• BIST 1.388,920
  • Altın 496,68
  • Dolar 8,4200
  • Euro 10,0000
  • Gümüşhane : 25 °C
  • Trabzon : 27 °C

ÇİMEN, AHMED ZİYAÜDDİN ENSTİTÜSÜ’NÜ HİMAYE ETMESİNİ İSTEDİ

18.11.2013 10:40
ÇİMEN, AHMED ZİYAÜDDİN ENSTİTÜSÜ’NÜ HİMAYE ETMESİNİ İSTEDİ
AK Parti Gümüşhane İl Başkanı ve Gümüşhane Belediye Başkan A. Adayı Ercan Çimen, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Gümüşhane Ziyareti esnasında kendisine sunduğu dosyada ‘Ahmed Ziyaüddin-i Gümüşhanevi Enstitüsü’ fikrini himaye etmesini istedi.

AK Parti Gümüşhane İl Başkanı ve Gümüşhane Belediye Başkan A. Adayı Ercan Çimen, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Gümüşhane Ziyareti esnasında kendisine sunduğu dosyada, şehrin Ahmed Ziyaüddin-i Gümüşhanevi Hazretleri ile yeni bir zeminde ünsiyet kurması için, ‘Ahmed Ziyaüddin-i Gümüşhanevi Enstitüsü’ fikrini himaye etmesini istedi.

Gümüşhanevi Hazretleri’nin doğumunun bu yıl 200’üncü yıldönümünü mütevazi bir şekilde kutladıklarını ifade eden Başkan Çimen, kurulması hedeflenen enstitünün bir kültür kompleksi olarak planlanmasının önemine vurgu yaparak, merkezinde büyük bir kütüphane oluşturulmasına dikkat çekti.

Projenin, Cumhurbaşkanlığı makamınca himaye edilmesiyle birlikte çok kısa sürede hayata geçirilebileceğine vurgu yapan Başkan Çimen, Cumhurbaşkanı Gül’e sunduğu dosyada, Gümüşhanevi Hazretleri’nin yalnızca Gümüşhane’nin değil tüm İslam dünyasında son devirlerde yetişmiş en mühim alim ve arif örnek şahsiyetlerden biri olduğunu anımsattı.

İşte Çimen’in Cumhurbaşkanı Gül’e sunduğu dosyadaki sunumu;

Sayın Cumhurbaşkanım,

Öncelikle, bizi onurlandırarak şehrimize gerçekleştirdiğiniz bu anlamlı ziyaret münasebetiyle hoş geldiniz diyor, şehrimiz adına hürmet ve saygılarımızı sunuyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanım,

Şehrimiz Gümüşhane, zorlu coğrafyası nedeniyle, bir çok imkandan yoksun bir il olarak dikkat çekmiştir. Bu fiziki zorluklar nedeniyle olsa gerek,şehir halkı daha çok entelektüel nitelikleriyle kendini göstermiş ve özellikle 2008 yılında Gümüşhane Üniversitesi’nin kurulmasıyla tarihinde çok önemli bir dönüm noktasını yaşamaya başlamıştır.

Bu tarihi karar nedeniyle tüm devlet yöneticilerimize en derin şükranlarımızı bu vesileyle bir kez daha burada ifade ederken, bu konuyla çok yakından ilişkili bir hususu takdirlerinize sunmak istiyorum.

Bilindiği gibi şehrimiz Gümüşhane adı ile özdeşleşmiş olan çok büyük bir arifibillah ve alim şahsiyet Ahmed Ziyaüddin-i Gümüşhanevi Hazretleri’nin doğduğu şehirdir. 1813’de Gümüşhane Merkez Emirler semtinde dünyaya gelen bu büyük abidevi şahsiyeti, bu yıl doğumunun 200’üncü yıl dönümünde, mütevazi bir şekilde andık. Şehrin imkanlarının kısıtlı olması nedeniyle istenilen nispette ve görkemde etkinlikler düzenleyememenin üzüntüsünü halihazırda yüreğimizde hissetmekteyiz.

Öte yandan, tüm insanlık alemi, 21’inci asrın şafağında bugün yetiştirdiği büyük manevi şahsiyetleri yeniden keşfetmenin büyük heyecanı ile geleceğini yeniden şekillendirme gayretlerine şahit olmaktadır. Bu doğrultuda etkileri tüm İslam dünyasında halihazırda da devam etmekte olan Ahmed Ziyaüddin-i Gümüşhanevi Hazretleri’nin ulusal hatta uluslar arası etkinliklerle anılmasının gelecek nesiller için çok büyük bir önem arz ettiğini düşünmekteyiz. Bu nedenle bu büyük şahsiyetin öncelikle ilimizde bilinmesi ve tanınması için, ‘Ahmed Ziyaüddin-i Gümüşhanevi Enstitüsü’nün kurularak hayata geçirilmesini arzulamaktayız. Söz konusu uluslar arası enstitünün bünyesinde kurulması gereken kültür ve medeniyet kompleksinin inşası için Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Himayelerine büyük oranda ihtiyaç duymaktayız.

Gümüşhanevi Hazretleri her birimiz için çok büyük örneklik teşkil eden hayatı süresince, İstanbul başta olmak üzere, Trabzon ile Bayburt’ gibi bölge illerimizde hacimli kütüphaneler kurarak, modern çağdaki gelişmeler karşısında toplumsal aydınlanmamıza ön ayak olmuş ve öncü girişimlerde bulunmuştur. Bu kütüphanelerden biri olan Bayburt’taki Gümüşhanevi Kütüphanesi, Rus işgali yıllarında buradan Rusya’ya taşınmış ve çok kıymetli binlerce kitap elimizden alınmıştır. Şimdi, Gümüşhane Üniversitesi’yle koordinasyon içerisinde kurulmasını ve desteklenmesini talep ettiğimiz Uluslararası Ahmet Ziyaüddini Gümüşhanevi Hazretleri Enstitüsü ile bu enstitü bünyesinde hizmet görecek ve merkezinde yer alacak hacimli kütüphanesiyle bu yeni kültür kompleksinin inşasını himayelerinize almanızı, tüm şehir ahalisi ile birlikte talep etmekteyiz.

İnanıyoruz ki kurulacak bu merkez, bir yandan Büyük İlim Geleneğimiz’in yeniden canlandırılmasına çok büyük katkılar sunarken, şehrimizin kimlik ve değerini şimdiden tahmin edilemeyecek oranda arttıracaktır.

Sayın Cumhurbaşkanım,

Bu vesileyle tekrar şükran ve minnettarlıklarımızı sunar, şehrimizin bu anlamda müjdeler beklemekte olduğunu saygılarımızla istirham ederiz…

 

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim