• BIST 1.476
  • Altın 416,969
  • Dolar 7,3505
  • Euro 8,9068
  • Gümüşhane : 2 °C
  • Trabzon : 9 °C

TEK YÖN TRAFİK UYGULAMASINDA AKSAYAN NOKTALAR

15.03.2015 15:36
HASAN PİR / YAZAR

HASAN PİR / YAZAR

Üç ay önce başlayan TEK YÖN TRAFİK uygulaması bazı lokal sıkıntılar dışında şimdilik güzel gidiyor. Vatandaşımız genel olarak uygulamadan memnun. Şehir rahatladı.

Tek yön trafik uygulaması; Gümüşhanelilerin kurallara uyma konusundaki özelliklerini, olumlu yaklaşımlarını ve hassasiyetlerini de göstermiş oldu.

Gümüşhaneliler, her zaman kurallara uyumları ile ön plana çıkmıştır. Kuralara uyum noktasında Gümüşhane belki de ülkemizdeki çok az ilden biridir.

Vatandaşlarımız devlet kaynaklı her kurala uyar. Yalnız, bunun tek şartı EŞİTLİK ve ADALETTİR. Birileri, birilerine kurallara uyum konusunda ayrıcalık tanır, taviz verirse işte o zaman kim olursa olsun kurallara uyumda zorlanır. Eşitsizliğe ve adaletsizliğe isyan eder.

***********

Tek yön uygulaması başlayalı üç buçuk ay oldu. Belirlenen güzergâhlarda oluşan sıkıntılar da, iyi yönler de artık ortaya çıkmış olmalı.

Edindiğimiz bilgiye göre, bazı konularda Cumhuriyet Caddesi  ve Ahmet Ziyaüddin Gümüşhanevi Caddesi esnafının Belediye başta olmak üzere ilgili mercilere dilekçe ile müracaatta bulundukları söyleniyor.

Ana karayolu ile Vakıfbank arasında bulunan Ahmet Ziyaüddin Gümüşhanevi  Caddesinde çift yön uygulaması yapılması nedeniyle cadde üzerinde park yasağı  var.

Tek yön uygulaması yapılan geniş standarttaki diğer caddelerin tümünde park yasağı olmadığı halde, sadece bu caddede yasak var. Nedeni de gidiş geliş çift yön uygulamasından dolayı trafik tıkanmasını önlemek. Ama, üç buçuk aylık uygulama sonunda bu cadde üzerindeki işyerleri bu uygulamadan zararlı çıktıklarını belirtiyorlar. Bu cadde üzerinde BİM, ŞOK, METİNTAŞ gibi büyük alış veriş merkezleri var. Park yasağından dolayı vatandaş aracını yol kenarına park edemediği için bu merkezlere gelmiyor. Bu durum da iş yerlerinin zararına neden oluyor.

Bu caddedeki çift yön uygulaması ile ilgili bir sıkıntı da ana karayoluna giriş ve çıkışlar açısından yaşanıyor. Sinyalizasyon sistemi olmaması nedeniyle her an kaza risklerinin yaşandığı söyleniyor.

Çözüm: Bu caddede de tek yön uygulaması yapılması. İster çıkış olsun, ister giriş olsun ama tek yön uygulaması yapılması o caddeyi yaşayan ve o caddede yaşayanlarca istenen bir olgu.

***********

Uygulamadan kaynaklı sıkıntıları en önce ilgili makamlara bildirenlerin Cumhuriyet Caddesi esnafı olduğunu öğrendim. Bu sıkıntıların içeriğini bilmediğimden burada yazamıyorum Ama, üç buçuk ay sonundaki durum nedir? Bu konuyu da yetkililerin inceleyip tahlil etmesi, çözüm bulması ve ilgili esnafla paylaşması gerekir.

***********

Bir diğer uygulama sıkıntısı da Pazar yerindeki Kavşakta yaşanmaktadır.  Hasan Bey Mahallesi üst kısımlarından ( Teknik Lise güzergâhından)  gelen araçların Eski Tekel binası önündeki kavşaktan Kemaliye Camii yanındaki yola çıkışlarına izin verilmesi için Eski TEKEL binası önündeki yolun (Tahminen 20 -30 metrelik bölümünün dubalarla bölünmesi uygulamasıdır) Uygulama bu bölgede bir rahatlama sağlayacaktır.

Bazen vatandaş isteklerine karşı yetkililerin “Uygulamaya dokunmayalım. Vatandaş nasıl olsa alıştı” şeklinde düşünce ifade ettikleri söyleniyor. Bu çok yanlış bir anlayıştır. Bu şehir, içinde yaşayan insanlarla yönetilecektir. Onlardan gelen istekler ciddiye alınmalı, incelenmeli ve zararı yoksa uygulanmalı, zararı varsa, uygulanamama nedenleri vatandaşlara açıklanarak onlar ikna edilmelidir. Yoksa “biz yaptık oldu” mantığı yanlış bir mantıktır.

**************

Yazımın girişinde de belirttiğim gibi, kurallara riayet konusunda Gümüşhane en uyumlu ildir. Vatandaşımızın bu özelliğini kamu yöneticileri iyi kullanmalıdır. Bu güzel niyete karşı, vatandaşlardan gelen istekler ciddi olarak tartışılıp, araştırılıp, sorgulanmalı ve mahzuru olmayanlar uygulanmalıdır.

**************

Katılımcı demokrasilerde yönetimin en büyük özelliği vatandaşla karar almasıdır. Çünkü, siz, vatandaş için görev yapıyorsunuz. 

Gümüşhane’de  kamu yönetiminden sorumlu olanların, TEK YÖN TRAFİK uygulamasının 3,5 aylık dönemini masaya yatırıp, vatandaşlardan gelen ve  basının yazdığı her konuyu da ciddi olarak ele alıp geniş bir yorum ve analiz yapması tek yön uygulaması konusunda hem kalıcılığı sağlar, hem de bu uygulamayı vatandaş sahiplenmiş olur.

***************

Tek yön uygulaması konusunda bize intikal eden bilgileri paylaştık. Bunların haricinde bizim bilmediklerimiz, vatandaşın ilgililere intikal ettirdikleri ve ettirmedikleri aksayan başka yönler de varsa bunları da ilgili kamu yetkilileri araştırıp çıkarmalıdır.

Güzel günler dileğiyle.

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim