• BIST 1.538
  • Altın 411,147
  • Dolar 7,4125
  • Euro 8,9286
  • Gümüşhane : 2 °C
  • Trabzon : 8 °C

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ NEDİR ?

24.12.2015 13:14
LÜTFİ KILIÇ / YAZAR

LÜTFİ KILIÇ / YAZAR

5544 sayılı kanuna  23.04.2015 tarihinde  eklenen ek madde  gereğince, Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, MYK ( Mesleki Yeterlilik Kurumu ) tarafından  standardı yayınlanmış olan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığınca yayımlanan tebliğlerde  yer  alan mesleklerde  MYK Mesleki yeterlilik Belgesi zorunlu hale getirilmiştir. Tebliğlerin yayınlanmasını mütekiben  12. Aydan sonra Belgesiz Kişiler İlgili Mesleklerde çalıştırılamayacaklardır.

            İlgili mevzuat değişikliklerinde ;

            5544 Sayılı Mesleki yeterlilik Kurumu Kanunu- Ek madde: 1 (Ek:4/4/2015-6645/ mad.74);

1-Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Kurumca standardı yayımlanan ve bakanlıkça çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde ,tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra bu konuda  düzenlenen esaslara göre mesleki yeterlilik belgesine sahip olmayan kişiler  çalıştırlamaz.05/06/1986 tarih ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim kanuna göre  ustalık belgesi almış olanlar  ile  Milli Eğitim Bakanlığına bağlı  Mesleki ve Teknik Eğitim Okullarından  ve Üniversitelerin  Mesleki ve Teknik Eğitim veren  okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında  veya   ustalık belgelerinde belirtilen bölüm alan ve dallarda  çalışanlar için Mesleki yeterlilik Belgesi  aranmaz.

2-Bakanlıklar  ve Kamu Kurum ve kuruluşların   görev alanlarını ilgilendiren mevzuatta bu maddede  belirtilen hususlara ilişkin gerekli düzenlemeler bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 12  ay içinde  yapılır.

3-Birirnci fıkraya ilişkin denetimler iş müfettişlerince  yapılır. Birinci fıkrada  belirtilen hükümlere aykırı davranan işveren  veya işveren vekiline Çalışma ve İş Kur İl Müdürü tarafından her bir  çalışan için beş yüz TL idari para  cezası verilir, Bu Kanuna göre verilen  idari para  cezaları  tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde ödenir. şeklindedir.

Hangi mesleklerde  Belge  zorunluluğu aranacak ?

Belge zorunluluğundan bahsedilebilmesi için öncelikle Mesleki Yeterlilik Kuurmu tarafından ilgili mesleğin Ulusal yeterliliğinin yayımlanmış olması  ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılacak tebliğlerde  bu mesleğe  yer verilmiş olması gerekmektedir. Tebliğin yayımı tarihinden itibaren  12  ay içerisinde bireylerin MYK ,dan mesleki yeterlilik belgesi almış olması gerekmektedir. 12.aydan sonra  bu kanunda düzenlenen esaslara göre   Mesleki yeterlilik belgesi almayan kişiler çalıştırılamazlar.

Bakanlıkça 25/05/2015 tarihli Resmi Gazetede yer alan 40 meslekle başlayan belge zorunluluğu Kurumca standardı hazırlanmış diğer  tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan mesleklerde de  peyderpey devam etmesi beklenmektedir.

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi nereden  temin edilebilir ?

Bireyler Mesleki yeterlilik Kurum tarafından ilgili ulusal yeterlilikte yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarında teorik ve uygulamalı sınavlara girerek başarılı olmaları halinde Mesleki Yeterlilik Kurumundan Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya kazanırlar. MYK tarafından yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşlarına www.myk.gov.tr/ybk adresinde ulaşılabilir.

 

 

 

Saygılarımla

Lütfi KILIÇ

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim