• BIST 1.531
  • Altın 410,798
  • Dolar 7,4483
  • Euro 8,9673
  • Gümüşhane : 6 °C
  • Trabzon : 8 °C

“Tek Bir Erdemli Hareket, Dünya Değiştirir”

08.07.2016 18:15
RASİM TAYLAN KARA / YAZAR

RASİM TAYLAN KARA / YAZAR

İnsanın ahlaki anlamda da bir doygunluğa ulaşmasının, ölçütü de denilebilir erdem.

Peki ahlak denen şeyden, neyin nasıl anlaşıldığı; bu ise oldukça sıkıntılı bir durum. Neden denilirse; bakıldığı zaman mutluluk ve mutlu olma hissiyatı için çalışıp didinen bireyler, bunun sonucu olarak ciddi erdemli bir yapıya bürüneceklerinin hesabını yapmaktadırlar. Etraflı bir şekilde, alçakgönüllü olup, sürekli iyimser tavırlar takınıp, kesin ve değişmez doğrulu bir yaşam tarzını da rehber edinmişlerdir. Lakin bu bireyin doğal veya yapay tavrı mı diye bakıldığında ise sonuçları oldukça düşündürücü sebep sonuç ilişkileri ortaya çıkarmaktadır.

Gerçeğin dışında suni olan ahlakın, çevre baskısı ve çevresel etkiler ile ortaya çıktığı durumlar ise günümüzde çok sık rastlanılan haller olarak gözlenebilmektedir. Birey toplumsal baskı ve sokak kültürüne ayak uydurmak amaçlı, asıl olan kendini saklamakta ve toplum içinde bir yer bir konum elde edebilmek ve kendinden olumlu olarak bahsettirebilmek amaçlı müthiş bir oyuncuya dönüşmektedir. Zaman zaman sistemin bu oyuncuları, Altın Koza, Oscar vb. gibi ödül yarışmaları oyuncularına rakip olacak şekilde harika performanslar bile gösterebilmektedir. Bu öyle ve o derece trajikomik bir hal almaktadır ki; kendi iç dünyasında o ahlak yoksunu ruhu bile kandırmakta ustalaşmaktadır. Bir ve asıl olan gerçek ilahi cümlelerin izinde çıkılan yolda, bu derece büyük ve usta bir oyuncaya dönüşmek ise çok çok çok şaşırtıcı bir durumdur.

Neden olarak; her ne kadar hata ettik ona uyduk deyiverip, boyut ötesi bir yaratılmışa suçu yüklesek de, bizlerin toplumsal yaşantı içinde oluşturduğu, sistemsel suni yaşam doğrularının da bunda büyük payı vardır. Birey, iç dünyasını tamamı ile etkileyecek ve ruhunu terbiye edecek bir eğitim sistematiği yerine, dış dünyada olumlu görünen bir ahlak kılıfını tercih edip, günü ve dünya yaşantısını yüzde yüz sorunsuz tamamlama gayreti ile işi kurtarmakta veya kurtardığını düşünmektedir.

Bu dünyevi barkod ve barkod okuyucusu benzeri durumu şöyle örnekleyebiliriz. Paketinde veya kumaşında ahlak kodu yazan ve okuyucu tarafından koşulsuz ahlak, cesaret, yiğitlik vb. diye okunan ve sorunsuz alış veriş gerçekleştirilen bir durumda, her ne kadar paket kodu doğru ise de paketin içi bilinememektedir. Fakat iç varlığının bir gün, bir an, bir zamanlar ötesi zaman da ortaya çıkıvereceği ise unutulmaktadır. İşte o an ruhun mu yoksa bedenin mi bir erdeme sahip olduğu şüphesiz belirgin bir hal alacaktır.

Makro yaşam tarzında, organik bedeni toprağın örttüğü ve mikroskobik bir yaşam tarzına dönüştürdü bilinmektedir. Fakat harika bir dönüştürücü ve çözücü olan hamur madde toprağın, ruhsal ahlakı asla çözemediği ve dönüştürmediği ise aşikârdır.

Açık vermediği sürece bedenin defosunun anlaşılamadığı bu dünya gününden öte günlerde, ruhsal bir erdemin sahibi olmak dileğiyle !

ERDEM; ahlakın övdüğü ve ahlaklı olmanın gerektirdiği doğruluk, yardımseverlik, yiğitlik, bilgelik, alçakgönüllülük, iyi yüreklilik, ölçülülük gibi niteliklerin ortak adı.

Ruhsal Erdem : Organik ahlak kodu ile ruh ahlak kodunun tıpatıp aynı olduğu durum. 

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim