• BIST 8068.56
  • Altın 1921.54
  • Dolar 28.8852
  • Euro 31.4241
  • Gümüşhane : 15 °C
  • Trabzon : 18 °C

GÖBEK ELMASI İÇİN COĞRAFİ İŞARET BAŞVURUSU YAPILDI MI?

15.11.2023 12:27
GÖBEK ELMASI İÇİN  COĞRAFİ İŞARET BAŞVURUSU YAPILDI MI?
Gümüşhane’nin tarihi ve kültürel meyvesi olan “Göbek Elması” ile ilgili olarak CİMER aracılı ile 3,5 ay önce talep ettiğimiz bilgilere Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü cevap vermiş, “Göbek elmasının coğrafi işareti

Gümüşhane İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden soruyoruz?

GÖBEK ELMASI İÇİN

COĞRAFİ İŞARET BAŞVURUSU YAPILDI MI?

Gümüşhane’nin tarihi ve kültürel meyvesi olan “Göbek Elması” ile ilgili olarak CİMER aracılı ile 3,5  ay önce talep ettiğimiz bilgilere Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü cevap vermiş, “Göbek elmasının coğrafi işareti için henüz bir başvuru yapılmamış olup, bu konuda İl Müdürlüğümüzce başvuru yapılması planlanmaktadır.” denilmişti.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın üç buçuk ay önce verdiği bu cevap sonrası konuyu 08.08.2023  tarihinde gazetemizde manşet haber olarak vermiş ve olayın takipçisi olacağımızı belirtmiştik.

Gümüşhane İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, aradan geçen üç aylık süre içinde Göbek Elması ile ilgili olarak gazetemize bir dönüş yapmadı.

Şimdi Gümüşhane İl Tarım ve Orman Müdürü Sayın Dr. Ahmet Mesut Kıraç’a soruyoruz. Göbek elması ile ilgili olarak yetkili mercilere coğrafi işaret başvurusu yapıldı mı yapılmadı mı?

****

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü’nün  CİMER üzerinden sorduğumuz sorulara verdiği cevabı bir kez daha yayımlıyoruz.

 

CİMER KANALI İLE SORDUĞUMUZ SORULAR ŞÖYLEDİR:

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın resmi olarak deklere edilmiş misyonlarından biri de; “Tarımsal ve ekolojik kaynakların sürdürülebilir kullanımını sağlamaktır”

Bu bağlamda aşağıdaki bilgilere ulaşmak istiyoruz:

1- Gümüşhane ve ilçelerinde yetişen ve tarih boyunca Gümüşhane’ye mahsus olması ile ün yapan yerel elma çeşitlerinden “Göbek Elması” ile ilgili olarak Gümüşhane İl Tarım Müdürlüğü’nce hazırlanan envanter çalışması var mıdır?
2- İl Tarım Müdürlüğünce; Gümüşhane’de vatandaşların bahçelerinde bulunan Göbek elması ağaçlarının sayısı, yaşı, bahçe adresleri, bahçe sahiplerinin ad ve telefonları, GPS konumları gibi bilgi envanterleri tutuluyor mu? Tutuluyorsa bu envanterler hangi yıldan beri tutuluyor ve hangi aralıklarla güncelleniyor?
3- Şu anda Gümüşhane’de vatandaş bahçelerinde toplam kaç adet Göbek elması ağacı var?
4- Tarım il Müdürlüğü tarafından oluşturulan Göbek elması bahçesi var mı? Varsa bu bahçenin özellikleri (yeri, kurulduğu tarih, kaç adet göbek elması ağacı/fidanı olduğu ve adresi)
5- Gümüşhane Göbek elması ile ilgili olarak coğrafi işaret alınıp alınmadı. Alınmışsa alan kurum ve alınma yılı?
6- 2022 yılında Gümüşhane ve ilçelerinde yetişen Göbek elması tahmini miktarı ne kadardır?

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BİTKİSEL ÜRETİM VE BİTKİ SAĞLIĞI ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN CİMER ÜZERİNDEN VERDİĞİ 26.07.2023 TARİHLİ CEVAP ŞÖYLEDİR:

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine yapmış olduğunuz başvurunuz incelenmiştir. 

* İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde il genelinde bulunan göbek elma sayısı ile ilgili detaylı envanter çalışması bulunmamaktadır.

* Göbek elmasının coğrafi işareti için henüz bir başvuru yapılmamış olup, bu konuda İl Müdürlüğümüzce başvuru yapılması planlanmaktadır.

* İl Müdürlüğümüzce yapılan incelemelerde, mevcut meyve bahçelerinde genel olarak karışık elma çeşitleri (golden, amasya, starking, yerel çeşitler ve v.b.) ve diğer meyvelerin (dut, erik, vişne, v.b.) bulunduğu gözlemlenmiş olup, tek tip göbek elma çeşitli kapama (sadece göbek elma çeşidinden) meyve bahçesi tespiti bulunmamaktadır.

* Ancak geçmiş yıllardan beri uygulanan projelerle elma armut dut vb. meyve çeşitlerinden yerel olanları Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde, yerel çeşitlerden aşı kalemleri ile fidan üretimi yapılarak, yaşlanıp ekonomik ömrünü dolduran ağaçların gençleştirilmesi ile yerel çeşitlerin korunması hedeflenmiştir. Yürütülen bu proje kapsamına göbek elması da girmektedir.
Bilgilerinize sunulur.

 

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim