• BIST 1.531
  • Altın 410,273
  • Dolar 7,4279
  • Euro 8,9572
  • Gümüşhane : -3 °C
  • Trabzon : 7 °C

UNUTULMAZ LİDER OLMAK

10.11.2016 19:10
Mevlüt Ergin / YAZAR

Mevlüt Ergin / YAZAR

Hindistan  lideri Mamatha Gandhi  “Atatürk İngilizleri yeninceye kadar biz İngilizleri yenilmez  tanrı zannediyorduk’ demiştir. Haiti cumhurbaşkanı  vasiyeti üzerine mezarına şu satırların yazılmasını istemişti. “Bütün ömrüm boyunca Türkiye cumhuriyetinin lideri Mustafa kemal Atatürk’ü tanımış, anlamış ve uygulamış olmamdan dolayı mutlu öldüm.’

Büyük insanlar vardır, sadece uzaktan büyük görünmezler, tanıdığınız zaman da büyük olduklarını anlarsınız. Ama daha da büyük insanlar vardır ki, büyüklükleri, yıllar geçtikçe daha iyi anlaşılır. Zaman onlardan hiçbir şey götüremez, aksine onları daha da büyük yapar. Atatürk gibi hem iyi asker, hem büyük komutan, hem yenilikçi, hem ciddi devlet adamı ve hem de büyük bir diplomat olanını bulmaksa hiç de kolay değildir. 
 

Tarihi incelediğinizde , şanlı  geçmişe sahip olan milletlerin , üstün yetenekli ve çok yönlü liderleri olduğunu görürsünüz. Mustafa Kemal Atatürk de askeri ve siyasi olarak "sorumluluk alma" "sahiplenme", "fikir ve siyaset adamlığı" gibi özellikleri ile eşsiz bir liderdir.

1900'lü yılların başında,dünyanın kaderini etkileyen Stalin, Hitler, Mussolini ve Franko gibi dev isimler vardı. Günümüzde kitaplarındaki fikirlerinden başka, geriye hiç bir şeyleri kalmadı.    
Ama Mustafa Kemal, düşünceleriyle, kurduğu devletle, heykelleriyle, adını taşıyan cadde, meydan, sokak, havaalanı, kültür saraylarıyla ve milyonlarca insanıyla yaşamaya devam ediyor.

Bugüne kadar pek çok kimse O’nun , başarılı liderlik özelliklerinin ardında, karizmatik kişiliği, yeteneği, zekası, karar verebilme gücü ve kendine olan güveni gibi özelliklerini aramıştır. Elbette  başarılarında bu dahiyane özelliklerin çok büyük katkısı olmuştur. Ancak'unutulmaz lider' Türk milletine ahlak ve karakter yapısıylada örnek olmayı bilmiştir.

Yani  tam bir Osmanlı beyefendisi olarak yetişen Atatürk ,insanlara karşı son derece müşfik ve hoşgörülü , millet ve insan sevgisiyle doluydu. Onu tanıyanlar her zaman bitmek bilmeyen sabrını, fedakarlığını, insan sevgisini takdir etmiş ve medeni kişiliğini gıpta ile izlemişlerdir.Yaşadığı zor şartlarda bile bu özelliklerinden asla taviz vermemiş her zaman çevresindekilere neşe, canlılık ve moral kaynağı olmuştur.

Her zaman halkın içinde olan Atatürk, Türk Milleti'nin göğüs germek zorunda kaldığı zorluklarda da hep sorumluluk almıştır. Zorluklar karşısında gösterdiği cesaret ve mücadele azmi, milletinin ona duyduğu güvenin özünü oluşturmuştur.

 

O aynı zamanda, vatan ve millet sevgisiyle dolu, bu sevgisi sayesinde tarihi başarılara imza atmış, büyük bir devlet adamıdır. Gerek Kurtuluş Savaşı sırasında yaşanan büyük zaferlerin, gerekse bağımsızlığın kazanılmasının ardından ekonomide ve sosyal hayatta katedilen ilerlemelerin temel kaynağı nda  vatanına duyduğu derin sevgi ve milletine karşı hissettiği güçlü bağlılığın izleri vardı.

 

Hatıralarından biriyle devam edelim."Ölüme doğru en çok atılanlardan biriyim. Kurşun ve gülle yağmuru altında, birçok muharebelere iştirak ettim. Hatta ölüm, bir defa, kalbimin yanından sıyırarak geçti. Kalbimin üzerinde bir saat vardı ve bu saat mermi parçasının şiddetini kırdı. Büyük bir şarapnel parçası kalbimin tam üzerine çarptı, sarsıldım, elimi göğsüme götürdüm, kan akmıyordu. Olayı yarbay Servet Beyden başka hiç kimse görmemişti. Ona parmağımla susmasını emrettim. Çünkü vurulduğumun duyulması bütün cephelerde panik yaratabilirdi. Kalbimin üzerinde cebimde bulunan saat paramparça olmuştu. O gün akşama kadar birliklerin başında daha hırslı olarak çarpıştım."

Hayatın boyunca hem savaşta en önde olacaksın, hem ülke siyasetiyle ilgileneceksin, hem kapitalizm , emperyalizmle savaşacaksın ve bu arada otuz beş bin tane kitap okuyacak ve geometri kitapları yazacaksın. Gerçek vatan sevgisi  ve  farklılık bunlar olsa gerek.

Evet değerli okurlar,O ‘nun Türk Milleti’ne ışık, güç, kuvvet oluşu. Bilim, teknoloji, inanç, kültür, barış, aydınlık, insanlık oluşu böyle bir şey olsa gerek. Hakikaten  şimdilerde Afganistan, Mısır,Irak, İran, Sudan, Suriye, Cezayir ve daha onlarca ülkenin, 2000' li yıllardaki hallerini gördükçe bizler, çizdiği yolun önemini çok daha iyi anlıyoruz. Aramızdan ayrılışının 78. yılında, önünde saygı ve minnetle eğiliyoruz…

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim