, bir ihtiyaç varsa Genel Müdürünüzle görüşünüz. Hiç kimseye haksızlık yapmayacağına inanıyoruz. Hiç kimseye mobbing yapılmayacağına inanıyorum. Daha çok yeniyiz, daha yolun başındayız. Sizler ona, bizler de size yardımcı olacağız. Mesai mefhumu gözetmeksizin verimlilik esasına göre çalışın. Cumartesi, Pazar demeden çalışın, daha yolun çok başındayız” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Bir Numarası Yapın

Çalışanlardan İŞGEM’i, Türkiye’nin bir numarası yapmayı isteyen Vali Memiş, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Ondan sonra gidin oraya ortak olun. Oraya sahip çıkın. Biz, bugün buradayız, yarın bir başka yerdeyiz. Lütfen sahip çıkın. Yorulduğunuzda gezilecek çok yerlerimiz var, gidin, gezin, görün, moral bulun ama Gümüşhane İş Geliştirme Merkezine başta çalışanlar olarak sahip çıkın.”

İŞGEM Bölgenin İlk İPA Projesi

DOKA Proje Geliştirme ve Uygulama Birimi Başkanı Mehmet Bozdağan da yaptığı konuşmada, Gümüşhane İŞGEM Projesi’nin, ajansın bölgede uyguladığı ilk İPA Projesi olduğunu belirterek, “Bu manada ajansımızla eşdeğerde bir projedir. Bölgemizin konsept notunun hazırlanması, ihalesi, inşaatı, üretimi hepsi 6-7 yılı bulan hatırı sayılan bir geçmişe sahip. Bu anlamda bizim için çok ciddi bir tecrübe oldu. Gümüşhane’deki paydaşlarımız için de önemli bir tecrübe olduğunu düşünüyorum. Bu, bizim için sadece bir başlangıç. Gümüşhane İŞGEM’in Gümüşhane’ye ve bölgemiz ekonomisine sağlayacağı katkıları umutla bekliyoruz. Bundan sonraki aşamada DOKA olarak elimizden gelen her türlü desteği sağlayacağız. Bundan sonra Gümüşhane İŞGEM’in başarılı çalışmalarını konuşmak üzere bir araya geleceğiz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Gümüşhane İŞGEM Genel Müdürü Gürbüz Odabaşı ise yaptığı konuşmada, İŞGEM’in 18 çalışanı ile birlikte bir ay önce sayısal olarak yeterli olmasa da çalışmaya başladığını söyledi.

Yeterli Çalışan Bulamıyoruz

Gümüşhane’de mesleki açıdan yeterli çalışan bulamadıklarını dile getiren Odabaşı, “Binanın testleri bitirilmeden çalışmalarımıza başladık ve binanın kullanımı ile ilgili eğitimlerimiz yoğun şekilde devam etmektedir. Koli üretim hattının eğitimi tamamlanmasının akabinde sipariş almaya ve üretime başladık. Bugün CTP yani ofset matbaasına ait kalıp makinesinin kurulumuna başlandı, eğitimin ardından üretime başlayacağız. Binanın testi ve bazı eksiklikler giderildikten sonra bu da tahminen önümüzdeki hafta olur, firma kabul komisyonu toplanacak ve beraber çalışacağımız girişimcilerin seçimini yapacağız. Seçilen girişimciler ile işyeri kiralama sözleşmesi yapılmasının ardından üretimlerine başlayabilecekler. Yukarıda saydığım gibi Gümüşhane İŞGEM adım adım devreye alınarak tahminen 1 yıl içinde tam kapasite çalışmaya ulaşacak. Tam kapasite çalışmaya ulaştığımızda 50 civarında çalışanı olacak” açıklamalarında bulundu.

Ülkemizde Böyle Bir İŞGEM Yok

Genel Müdür Odabaşı, Gümüşhane İŞGEM gibi ülkemizde İŞGEM olmadığını ifade ederek, “Gümüşhane'mizde diğer İŞGEM’lere rol model olacak bir İŞGEM doğuyor. Bazen İŞGEM Gümüşhane adına olan isteklerimden dolayı sıkıldığını hissettiğim ancak desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen ilimiz kamu kuruluşlarındaki müdürlerine, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sayın Ekrem Akdoğan ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Bu projeye olan inancımı şimdiye kadar hiç kaybetmedim. İşim adına yaşadığım olumsuzluklarda sıkıldığım, üzüldüğüm ve tıkandığım zamanlarda koşarak yanına gittiğim de sabırla beni dinleyen ve destek olan sayın Ticaret Odası Başkanım İsmail Akçay'a ve İŞGEM Gümüşhane'ye destek olan herkese teşekkür ederim. Ancak, Sayın Valim siz olmasaydınız Gümüşhane İŞGEM olmazdı. Güveninizden ve desteklerinizden dolayı size çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız” diye konuştu.

 

 

 

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • LEFA'DAN MUHTEŞEM GALA25 Şubat 2019 Pazartesi 13:23
 • GENÇLER BİLGİ YARIŞMASINDA TER DÖKTÜ25 Şubat 2019 Pazartesi 13:20
 • GGA'DA 28 ŞUBAT ANLATILDI25 Şubat 2019 Pazartesi 13:12
 • SEÇMENE TAAHHÜT21 Ocak 2019 Pazartesi 12:20
 • KARAGÖZ İSTİFA ETTİ07 Ocak 2019 Pazartesi 12:12
 • AK PARTİ TEK VÜCUT07 Ocak 2019 Pazartesi 12:11
 • EMEĞİ KÜLE DÖNDÜ07 Ocak 2019 Pazartesi 12:04
 • CHP KÜRTÜN ADAYI BELLİ OLDU07 Ocak 2019 Pazartesi 12:03
 • İYİ PARTİ 1 YAŞINDA30 Ekim 2018 Salı 11:27
 • YENİ YÖNETİM BELLİ OLDU30 Ekim 2018 Salı 11:20
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim