• BIST 92.322
 • Altın 189,164
 • Dolar 4,7936
 • Euro 5,5865
 • Gümüşhane : 11 °C
 • Trabzon : 25 °C

BAŞBAKAN YARDIMCILARININ GÖREV DAĞILIMLARI BELLİ OLDU

26.07.2017 11:27
BAŞBAKAN YARDIMCILARININ GÖREV DAĞILIMLARI BELLİ OLDU
Bakanlar Kurulu, geçen hafta yapılan revizyonun ardından ilk kez toplandı. Yeni Hükümet Sözcüsü olan Bozdağ, Başbakan ve başbakan yardımcılarının görev alanları ile bağlı kurum ve kuruluşları açıkladı. MGK kararlarının takibi, reformların ve yatırımların

Bakanlar Kurulu, geçen hafta yapılan revizyonun ardından ilk kez toplandı. Yeni Hükümet Sözcüsü olan Bozdağ, Başbakan ve başbakan yardımcılarının görev alanları ile bağlı kurum ve kuruluşları açıkladı. MGK kararlarının takibi, reformların ve yatırımların koordinasyonu Milli Savunma Bakanı iken Başbakan yardımcılığıyla görevlendirilen hemşerimiz Fikri Işık tarafından yerine getirilecek. RTÜK, Atatürk Dil ve Tarih Kurumu, Kişisel Verileri Koruma Kurumu da Fikri Işık’a bağlı olarak faaliyetlerini sürdürecek.

Bakanlar Kurulu, Başbakan Binali Yıldırım'ın başkanlığında toplandı. Çankaya Köşkü'ndeki toplantı 12 saat sürdü. Kabinede yapılan değişikliğin ardından, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ilk kez Bakanlar Kurulu toplantısına katıldı. Daha önce Bakanlar Kurulu'na Adalet Bakanı olarak katılan Bekir Bozdağ, Milli Savunma Bakanı olarak katılan Fikri Işık ve Sağlık Bakanı olarak katılan Recep Akdağ, başbakan yardımcıları olarak toplantıda yer aldı. Daha önce başbakan yardımcılığı görevlerini yürüten Nurettin Canikli Milli Savunma Bakanı, Numan Kurtulmuş da Kültür ve Turizm Bakanı olarak Bakanlar Kurulu toplantısına katıldı.

YENİ HÜKÜMET SÖZCÜSÜ BOZDAĞ

Yeni Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ oldu. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

BAŞBAKAN YARDIMCILARININ GÖREV DAĞILIMLARI

Kabine revizyonunun ardından gerçekleştirilen ilk Bakanlar Kurulu toplantısında Başbakan ve yardımcılarının görev alanları ile bağlı kurum ve kuruluşların belirlendiğini ifade eden Bozdağ, bu çerçevede Milli Güvelik Kurulu (MGK) Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ve Türkiye Varlık Fonu'nun doğrudan Başbakan Binali Yıldırım'a bağlı çalışacağını belirtti.

Bozdağ, Hükümet Sözcülüğü, TBMM ile ilişkiler, Danıştay ile ilişkiler, Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) ve Anadolu Ajansı'nın (AA) kendi sorumluluğuna verildiğini söyledi. Ekonominin koordinasyonunun ve bankaların, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in sorumluluğunda olacağını vurgulayan Bozdağ, şunları kaydetti:  "Milli Güvenlik Kurulu kararlarının takibi, reformların ve yatırımların koordinasyonu Başbakan Yardımcısı Fikri Işık tarafından yerine getirilecektir. Ayrıca RTÜK, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Kişisel Verileri Koruma Kurulu da Fikri Işık'a bağlı olarak faaliyetlerini sürdürecektir. Başbakan Yardımcımız Sayın Recep Akdağ, Kıbrıs işleri koordinasyonu, yatırım ortamının iyileştirilmesi, AFAD ve yatırım ajansı ile ilgili çalışmaları yürütecektir. Başbakan Yardımcımız Hakan Çavuşoğlu, Medeniyetler İttifakı Projesi, yüzüncü yıl anmaları ile ilgili hazırlıklar konuları üzerinde çalışacak. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğü, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü ve Türk İşbirliği Kalkınma Ajansı, Sayın Çavuşoğlu tarafından ilgilenilecektir. Başbakan yardımcıları arasındaki görev dağılımının hayırlı olmasını temenni ediyorum."

 

İlk kez Bakanlar Kurulu'nda yer alan bakanlara ve görevi değişen bakanlara başarılar dileyen Bozdağ, bugüne kadar kurulda görev yapan, millete ve ülkeye hizmet eden bakanlara da şükranlarını dile getirdi. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Bakanlar Kurulu'nda, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın yenilenen eğitim ve öğretim programlarına ilişkin sunum yaptığını kaydetti.

Hükümetin önümüzdeki 6 ay içinde yapacağı çalışmalara ilişkin değerlendirmelerin yapıldığını vurgulayan Bozdağ, bu değerlendirmelerin sonuçlarının önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacağını ifade etti. Mescid-i Aksa'da Müslümanlara uygulanan ihlaller ve bu konudaki gelişmelere ilişkin soru üzerine Bozdağ, İsrail hükümeti tarafından Müslümanların ortak ve kutsal mabedi Mescid-i Aksa, Harem-i Şerif hakkında alınan tedbirler ve uygulanan kararların, bütün İslam dünyasında,din ve vicdan hürriyetine, insan haklarına inan herkes katında büyük bir infiale yol açtığını vurguladı.

Almanya-Türkiye arasında yaşanan gerginlikte FETÖ ile irtibatlı Türk firmalarıyla iş yapan Alman şirketlerine dair bir liste tartışması yaşandığının hatırlatılmasının ardından bu konudaki iletişim hatasının neden kaynaklandığı ve son gelişmelere ilişkin değerlendirmesi sorulan Bozdağ, Türkiye'de yabancı yatırımcılar ve yabancı sermaye için son derece güvenli bir yatırım ortamı bulunduğunu vurguladı. Bozdağ, AK Parti hükümetleri döneminde, yerli yabancı yatırımı, yerli yabancı sermaye ayrımının kesinlikle yapılmadığının ve bundan sonra da yapılmayacağının altını çizerek, Türkiye'de doğrudan yatırımlarda yabancı şirketlerin artışına bakıldığında atılan bu adımların ne kadar başarılı sonuçlar doğurduğunun görüleceğini söyledi.

Türkiye'nin bu anlamda yabancı şirketler, yatırımcılar ve sermayedarlar için güvenli bir liman olma vasfını korumaya devam edeceğini belirten Bozdağ, şu ifadelere yer verdi:

"Son günlerde Almanya Dışişleri Bakanı ve Ekonomi Bakanının konu üzerinden Türkiye'nin bu konudaki hassasiyetleri maalesef tartışma konusu haline geldi. Bunun üzerine Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız bizzat açıklama yaptılar. Türkiye'de yerleşik Alman şirketleri ya da Almanya'daki şirketlerle ilgili adli makamlarda yürüyen bir soruşturma ve kovuşturma bulunmamaktadır. Bunun altını özellikle çizmekte fayda görüyorum. Ancak buna rağmen tartışmalar bitmedi. Bunun üzerine Dışişleri ve İçişleri Bakanlarımız muhataplarıyla ayrı ayrı görüştüler."

Bekir Bozdağ, bugün de (önceki gün) İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maizier'ın bu konuda bir telefon görüşmesi yaptığını dile getirdi. Bu görüşmenin oldukça yapıcı geçtiğini ifade eden Bozdağ, tartışılan konunun açıklığa kavuşturulduğunu bildirdi. Bozdağ, şunları kaydetti:

"İşin aslı şudur, FETÖ ile iltisak ve irtibatı nedeniyle 140 Türk şirketiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında bu şirketlerin ithalat ve ihracat yaptığı ülkelerden INTERPOL üzerinden bilgi talebinde bulunulmuştur. Bunlar arasında Almanya menşeli bazı şirketler vardır. Bu, ülkeler arasında işleyen rutin bir mekanizmadır. Bu kapsamda Almanya'ya iletilen talepte bir iletişim problemi olduğu tespit edilmiştir. Tüm ülkeler arasında rutin olarak devam eden ve irtibat görevlileri ile INTERPOL üzerinde yürüyen bir mekanizma vardır. Burada yaşanan problemler de bu mekanizmadan kaynaklanmıştır. İçişleri Bakanımız ile Alman İçişleri Bakanı görüşmesinde bu iletişim hatası tespit edilmiş ve bu hata nedeniyle Almanya'dan istenilen bilgi talebinden sarfınazar edilmiştir. Bunun altını çizmekte özellikle fayda görüyorum. Bu bilgi talebi, hafta sonu geri çekilmiştir.

Almanya şirketleriyle ilgili Türkiye'de yürüyen herhangi bir soruşturma, kovuşturma yoktur. Bu bilgi talebi de Almanya şirketleriyle ilgili yürüyen soruşturma ve kovuşturmalarla ilgili kesinlikle değildir. Türk şirketleriyle ilgili yürüyen bir soruşturma kapsamında INTERPOL üzerinden yapılan rutin bir yazışmadan ibarettir. Esasında pek çok ülke ile Türkiye bu anlamda yazışmalar yaptığı gibi, pek çok ülke de Türkiye'den bu anlamda bilgiler talep etmektedir. Burada büyük bir iletişim hatası olduğunu ifade etmek istiyoruz. Bu hata da düzeltilmiştir."

Bir gazetecinin FETÖ firarisi Adil Öksüz'ün Almanya'da görüldüğüne ilişkin iddiaları hatırlatması üzerine Bozdağ, Adil Öksüz'ün Türkiye içerisinde değişik yerlerde görüldüğüne dair zaman zaman vatandaşlar tarafından bakanlığa ve güvenlik birimlerine ihbarların yapıldığını belirterek, bunlarla ilgili gerekli hassasiyetlerin gösterildiğini ve konunun araştırıldığını söyledi. Öksüz'ün yurt dışında Almanya'da veya başka ülkelerde görüldüğüne ilişkin de ihbarların geldiğini ifade eden Bozdağ, şunları kaydetti:

"Daha önce Gürcistan ile ilgili bir ihbar vardı. Son günlerde de Almanya ile ilgili gelen bir ihbar söz konusu. Bunun üzerine Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü bu ihbarı hem Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına hem de ilgili idari makamlara iletmiştir. Bu konuda her ihbarı titizlikle devletimizin ilgili organları değerlendiriyor ve yapılması gereken araştırmalar titizlikle yürütülüyor. Bu da o ihbarlardan bir tanesi. Henüz doğruluğu teyit edilmiş değil."

Irak Bölgesel Kürt Yönetiminin referanduma gitmesi durumunda, Türkiye'nin ekonomik anlamda bir yaptırım uygulayıp uygulamayacağına ilişkin soru üzerine Bozdağ, Irak Bölgesel Kürt Yönetiminin aldığı referandum kararının doğru olmadığının daha önce de açıklandığını hatırlattı. Türkiye'nin dışında birçok ülkenin de bu kararın doğru olmayacağını ifade ettiğini aktaran Bozdağ, "Irak yönetimi Bağdat da bu referanduma karşı olduğunu ifade etti. Barzani yönetiminin, bu referandum kararını bütün dünyanın karşı çıktığı bir ortamda yapması doğru değildir. Türkiye, bu konudaki tutumunu açıkladı. Bu konu, bugün Bakanlar Kurulu'nda görüşülmedi" dedi.

Adalet Bakanlığı'nın tutuklu yargılanan FETÖ'cüler için başlattığı tek tip kıyafet çalışmasında gelinen son aşamanın sorulması üzerine Bozdağ, Adalet Bakanlığı'nın yürüttüğü çalışmanın tamamlandıktan sonra değerlendirmesinin yapılacağını ifade etti. Bozdağ, şu anda kıyafet konusundaki çalışmanın Bakanlar Kurulu'na getirilmediğini, tamamlandığı zaman nasıl olacağı ve kimleri kapsayacağının kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi.

Bir basın mensubunun "Hero" yazılı tişört giyenlerle ilgili gözaltıları hatırlatması üzerine Bozdağ, şunları kaydetti: "Bu konu yargının konusu. Yargı tarafsız ve bağımsız yasalarımız çerçevesinde ihbar ve şikayetleri değerlendirip soruşturma yaptığı gibi yasaların öngördüğü şartlarda resen de soruşturmalar yapabilir, bunları değerlendirecektir. Tabii terör örgütünün propagandası maksadıyla veya terör örgütünün talimatıyla bunu giyenlerle işin aslının ne olduğunu bilmeden giyenler arasında da bir ayrımı soruşturma yürüten adli makamlar mutlaka yapacaklardır. Ona göre kararlarını vereceklerdir. Bunlar adli süreçlerin kendi içerisinde halledeceği konular. Dosya ve delil durumuna göre bunun kararını vereceklerdir. Şu anda konular ve süreçler bu şekilde işliyor, yeni bir durum yok orada."

Sakarya Valisinin makamında karşılanma görüntülerine ilişkin değerlendirmesi sorulan Bozdağ, şunları söyledi:

"Ben görüntüleri izlemedim. Sakarya Valisi bildiğim kadarıyla Ordu'dan son kararnameyle Sakarya'ya atandı. Bu görüntülerle ilgili kendisiyle bir görüşme yapmadım. Bu sorudan sonra bir görüşme yapacağım kendisinden ayrıca bilgi alacağım ama tabii yeni göreve başlayanlara 'hoşgeldin'e, tebriğe gelen çok sayıda insan olur. Onların içerisinde mi bunlar yoksa dediği gibi önceki görüntüler mi Bu konuda beyana şimdilik itibar etmek doğru olandır. Ama bir inceleme yaptıktan sonra size daha ayrıntılı bilgi verebilirim."

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • NECMETTİN ÖĞRETMEN KABRİ BAŞINDA ANILDI18 Temmuz 2018 Çarşamba 11:25
 • ŞEHİT KARDEŞİNDEN TERÖRİST CESEDİNE TEPKİ17 Temmuz 2018 Salı 11:35
 • VURANDAN,VURDURANDAN ALLAH RAZI OLSUN17 Temmuz 2018 Salı 11:32
 • OPERASYONLAR DEVAM EDİYOR16 Temmuz 2018 Pazartesi 11:31
 • GAZİ VE ŞEHİT YAKINLARI YEMEKTE BULUŞTU16 Temmuz 2018 Pazartesi 11:26
 • KÜRTÜNDE TERÖRİST AVI15 Temmuz 2018 Pazar 16:09
 • İLETİŞİM FAKÜLTESİ TATİL DİNLEMİYOR15 Temmuz 2018 Pazar 16:03
 • İLKLERE İMZA ATIYOR14 Temmuz 2018 Cumartesi 16:07
 • MOR PEDAL PROJESİ14 Temmuz 2018 Cumartesi 16:05
 • ŞEHRİN KABUĞU KIRILIYOR14 Temmuz 2018 Cumartesi 16:00
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim