• BIST 1.471
 • Altın 414,451
 • Dolar 7,4160
 • Euro 8,9680
 • Gümüşhane : 10 °C
 • Trabzon : 11 °C

SOSYAL MEDYA SUÇLARI

15.10.2015 14:41
DİDEM DİLAN AY / YAZAR

DİDEM DİLAN AY / YAZAR

Hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen sosyal medya, yeni bir iletişim dünyasını oluşturmaktadır. Hemen herkesin facebook-twitter-instagram hesapları bulunmaktadır. Çocuk-genç-yaşlı, hemen her kesimden kullanıcı, günlerinin azımsanamayacak bir bölümünü sosyal medya dediğimiz mecralarda geçirmektedirler.

Teknolojiye erişebilirliğin artması ile birlikte bilişim sistemlerine yönelik suçlar da artmaktadır. Sosyal medyayı, bir kısım bilinçli, büyük bir kısım ise bilinçsiz olarak kullanmaktadır. Bilinçli ya da bilinçsiz, sosyal medyadaki hukuka aykırı her kullanım kişileri  bilişim suçları açısından  “fail” ya da “mağdur” konumuna koyabilmektedir.

Bilişim suçları, bilgisayar ve internete özgü suçlardır. Bilişim sistemini hedef alan ve bilişim sistemi kullanılarak işlenen suçlardır. Bilişim suçlarında hedef, kişinin malvarlığı, şahıs varlığı ya da sistemin kendisi de olabilir. Bilişim suçları;  kredi kartı bilgilerinin ele geçirilmesi, yetkisiz erişim ve dinleme, e-mail adresinin ele geçirilmesi, bilgisayar sabotajı, bilgisayar yolu ile dolandırıcılık, izinsiz kullanım, kişisel bilgilerin çalınması, rahatsızlık verme, hakaret, tehdit, korkutma, uyuşturucu kaçakçılığı, siber terörizm… vs. şeklinde sıralanabilir.

İnsanlar sosyal medya üzerinden sadece yakın arkadaş çevresi ile bağlantı kurmamakta, daha geniş bir sosyal ağın içerisinde bulunmaktadır. Gün içerisinde ihtiyacı olan birçok işi; bankacılık, alış-veriş, bilgi ve haber edinme… vs. internet ortamı kullanıcıya sunabilmektedir.  Ancak, sosyal medya kullanıcı profilimiz gerekli bilgi ve deneyime sahip olmadığı için birçok siber suçun mağduru konumuna düşebilmektedir. Gün geçtikçe bilişim üzerinden gerçekleştirilen “dolandırıcılık” faaliyetleri artmaktadır.

Bilişim dolandırıcılığı; bir diğer kişinin bir eylemi yapması veya yapmamasına yol açarak zarar görmesine neden olacak biçimde, gerçeğin herhangi bir dürüst olmayan edimle olduğundan farklı olarak yanlış sunulmasıdır.

Kullanıcılar, orijinalinden ayırt edilemeyecek nitelikteki ikinci sitelerden alış-veriş yapmakta, birçok kullanıcı kredi kartı ya da kişisel bilgilerini, fotoğraflarını, belgelerini kolaylıkla internet ortamında paylaşabilmektedir. Bu gibi paylaşımlar ise, bilişim sistemi üzerinden çok hızlı bir şekilde kopyalanıp, kullanılabilmektedir. Kimlik hırsızlığı, gasp etme, kişisel bilginin çalınması gibi birçok dolandırıcılık biçimi bilişim sistemi üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir.

Bu bakımdan sosyal medya kullanıcıları;

 • Bilgisayar, telefon vs. sistemlerinin güncel olmasına,
 • Kişisel bilgilerin kullanıldığı ortamların güvenirliliğine,
 • Kredi kartı bilgilerinin kullanıldığı ortamların güvenirliliğine,
 • Herkes tarafından tanınmış ve kabul görmüş sitelerden alış veriş yapılmasına,
 • Bilinmeyen adreslerden gelen mailleri açmamaya,
 • Bilinmeyen şüpheli linkleri açmamaya dikkat etmelidir. Bilişim sistemi üzerindeki bilinçsizce bir eyleminiz sizi her zaman için mağdur değil, fail konumuna da getirebilir.

Sosyal medya alanındaki diğer bir durum ise, tehdit ve hakaret içerikli söylemlerin ifade özgürlüğünü aşan bir boyutta kullanılmasıdır. Sosyal medya üzerinden yapılan seviyesiz ve üslupsuz paylaşımlar, hedef alınan kişi ve grupların haklarını aleni olarak ihlal etmekte ve paylaşımdan kaldırılmadığı sürece de hak ihlali devam etmektedir.

Sosyal medya ortamında bilginin çok hızlı çoğalması ve çok hızlı bir şekilde de silinebilmesi durumuna karşı, mağdur kişilerin öncelikli olarak savcılıklara başvurmaları yararlarına olacaktır. Kullanıcıların mümkün ise görsel almaları yani ekran görüntüsü ya da ekran fotoğrafının alınması, suçun ispatı açısından faydalı olacaktır.  

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim