• BIST 1.530
  • Altın 418,603
  • Dolar 7,6857
  • Euro 9,1123
  • Gümüşhane : -3 °C
  • Trabzon : 7 °C

MERSİS SİSTEMİ ÜZERİNE

04.12.2015 11:14
LÜTFİ KILIÇ / YAZAR

LÜTFİ KILIÇ / YAZAR

 

Ülkemizde şu anda kullanılmakta olan 3 adet Veri Tabanı Sistemi vardır. Bu sistemleri aşağıdaki gibi sıralanmıştır. 

•         Adres kayıt sistemi (AKS)- İçişleri Bakanlığı

•         Kimlik kayır sistemi (MERNİS)- İçişleri Bakanlığı

•         Tapu kayıt sistemi (TAKBİS)-Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

MERSİS ile veri tabanı sistemlerinin içinde yeni bir veri tabanı hizmete sunulmuştur. MERSİS Veri tabanı sistemi ile ticari işletmelerin,  ticaret sicil numarası yerine kullanabilecekleri bir numaralandırma sistemi oluşturularak yapılan bir projedir.

MERSİS Sistemi sayesinde; Ticaret Sicili Müdürlüklerinde  yapacakları   şahıs, şirket  ve kooperatif  kuruluş işlemlerini, değişiklik işlemlerini,  devir, bölünme ve birleşme , yetkili   azli ve yetkili  atanması, kayıt  silme  gibi bildirim ve tescillerin ilan edilmesi işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

MERSİS’te işlem yapmak isteyen kişilerin bir Elektronik imza sahibi olması gerekiyor. MERSİS projesinin kullanım aşamasında internete sahip olmak yeterlidir. Şirketler kuruluş işlemlerini, sözleşme hazırlama işlemlerini ve sorgulama işlemlerini harç ve diğer tüm ödemeleri sistem üzerinden çok kolay ve hızlı bir şekilde yapabileceklerdir.

MERSİS sitemi sayesinde hem zaman açısından hem de kırtasiye masrafı açısından büyük tasarruf sağlanmış olacaktır. Eskiden kağıt üzerinde yazılı olarak başvuru yapmak zorunluyken MERSİS sisteminin gelmesiyle birlikte işletmeler  edinilmek istenen bilgiye kolaylıkla ulaşabileceklerdirler.

MERSİS ile; tüzel kişilikler ile ilgili hizmetlerde ülke düzeyinde tek bir MERSİS numarası kullanılması, tescile tabi olarak yapılacak tüm işlemlerin internet üzerinde e-imza ile yapılarak ticaret sicil müdürlüğünün iş yükünü azaltmak, vatandaşların bilgilere güncel olarak sitem üzerinden ulaşmalarını sağlamak amaçlanmıştır. Ayrıca çalıntı ve kayıp kimlikler kullanılarak sahte şirketler kurulması imkansız hale getirilmek amaçlanmıştır.

MERSİS sistemi uygulandığından bu güne kadar Ticaret  sicili Müdürlüğümüzdeki  işletmelerin tamamı   sisteme aktarımı yapılmıştır.

Yapılan bütün çalışmalar sonucunda Merkezi Ticaret Sicili Veri Tabanının alt yapısı  oluşturulmuş, işletmelerimizin  Ticaret Sicili İşlemleri ile  ilgili ter  türlü  hizmet  ve bilgiyi Mersis sistemi üzerinden E-imzaları  ile  alabileceklerdir.

İşletmelerimizin  Mersis sistemi üzerinden işlem yapabilmelerinin tek  koşulu işletme  yetkilisinin adına E- imza   alması  gerekmekte olduğunu bir  defa  da  daha  vurgularken,   2012 yılında 6102 sayılı Yeni Türk Ticaret Kanunu  ile      yürürlüğe giren bu  sisteme  işletmelerimiz  bugüne  kadar  istenilen  seviyede  entegre  olduklarını maalesef söyleyemiyorum.

işletmelerimizin alışılagelmiş  rutin işlemlerinin dışındaki sistemlere   uyum sağlamada   zorlanıyor olmaları  Ticaret ve Sanayi Odasının  işletmelerin  işlerini  zorlaştırıyorlar  gibi  düşünmelerine   neden  olmakta ,zaman  zamanda sesli olarak   ifade  ettiklerini   görmekteyiz.

Şu kadarını  söylemeliyim ki;   Ticaret ve Sanayi Odaları  esas  itibariyle işletmelerin  ve üyelerinin işlerinin sağlıklı yürütülmesinde, Devlet ve  Vatandaşla    olan ilişkilerinde   bir köprü vazifesi üstlenmiş  kuruluşlardır.

Bu nedenledir ki, Ticaret ve Sanayi Odaları,   işletmelerin işlerini kolaylaştırmak ta , çözmekte  ve yardımcı olmaktadır.

Ticaret ve Sanayi Odaları  hiçbir  üyesinden  ve işletmelerde  mevzuatın dışında hiçbir  bilgide  işlemde talep etmesi istemesi mümkün olmadığı gibi  yasalda  olmadığının bilinci içerisinde hizmet ederken,  işletmelerimizin  de   gelişen ve değişen şartlara ayak  duydurabilmeleri adına  yasal olarak  istenilen mevzuata   uymak zorunda  olduklarını, kulaktan dolma söz   ve ifadelerle  hareket  etmemelerini, MERSİS sisteminin  2012 yılından önce  neden istenmediğini de düşünmelerini  diliyorum.  İhtiyaç duydukları     bilgiyi  yasal ve sağlıklı  bir şekilde   Ticaret ve  Sanayi Odamızdan alabileceklerini bilgilerinize  sunuyorum . Saygılarımla

Lütfi KILIÇ

 

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim