• BIST 1.539
  • Altın 418,648
  • Dolar 7,7034
  • Euro 9,1234
  • Gümüşhane : -2 °C
  • Trabzon : 8 °C

MASA-KASA-NİSA

19.12.2017 09:26
İSMAİL HAYAL / YAZAR

İSMAİL HAYAL / YAZAR

                                          "Kaç Müslümanlardan, sığın Müslümanlığa"
                                                                 Muhammed İkbal


                                                                MASA-KASA-NİSA

            Maalesef günümüz Müslüman kimliği yukarıdaki başlık üzere şekil almaya başladı. Malumunuz Müslüman olmak değil Müslüman kalmak zor olsa gerek. Biz anamızdan ve babamızdan aldığımız ve gördüğümüz Müslümanlık üzerine yaşıyoruz. Efendimiz (SAV) zamanında zor altında İslam’ı bulmadık ki o yüzden İslam’ı tam anlamıyla yaşayamıyoruz.

            Ve yine maalesef ki biz kağıt üzerinde % 99’u Müslüman olan bu güzide ülkede gittikçe Müslümanlıktan, insanlıktan, gelenek ve göreneklerimizden, en ulvi değerlerimizden, sosyal ve içtimai yaşantımızdan hızlı ve sağlam bir şekilde kopuyoruz, uzaklaşıyoruz.

            Atamızdan emanet aldığımız ve maalesef yaşayamadığımız dinimizi ve değerlerimizi evladımıza, neslimize gereği nisabınca aktaramıyoruz. Müslüman’ı bozan, tefrikaya düşüren masa ki yani makam için her şeyimizi feda ediyoruz. Liyakatimiz olmadığı halde masa uğruna torpil, iltimas, zulüm, hak yeme, mazlumu ezme bizde.

Kasa yani para uğruna yetim hakkı yeme, harama el uzatma, çalma, çırpma, sürekli biriktirme, cimrilik etme, sadaka ve zekattan uzak durma da maalesef bizlerde.

Ve nisa yani kadın ki en muhkem kaleleri dahi yerle yeksan edebilecek bir güç maalesef. Yuvaları dağıtan, harama cezbeden, aile kurumunu tarumar eden bir sistem.

            Evet ‘masa, kasa ve nisa’ şeytan üçgeninde gelin biz Müslümanların haleti ruhiyesini masaya yatıralım ne dersiniz..?

            Kendisi tok olduğu halde komşusunun açlığından bihaber olan ve gördüğünde Allah’ın selamını çok gören bizler Müslüman’ız öyle değil mi?

            Kendisini dokuz ay karnında taşıyan annesini, ömrünü heba eden babasını sokağa ve sözüm ona huzurevine (!) bırakan da Müslüman.

‘Vatan sevgisi imandandır’ emrine riayet etmeyip kendi öz milletine silahını çevirenler, saf ve masum insanları ‘Allah’ diyerek efsunlayan ve devletine, milletine isyankâr edenlerde Müslüman vay be.

Aile yaşantısıyla, kılık kıyafetiyle ecnebilerden hiçbir farkı kalmamış olan, kızı ve oğluyla içki içen, modern olma adına günahlardan harama ince bir çizgide gidip gelen de Müslüman bırak Allah aşkına.

Rabbimizin Kur’an-ı ve Efendimiz’in (SAV) sünnetine arka çeviren ve hayatını idame ettirmeyen ve kulaktan duyma yarım yamalak bilgileriyle İslam’ı yaşadığını zanneden, okumayan, okuduğunu anlamayan da Müslüman.

Gümüşhane gibi bir şehirde dahi İslam’ın sembolü olan başörtüsü ile affedersiniz zıpçıktı bir sanatçı (!) konserinde sahneye atılan, sanatçıya dokunan, bağıran, çağıran, kendinden geçen bacılarımız, kızlarımız da Müslüman of aman of.

Kendisine emanet edilen hanımına, kızına, evladına şiddet uygulayan, başkasının namusuna göz koyan, insanları katledenler de Müslüman ne kolay.

Kendisine yapılmasını istemediğini başkasına yapılmasına onay veren veya kendisi yapan da bir Müslüman.

Dinlemeden, sormadan, anlamadan bir din kardeşinin hakkına tecavüz eden, iftira atan, gıybetini yapan ve maalesef hüküm verip suçlayan da Müslüman.

Evini fahiş fiyatla kiraya veren, dükkânında karaborsa yapan, hakkının üstünde kâr marjinali uygulayan, müşterisine defolu, çürük ve bozuk hizmet verenlerde maalesef Müslüman.

Namazına namaz kattığı halde dışarı çıktığında Allah’ın emir ve yasaklarına riayet etmeyen, musalla taşında yatandan ibret almayan da Müslüman.

Yöneticisi olduğu kurumda, işyerinde, apartmanda emri altındakilere zulmeden, devletin malzemesini ve imkânını şahsi işlerine kullanan, başkasına ait olan hesabı zimmetine geçirenlerde Müslüman bu ülkede.

Güzel ülkemizde huzur içinde yaşarken dünyanın dört bir yanındaki mazlum milletlerin derdiyle dertlenmeyen, kapısını açmayan, yardım elini uzatmayan ve onların yangınının ateşinden etkilenmeyenlerde maalesef Müslüman.

Kısacası biz Müslüman’ız ama yaptıklarımız, yaşadıklarımız, yaşattıklarımız, uyguladıklarımız tamamen İslam’ın ve güzel ahlakımızın tam tersi. Ne dersiniz? 

 

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim