• BIST 1.542
  • Altın 411,808
  • Dolar 7,5315
  • Euro 8,9768
  • Gümüşhane : 2 °C
  • Trabzon : 4 °C

KONUMUZ MAALESEF GÜMÜŞHANE TURİZMİ !...

18.08.2015 14:45
HASAN PİR / YAZAR

HASAN PİR / YAZAR

Gümüşhane’nin turizm geleceği ile ilgili olarak yazılı ve internet basınında ve sosyal medyada çok şeyler yazıldı, yazılmaya da devam ediyor. 

Turizmin Gümüşhane için önemi ile ilgili olarak son 50 yılda yazılanlar bir kitap haline gelmiş olsaydı, belki bugün çok şey değişmiş olacaktı. Çünkü; maalesef, son 50 yıllık  dönemde Gümüşhane’nin turizm geleceği için neler konuşulduğunu, neler yazıldığını bir fotoğraf bütünlüğü içinde takip eden ne bir kişi veya kişiler ne de kurumlar var… Gazete sayfalarında  kalan binlerce yazı, tespit ve belge…

Gümüşhane’nin turizm özelliği ile ilgili olarak son 50 yılda yazılan ve çizilenler bilinmediği için, Gümüşhane’deki veya Ankara’daki sayın yetkililer, Gümüşhane turizmi için kendilerini “milat kabul eder” olmuşlardır. Halbuki Roma’yı yeniden keşfe gerek yok. Roma zaten keşfedilmiş. Önemli olan keşfedilen Roma için icraat yapılması gereğidir.

15 Aralık 2014 tarihinde yazdığım ve Gümüşhane Olay gazetesi ile www. gumushanedenhaber.com haber sitesinde yayımlanan  Wikipedia Ansiklopedisi ve Gümüşhane”  başlıklı köşe yazımda dünyanın en büyük ansiklopedisi olan WİKİPEDİA ansiklopedisinde Gümüşhane’nin en meşhur ürünleri olan PESTİL ve KÖME’nin yer almadığını yazmıştım. 8 ay geçti ama hâla değişen bir şey yok…  

Yine, adı geçen yazımda dünyaca ünlü Karaca Mağaramızın da  yine WİKİPEDİA ansiklopedisinde tanıtımının yeterli olmadığını, bir fotoğrafının bile olmadığını yazmıştım. Ama, aradan geçen 8 ay içinde bu konuda da hiçbir gelişme olmadı…

24 Haziran 2015 tarihli www.gumushanedenhaber.com   haber sitesinde ÖRÜMCEK ORMANLARININ HÂLÂ İNTERNET SİTESİ YOK  balıklı haberimizde de yine bu konu işlendi. Ve Dünyaca meşhur Örümcek ormanlarının da hâla WİKİPEDİA ansiklopedisinde yer almadığını yazdık. Bu haberimizin üzerinden de 2 aya yakın bir zaman geçti yine yapılan bir şey yok…

****************

Trabzon’da Uzungöl’ü Araplar keşfetti. Karaca Mağarası’nı, Örümcek Ormanlarını niçin keşfedemediler?... Keşfedeceklere tanıtım yapmadık da ondan... En azından WİKİPEDİA ansiklopedisinde hem TÜRKÇE, hem İNGİLİZCE, hem ARAPÇA, hem de FARSÇA tanıtım yaparsak bize de çok turist gelir…

Pestil ve kömemizi de yine WİKİPEDİA ansiklopedisinde hem TÜRKÇE, hem İNGİLİZCE, hem ARAPÇA, hem de FARSÇA tanıtırsak uluslararası aranan  ürünlerimiz olur.

Yüzlerce örnek sıralamak mümkün…

“WİKİPEDİA” tanıtımda önemli ve ücretsiz bir örnek olduğu için ondan sık sık bahsediyorum. Sadece bununla sınırlı kalmayıp, dünyadaki ve ülkemizdeki bütün tanıtım yollarını kullanmamız gerekir.

GELELİM GÜMÜŞHANE İÇİN İKİNCİ ÖNEMLİ KONUYA…

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı’nın Gümüşhane için belirlediği en önemli sektörün ne olduğunu biliyor musunuz?

Ben söyleyeyim: TURİZM

İçişleri Bakanlığı tarafından çıkarılan  Belediye Ve Bağlı Kuruluşları İle Mahalli İdare Birlikleri Norm Kadro İlke Ve Standartlarına Dair Yönetmelik” te, Gümüşhane merkez belediyesi; nüfusu 35.916 olmasından dolayı (B-1)  grubu iller arasında yer alması gerekirken,  TURİZM niteliğinden dolayı bir üst iller kategorisine yükseltilmiş ve (B-2) grubu iller arasında, yani (50.000 - 99.999) nüfuslu iller arasında yer almıştır.

TURİZM niteliğinden dolayı bir üst kategoriye yükselmesi Gümüşhane Belediyesi’nde pek çok normu değiştirmiş, hatta bu nedenle de yeni bir belediye başkan yardımcısı kadrosu alınmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bu yönetmelikle resmen Gümüşhane Belediyesi için TURİZM önceliğini kabul etmiştir.

O halde, bu önemli “kabulün” gereğini hem Gümüşhane Valiliği, hem Gümüşhane Belediyesi, Hem Gümüşhane STKları, hem de Kültür ve Turizm Bakanlığı üst bürokratlarının  yapması ve yerine getirmesi gerekir.

Gümüşhane kamuoyunun; Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Trabzon ve Giresun toplantılarına Gümüşhane’nin çağrılmayışına olan tepkisinin de nedeni işte budur….

Şimdilik bu kadar yeter sanırım.

İyi günler dileğiyle…

 

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim