• BIST 11145.4
  • Altın 2558.397
  • Dolar 33.0434
  • Euro 36.0143
  • Gümüşhane : 24 °C
  • Trabzon : 27 °C

EMEKLİ MEMUR-SEN’DEN EMEKLİLER GÜNÜ AÇIKLAMASI

02.07.2024 12:30
EMEKLİ MEMUR-SEN’DEN EMEKLİLER GÜNÜ AÇIKLAMASI
Gümüşhane Emekli Memur-Sen Başkanı Sebahattin Nas, 30 Haziran Dünya Emekliler Günü ve Emekliler Haftasını kutlayarak “Emekliler Yılı” olarak ilan edilen 2024 yılının hayırlı şekilde sonuçlanmasını temenni ederek emeklilerin beklentilerini sıraladı.

EMEKLİ MEMUR-SEN’DEN EMEKLİLER GÜNÜ AÇIKLAMASI

Gümüşhane Emekli Memur-Sen Başkanı Sebahattin Nas, 30 Haziran Dünya Emekliler Günü ve Emekliler Haftasını kutlayarak “Emekliler Yılı” olarak ilan edilen 2024 yılının hayırlı şekilde sonuçlanmasını temenni ederek emeklilerin beklentilerini sıraladı.

Yaptığı açıklamada emeğin çalışma döneminde sarf edilen enerjiyi ifade ederken emekliliğin ise yıllarca emek verilmiş, alın ve akıl teri akıtılmış, millete hizmet etmiş ve devletin bütçesine katkı sağlanmış sürenin sonucunda hak edilmiş dönemi ifade ettiğini hatırlatan Nas, “Kısacası emeklilik, insanın gücü ve enerjisi yeterli olduğu dönemde yaptığı çalışmaların, katlandığı fedakârlıkların, sosyal güvenlik sistemine aktardığı parasal birikimin bir karşılığı olarak; yaşlandığında kalan ömrünü huzur içinde yaşamak istediği bir dönemdir” dedi.

“Dünyada emekliler tatil yaparken bizim emekliler bedava tuvalet aramaktadırlar”

Emeklilerin hayat standartlarının yükseldiği, geçim sıkıntılarının bittiği, ekonomik kaygılarının son bulduğu bir Emekliler Yılı ve Emekliler Günü kutlamayı canı gönülden isterseler de küresel ve bölgesel olarak içinde bulunulan ekonomik krizden en çok etkilenen kesimin sabit gelirlilerden az olmayacak şekilde emekliler olduğunu hatırlatan Nas, “16 Milyona yaklaşan emekli sayısının büyük bir çoğunluğu; asgari ücretin altında ve en düşük emekli aylığı olan 10 Bin TL civarında emekli aylığı almaktadır. Kamu görevlisi emeklilerimiz de mevcut görev aylığının yaklaşık %50’si oranında emekli aylığı almaktadır. Bu veriler çerçevesinde emeklilerimiz; hayatlarını idame ettirme noktasında zorlanmakta, markete ve pazara girememekte, tatil ve benzeri sosyal aktiviteler gerçekleştirememekte, torunlarına harçlık verememekte ve ek işlerle ayakta durabilmektedir. Gelişmiş veya gelişmekte olan birçok ülkenin emeklileri yurt içi ve yurt dışında tatil yaparak, gezip görerek, emeklerinin karşılığını alarak mutluluk içinde bir ömür sürmekte iken bizim emekliler ise bedava tuvalet aramaktadırlar” diye konuştu.

“Örgütlü hareket etmenin ve birlikte daha güçlü ses yükseltmenin büyük önemi bulunmaktadır”

3 Temmuz’da açıklanacak Haziran ayı enflasyon rakamlarıyla birlikte kamu görevlisi maaş/ücretleri ile emekli aylıklarına gelecek artışların belli olacağını kaydeden Nas, “Sadece bu artışlarla emeklilerin kayıplarının telafi edilmeyeceği, beklentilerinin karşılanmayacağı, ekonomik kaygılarının giderilmeyeceği görülmelidir. Refah payı, iyileştirme ya da kayıpları tazmin etme ifadeleriyle tanımlanabilecek ve emeklilerinin haklı beklentilerini karşılayabilecek adil ve makul bir iyileştirme yapılması günün şartları çerçevesinde zaruridir. Mevcut yaşanan sorunların giderilmesi noktasında şüphesiz örgütlenmenin, örgütlü hareket etmenin ve birlikte daha güçlü ses yükseltmenin büyük önemi bulunmaktadır. Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Emekli Memur-Sen olarak; başta kamu görevlisi emeklileri olmak üzere bütün emeklilerin çalışma hayatı ile emeklilik dönemi arasında yaşanan sosyal değişimin, kültürel dönüşümün ve ekonomik gerilemenin minimum seviyeye indirilmesi, mali ve sosyal hakların artırılması ve kayıpların telafi edilmesi noktasında büyük mücadele veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu mücadelenin güçlü, kararlı ve daha fazla kazanım üreten bir sonuca ulaşması için öncelikle kamu görevlisi emeklilerinin örgütlenmesi noktasındaki engellerin kaldırılmasının gerektiğinin altını çizen Nas, “Buradan bütün emeklilerimize seslenerek; yasak ve sınırlamaları bitirmek, örgütlenme hakkını temin etmek, ortak ve paydaş amacımızda birleşmek ve birlikte çözüm üretmek için Gümüşhane Emekli Memur-Sen’le hareket etmeye ve üye olmaya davet ediyorum. Üyelik için Gümüşhane Belediyesi’nin beşinci katında sendika binamıza bekliyoruz” dedi.

İşte emeklilerin beklentileri

Nas, hem Emekliler Günü hem de Emekliler Yılı vesilesiyle kamu görevlisi emekliler başta olmak üzere emeklilerin beklentilerini şöyle ifade etti:

- Kamu görevlilerine 2023 Temmuz ayında yapılan 8.077 ₺ bugün itibariyle 12.055 ₺ olan seyyanen iyileştirmenin kamu görevlisi emeklilerine verilmesini,

- 7. Dönem Toplu Sözleşme’de hüküm altına aldığımız “1. Dereceye 3600 Ek Gösterge” kazanımının ivedi bir şekilde hayata geçirilmesini,

- Sabit gelirliler üzerindeki vergi yükünün azaltılmasını, gelir dağılımında adaletin sağlanmasını, az kazanandan az çok kazanandan çok vergi alınmasını,

- En düşük emekli aylığı olan 10 Bin TL’nin asgari ücretten az olmayacak şekilde adil ve makul bir seviyeye yükseltilmesini,

- Eş ve çocuk yardımının devam etmesini,

- Emeklilere sendika hakkının verilmesini ve önündeki engellerin kaldırılmasını,

- Görev aylığı ile emekli aylığı arasındaki bağın tekrar kurulmasını,

- Aylık bağlama oranının artırılmasını,

- Bayram ikramiyelerinin yükseltilmesini, gösterge rakamına bağlanmasını,

- Evi olmayan emeklilere kira yardımı yapılmasını,

- Kamu konut, misafirhane ve sosyal tesislerinden herhangi bir kısıtlama olmaksızın indirimli yararlanılmasını,

- Zorunlu gider olan temel ihtiyaçların (doğalgaz, elektrik, su vb.) temin edilmesi noktasında indirim sağlanmasını,

- Ek ödeme başta olmak üzere bütün gelirlerin prime esas kazanca dahil edilmesini,

- Emeklilerin, raporlu veya raporsuz olsun, her türlü muayene, teşhis ve tedavilerinden katkı payı vs. ad altında meblağ alınmamasını,

- Emekliler için il ve ilçe merkezlerinde “Emekli Kültür ve Sanat Evi” kurulmasını, talep ediyoruz.

- Biz Devletimizin büyüklüğünü, gücünü, tarihi bilinci ve örnekleriyle emeklilere verdiği değeri biliyoruz. Emekliler Yılının, ismine uygun olarak emeklilerin taleplerinin görüldüğü ve çözüm üretilerek sorunların tarihe karıştığı bir yıl olacağına yürekten inanıyorum.

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim