• BIST 1.408
  • Altın 461,186
  • Dolar 8,0625
  • Euro 9,6585
  • Gümüşhane : 6 °C
  • Trabzon : 11 °C

ÖĞRETMENLER GÜNÜ

25.11.2015 18:50
HASAN PİR / YAZAR

HASAN PİR / YAZAR

Yarın, “24 Kasım Öğretmenler Günü”

2 Mart 1981 tarih ve 2081 sayılı Tebliğler dergisinde yayımlanan yönetmelikle hayata geçirilen “Öğretmenler Günü” kutlama çalışmaları, Türk eğitim tarihindeki önemli ve isabetli kararlardan biridir.

İlk defa 24 Kasım 1981 tarihinde kutlanmaya başlanan ve bu yıl da 34.sü kutlanacak olan Öğretmenler Günü’nün Gümüşhane’deki ilk yıllar kutlama etkinliklerini yaşayanlardan biri olmak insana hem bir mutluluk hem de bir hüzün veriyor.

Bugünkü yazımızda, arşivimizdeki “Öğretmenler Günü” ne ait gazete ve dergilerde bir nostaljik gezi yapmak istiyoruz.

Gümüşhane’de “Öğretmenler Günü” nün ilk beş yılındaki çalışmaları yansıtan “Gümüşhane’de Öğretmen” isimli gazete ve dergilerin 1981 - 1985 yılları arasındaki beş yıllık özel sayılarını bir nostalji hissiyatı içinde hep beraber inceleyelim.

 

*******

 

“GÜMÜŞHANE’DE ÖĞRETMEN” GAZETESİ   -   24 KASIM 1981

 

a-001.jpg

 

Öğretmenler Günü, Tüm Türkiye’de ilk defa 24 Kasım 1981 yılında kutlanmıştır. Bu ilk kutlama yılında Gümüşhane Milli Eğitim Müdürlüğü’nce tüm öğretmenlere parasız dağıtılmak üzere 4 sayfalık bir gazete çıkarılmıştır.

“Gümüşhane’de Öğretmen” adını taşıyan gazetenin sahibi Gümüşhane il kutlama komitesi adına Vali Muavini Fahri Büktel’idi.

Yazı işleri müdürlüğünü Mili Eğitim Müdür Yardımcısı ve Halk Eğitim Başkanı Şerafettin Ural’ın yaptığı gazetenin yazı kurulu ise şu eğitimcilerden oluşmaktaydı: Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Hulusi Beşiroğlu ve C. Akın Aydın, Gümüşhane Lisesi Edebiyat Öğretmeni Hasan Pir ve Atatürk Ortaokulu Türkçe öğretmeni Ayfer Çona

Gazetenin birinci sayfasında dönemin Gümüşhane Valisi Rafet Üçelli’nin ve  Milli Eğitim Müdür Vekili Erdoğan Yalçınkaya’nın birer mesajı yer almaktadır.

Gümüşhane’de yılın öğretmeni seçilen Osman Çetiner’le ilgili haberin de yer aldığı gazete’de, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı ve Halk Eğitim Başkanı Şerafettin Ural, Atatürk Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Ayfer Çona, Eğitim Araçları Merkezi Başkanı Ömer Aktürk, Fevzipaşa İlkokulu Müdürü Yunus Akdağ, liseler kompozisyon yarışması birincisi Gümüşhane Lisesi Öğrencisi Hülya Yurt, ortaokullar kompozisyon yarışması birincisi Atatürk Ortaokulu Öğrencisi Fatma Yaşar Öztürk, ilkokullar kompozisyon yarışması birincisi Gazipaşa İlkokulu Öğrencisi Canan Aşkın’ın yazılarıyla, Kız Meslek Lisesi Edebiyat Öğretmeni Mehmet Ali Çubukçu, ilkokullar şiir yarışması birincisi Derya Demir, ortaokullar şiir yarışması birincisi Atatürk Ortaokulu Öğrencisi İdris Akdik ve liseler arası şiir birincisi Gümüşhane Lisesi Öğrencisi Hamiyet Şahinöz’ün şiirleri yer almaktadır.

29 yıl önce ofset basılan ve içinde eğitim ve öğretimle ilgili çeşitli mesaj, metin ve fotoğrafların da yer aldığı gazetede ayrıca Gümüşhane Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 1981 yılı sayısal bilgileri de bulunmaktadır.

 

*******

 

“GÜMÜŞHANE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLİĞÜ BÜLTENİ”   -    24 KASIM 1982

 

 

b.jpg

 

            Öğretmenler Günü kutlamalarının ikinci yılı olan 24 Kasım 1982 yılında, birinci yılda olduğu gibi bir gazete çıkarılamamıştı. Ancak yine de çalışmaların arşivi olacak olan ve teksir makinesiyle çoğaltılarak ciltlenen ve öğretmenlere yine ücretsiz dağıtılan bir bülten çıkarılmıştı.

            1982 yılında çıkarılmış olan 20 sayfalık “Gümüşhane Milli Eğitim Müdürlüğü Bülteni” nin sahibi kutlama komitesi adına Vali Muavini M. Hayri Kurt, yazı işleri müdürü ise Halk Eğitim Başkanı Şerafettin Ural’idi. Yazı kurulu şu eğitimcilerden meydana geliyordu: Gümüşhane Lisesi Edebiyat öğretmeni Hasan Pir, Endüstri Meslek Lisesi Edebiyat Öğretmeni Yahya Ezber, Atatürk Ortaokulu Resim Öğretmeni Süheyla Gültekin.  Bültenin daktilo çalışmalarını ise Halk Eğitim Başkanlığı memuru Hülya Aydın yapmıştı.

            “Gümüşhane Milli Eğitim Müdürlüğü Bülteni” nde;  Gümüşhane Valisi Rafet Üçelli başta olmak üzere Milli Eğitim Müdürü Bahri Dulkadiroğlu, Halk Eğitim Başkanı Şerafettin Ural, İlköğretim Müfettişi Bekir Coşkun, Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Hasan Efe, Halk Eğitim Merkez Müdürü Ahmet Salantur, Eğitim Araçları Merkez Başkanı Ömer Aktürk, Fevzipaşa İlkokulu Müdürü Yunus Akdağ ile öğrenciler Engin Doruk, Safiye Kocagöz, Mehmet Dölek, Hasan Aksoy, Süleyman Artun, Rahim Ceber’in yazı ve şiirleri yer alıyordu.

            1982 yılında yılın öğretmeni olan Aşağı Alışlı Köyü İlkokulu Müdürü Hüseyin Murathan’ın da tanıtıldığı bülten, teksir makinesinde hazırlanmasına rağmen o günün şartlarında önemli bir hizmeti üstlendiği gibi, bugün de önemli bir arşiv özelliği taşımaktadır.

 

*******

 

“GÜMÜŞHANE’DE ÖĞRETMEN” DERGİSİ   -    24 KASIM 1983

 

c.jpg

 

            24 Kasım 1983 tarihi, Öğretmenler Günü kutlamalarının 3. Yıldönümü idi. Bu yıl da Öğretmenler Günü’nde çeşitli etkinliklerin yanı sıra “Gümüşhane’de Öğretmen” adıyla ofset baskılı bir dergi çıkarılmış ve öğretmenlere ücretsiz dağıtılmıştır.

            32 sayfadan oluşan derginin sahipliğini kutlama komitesi adına Vali Muavini M.Hayri Kurt yaparken,  Halk Eğitim Başkanı Şerafettin Ural da yazı işleri müdürlüğünü yapmıştır. Derginin yazı kurulu ise şu eğitimcilerden oluşmuştur: Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Yusuf Sadık ve C. Akın Aydın, Halk Eğitim Müdürü Ahmet Salantur ve Gümüşhane Lisesi Edebiyat Öğretmeni Hasan Pir.

            Dergide Gümüşhane Valisi Doğan Ünlüsoy, Milli Eğitim Müdürü Arif Uzun, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Erdoğan Yalçınkaya, C.Akın Aydın, Halk Eğitim Başkanı Şerafettin Ural, Merkez İlçe Eğitim Müdürü Celal Alkan, Gümüşhane Meslek Yüksek Okulu Müdürü Hüseyin Soydaş, İlköğretim Müfettişler Kurulu Başkanı Bekir Coşkun, Eğitim Araçları Merkezi Başkanı Ömer Aktürk, Merkez İlçe Halk Eğitim Müdürü Ahmet Salantur, Kız Meslek Lisesi Müdürü Gülseren Avşar, Mareşal Çakmak Öğretmen Lisesi Müdürü Mehmet Karakalkan, Ticaret Lisesi Müdürü Yalçın Kurt, Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Hasan Efe, İmam Hatip Lisesi Müdürü Hakkı Yılmaz, Temel Eğitim Yatılı Bölge Okulu Müdürü Ergun Kudu, Gazipaşa İlkokulu Müdürü Mustafa Ertürk, Kurtuluş İlkokulu Müdürü Osman Şeyhoğlu, Gazipaşa İlkokulu Müdür Yardımcısı Servet Aktaş, Fevzipaşa ilkokulu Müdürü Yunus Akdağ, Gümüşhane Lisesi Müdürü İsmet Turhan, Gümüşhane Lisesi Edebiyat Öğretmeni Hasan Pir, Gazipaşa ilkokulu Öğretmeni Türkan Turgay, İmam Hatip Lisesi Lise bölümü Öğrencisi Güngör Sipahi, İmam Hatip Lisesi orta bölüm Öğrencisi Esra Kocatürk ve Gazipaşa İlkokulu Öğrencisi Cemal Şahin’e ait çeşitli mesaj, yazı ve şiirler yer almaktadır.

            1983 yılında yılın öğretmeni seçilen Gazipaşa İlkokulu Müdür Yardımcısı Servet Aktaş’ın da tanıtıldığı dergide,  eğitime ait çeşitli sayısal bilgilerin yanı sıra, Gümüşhane ilinin 1983 yılı ÖSYS’ de Türkiye 6. sı olması dolayısıyla Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam’ın göndermiş olduğu tebrik mesajı da yer almaktadır.

 

 

d-002.jpg

[Gümüşhane’de Öğretmen dergisinin 24 Kasım 1983 tarihli sayısından ]

 

 

 

 

 

 

*******

 

“GÜMÜŞHANE’DE ÖĞRETMEN” DERGİSİ   -    24 KASIM 1984

 

 

e.jpg

 

 “Gümüşhane’de Öğretmen” dergisi, 1984 yıllında da çıkarılıp, öğretmenler gününde öğretmenlere yine ücretsiz dağıtılmıştır.

            Derginin bu sayısının sahipliğini kutlama komitesi adına Vali Yardımcısı Nuri Şimşek yapmıştır.  Yazı işleri müdürü olarak yine Halk Eğitim Başkanı Şerafettin Ural  görev yaparken, yazı kurulunu ise Halk Eğitim Merkez Müdürü Ahmet Salantur, Gümüşhane Lisesi Müdür Yardımcısı Hasan Pir ve Halk Eğitim Merkez Müdür Yardımcısı Selahattin Döner oluşturmuştur.

            32 sayfadan oluşan derginin baskı hazırlık daktilo yazım çalışmalarını Halk Eğitim Müdürlüğü memurlarından Hülya Aydın, Sadık Aydın ve Tülay Kılıç yapmışlardır.

Derginin bu sayısında da Gümüşhane Valisi Doğan Ünlüsoy, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Müdürü Yusuf Sadık, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Müdür Yardımcısı C.Akın Aydın, İlköğretim Müfettişler Kurulu Başkanı Bekir Coşkun, Mareşal Çakmak Öğretmen Lisesi Müdürü A.Kadir Alp, İmam Hatip Lisesi Müdürü Hakkı Yılmaz, Halk Eğitim Merkez Müdürü Ahmet Salantur, Eğitim Araçları Merkezi Başkanı Ömer Aktürk,  Halk Eğitim Merkez Müdür yardımcısı Selahattin Döner, İlçe Eğitim Müdürü Celal Alkan, İmam Hatip Lisesi Edebiyat Öğretmeni Görol Delice, Endüstri Meslek Lisesi Öğretmeni Turan Ceyhan, Aktutan Bahçeli İlkokulu Öğretmeni Kadir Kalaycı, Ticaret Lisesi Öğretmeni Cafer Kaplan, İnkılap İlkokulu Müdürü Bayram Demirel, Tekke İlkokulu Öğretmeni Şahinde Turhan, Gazipaşa İlkokulu Öğretmeni Türkan Turgay, Merkez Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Öğrencisi Harun İşcan, İmam Hatip Lisesi orta kısım Öğrencisi Gülay Demirel,  Gümüşhane Lisesi Öğrencisi Ender Taşdemir, Bayburt Maden Ortaokulu Müdürü Hikmet Atıcı, Kurtuluş İlkokulu Öğrencisi Bekir Köprülü, Bayburt İmam Hatip Lisesi Öğrencisi Binali Kaya, Atatürk Ortaokulu Öğrencisi Şebnem Ayyorgun, Atatürk Ortaokulu Öğrencisi Emre Tuğlu, Dumlupınar İlköğretim Okulu Öğrencisi İhsan Someren’e ait çeşitli mesaj, yazı ve şiirler yer almaktadır.

Dergide, 1984 yılında yılın öğretmeni seçilen Tekke İlkokulu Müdürü Mustafa  Şeyhoğlu’nun tanıtımı da yapılmaktadır.

 

*******

 

“GÜMÜŞHANE’DE ÖĞRETMEN” DERGİSİ   -    24 KASIM 1985

 

f-002.jpg

 

            24 Kasım 1985 yılında da “Gümüşhane’de Öğretmen” dergisinin Öğretmenler Günü’nde özel sayı olarak çıkarılmasına devam edilmiştir.

            Derginin sahipliğini kutlama komitesi başkanı Hukuk İşleri Müdürü ve Vali Yardımcısı Vekili Ferhat Peşin üstlenmiştir.

            Derginin yazı ileri müdürlüğünü Milli Eğitim Gençlik ve Spor Müdür Yardımcısı Hulusi Beşiroğlu yürütürken, yazı kurulunu Milli Eğitim Gençlik ve Spor Müdürlüğü Şube Müdürleri Şerafettin Ural, Süleyman Taşkın, Sıtkı Işık, Gümüşhane Lisesi Müdür Yardımcısı Hasan Pir ve Halk Eğitim Merkez Müdürü Ahmet Salantur  oluşturmuştur.

Derginin daktilo hizmetlerini ise, Halk Eğitim Merkezi memurlarından Hülya Aydın ve  Sadık Bayrak yürütmüştür.

Gümüşhane Lisesi Müdür Yardımcısı ve Edebiyat öğretmeni Hasan Pir’in, Gümüşhane Valisi Şefik Kalkan ve Milli Eğitim Gençlik ve Spor Müdürü Yusuf Sadık’la yaptığı röportajların yanı sıra; Milli Eğitim Gençlik ve Spor Müdür Yardımcısı Hulusi Beşiroğlu,  Şube Müdürleri Şerafettin Ural, Süleyman Taşkın, Sıtkı Işık, Milli Eğitim Tesisler Müdürü Ömer Salantur, İlköğretim Müfettişler Kurul Başkanı Bekir Coşkun, Gümüşhane Meslek Yüksekokulu Müdürü Hüseyin Soydaş,  Milli Eğitim Gençlik ve Spor Müdürlüğü Sağlık Eğitim Merkezi Tabibi Dr. Sebahattin Aydın, Eğitim Araçları Merkezi Başkanı Ömer Aktürk,  Atatürk Ortaokulu Müdürü Celal Işık, Gümüşhane Lisesi Müdürü Necmi Taşdemir, Mareşal Çakmak Öğretmen Lisesi Müdürü Abdülkadir Alp, Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Müdürü Ergün Kudu, Endüstri Meslek Lisesi Edebiyat Öğretmeni İbrahim Bayrak, Atatürk Ortaokulu Öğrencisi Işıl Işık,  İmam hatip Lisesi Müdür Vekili Cemal Karabulut, Gazipaşa İlkokulu Müdürü Akif Ağaç, Kurtuluş İlkokulu Öğretmeni Hüseyin Taşçı, Kız Meslek Lisesi Öğrencisi Esra Kocatürk, Gümüşhane Lisesi Öğrencisi Hasan Pezük,  Dumlupınar İlköğretim Öğrencisi İhsan Someren’e ait çeşitli mesaj, yazı ve şiirler yer almaktadır.

Dergide 1985 yılına ait sayısal bilgiler de yer almıştır.

 

*******

                                                       

            24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamaları bu yıl da kendi programı çerçevesinde yapılacak ve yıllar sonra 2015 yılına ait kutlamalar da tarih raflarındaki yerini alacaktır.

            Öğretmenlik mesleğinde tarihe bırakılacak en güzel iz, elbette ki yetiştirilen öğrencilerdir.

            Öğretmenlik mesleğinde, güzel anılar bırakmak ve güzel anılmak çok önemlidir.

            Öğretmenler Günü kutlamalarının ilk yılı olan 1981 yılından bugüne kadar geçen süre içine birçok öğretmenimiz ve öğrencimiz aramızda ayrıldılar. Bu vesile ile, bugüne kadar hayatını kaybeden eğitim camiasının bütün mensuplarına ve öğrencilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Emekli olan meslektaşlarımıza hayırlı uzun ömürler, çalışan meslektaşlarımıza da hayırlı vazifeler diliyor, tekrar tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü kutluyorum.

 

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim