• BIST 1.419,430
  • Altın 487,38
  • Dolar 8,6130
  • Euro 10,0900
  • Gümüşhane : 13 °C
  • Trabzon : 21 °C

ARI YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ’NDE KÖPRÜLÜ DÖNEMİ

27.07.2021 12:12
ARI YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ’NDE  KÖPRÜLÜ DÖNEMİ
530 üyesi olan Gümüşhane İli Arı Yetiştiricileri Birliği’nin genel kurulu geçtiğimiz hafta çoğunluk sağlanamadığı için ikinci toplantı çoğunluk aranmaksızın 240 üyenin katılım ile 25 Temmuz 2021 Pazar günü Köprü Kafe’de yapıldı.

ARI YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ’NDE  KÖPRÜLÜ DÖNEMİ

530 üyesi olan Gümüşhane İli Arı Yetiştiricileri Birliği’nin genel kurulu geçtiğimiz hafta çoğunluk sağlanamadığı için ikinci toplantı çoğunluk aranmaksızın 240 üyenin katılım ile 25 Temmuz 2021 Pazar günü Köprü Kafe’de yapıldı.

13 yıl Gümüşhane İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanlığı yapan Niyazi Gül kongrede aday olmadı.

Gül kongrede yaptığı konuşmada, “2008 yılında devraldığımız Arıcılar Birliği’nin Tarım İl Müdürlüğü’nde bir oda tahsis edilmişken göreve geldiğimiz andan itibaren birliğimize iki tane ofis kazandırıp üyelere çeşitli projeler yapılmıştır. Bu projelerden bazıları 6000 adet Polen Tuzaklı Kovan altlığı dağıtımı, güneş enerjili elektrikli çit dağıtımı, polen, propolis ve ana arı kursları verilmiş olup DOKAP işbirliğiyle bal dolum ve paketleme tesisi Arıcılar Birliğine kazandırılmıştır. Aynı zamanda Birliğin kurumsallaştırılması sağlanmış olup birliğin kendi bal markasını oluşturup bal dolumu yapabilecek duruma gelmiştir. Yine birlik üyelerinin menfaati düşünülerek uygun fiyata arıcı ekipmanları alınarak üyelerimizin hizmetine sunulmuştur. Üç dönemdir yürüttüğüm yönetim kurulu başkanlığını kendi isteğimle bırakıp, bu bayrağın daha da ileriye gitmesi için yeni arkadaşların taze kan olarak göreve gelmesi daha iyi olacaktır.” Dedi

Yapılan kongrede iki aday yarışırken, adaylardan Özcan Köprülü diğer rakibinden daha fazla oy alarak ekibi ile birlikte yönetime seçildi. 

240 Üyenin oy kullandığı genel kurulda oyların 194 ünü alan Özcan Köprülü Yönetim Kurulu başkanlığına seçildi.

Başkanlığa seçilen Köprülü yaptığı konuşmada yaklaşık 15 yıldır da arıcılık faaliyetleriyle uğraştığını belirterek Arı yetiştiricilerini hizmet etmek için birlik başkanlığına ekibiyle beraber talip olduklarını söyledi.

Gümüşhane İli Arı Yetiştiricileri Birliği’nin kuruluşundan beri birliğe hizmet eden başkan ve yönetimlerine ayrı ayrı teşekkür eden Özcan Köprülü konuşmasında şunları kaydetti:

“Pandemi sürecinin devam ettiği günümüzde insan sağlığının önemi yanında sağlıklı kalmanın temel bileşeninin de sağlıklı ve kaliteli gıda olduğunu belirtmek istiyorum. Arıcılık sektörünün temel ürünleri olan bal, polen, propolis ve arı sütü bu süreçte hem gıda hem de bağışıklık sistemini güçlendiren sifa içerikli ürünler olarak gündemde kendine yer edinmiştir.

Bu trendi devam ettirmek, insan sağlığını koruyucu ve destekleyici özelliğini gündemden düşürmemek arıcılık sektörünün hem kurumlar hem de tüketici nezdinde de önemini artıracaktır.

Böylece arıcılarımıza verilecek desteklemeler öncelikli ve daha önemli hale gelecektir.

Arıcılıkta sürdürülebilirliği sağlamak,  arı sağlığı, üretim ve kaliteyi yükseltmek arıcılarımızın gelir düzeyinin ve konforunu artırmak istihdama katkı sağlamak amacıyla;

Kırsalda yaşayan ve alet ekipman desteğine ihtiyacı olan arıcılarımızı desteklemek için;

Bu kapsamda ihtiyaca göre;  bal süzme makinası, polen tuzaklı kovan altlığı, seyyar arıcı barakası, elektrik üreten güneş enerjili çit sistemi, bal sağım çadırı, başta varroa ve hastalığı önlemek üzere diğer hastalıklarla mücadele ve arıcılarımızın ihtiyacı olan diğer ekipmanlar için projeler üretip siz değerli arıcılarımızın hizmetine sunacağız.

Ayrıca birliğimizin adı gibi tüm arıcı kardeşlerimizle birliğimizi sağlayıp zaman zaman arıcılarımızı ziyaret edip talepler doğrultusunda ve imkanlar dahilinde projeler üretip sizlerin hizmetine sunacağız.

Arıcılarımız ciddi sorun teşkil eden ürün pazarlama ve yayla konaklama gibi önemli sorunlar bulunmaktadır. Bu sorunlar için ben ve yönetimim sizlerin desteği ile üstesinden gelebileceğimize inanıyorum.

Bu bağlamda organik arıcılıkta İl Valilik Makamı, İl Özel İdaresi ve Tarım Orman İl Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde organik arıcılık bölgeleri oluşturma gayreti içerisinde olacağız.”

Kardeşlik ve dostluk içerisinde geçen seçimde iki adayda birbirine güzel temennilerde bulunarak göreve kim gelirse gelsin iki adayda birliğin menfaati ve üyelere faydalı olmak için güzel çalışmalara imza atacağını belirttiler.

Özcan Köprülü Başkanlığında oluşan yeni yönetim kurulu ise şu isimlerden oluştu:

Mürsel Ateş, Elaaddin Ertuç, Murat Aygün, Merdin Pehlivan, Zeyit İnci, Muhammet Hanifi Çubukçu

Veli Ağaç, Şükrü Bektaş ve Kurtuluş Merdan ise Denetleme Kuruluna seçildiler.

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim