• BIST 1.530
  • Altın 421,194
  • Dolar 7,7315
  • Euro 9,1608
  • Gümüşhane : -6 °C
  • Trabzon : 4 °C

KALDIRIM İŞGALİ SÜRÜYOR

08.03.2016 14:39
DİDEM DİLAN AY / YAZAR

DİDEM DİLAN AY / YAZAR

Geçtiğimiz haftalarda, sanıyorum ki kaldırım işgallerini engellemek amacıyla belediye zabıta ekipleri esnafı ziyaret ediyordu. Esnaf apar topar dükkânları önünde kaldırıma taşan malzemelerini kaldırmaya başlamıştı. Ardından, basında “Gümüşhane Belediyesi Kaldırım İşgallerine Son Verdi” haberleri de gecikmedi.

Kaldırım işgali olmayan tek bir sokak bile kalmamıştı. Belediyenin uyarıları sonrasında değişiklik cadde ve sokaklarda fark edilecek derecedeydi. Çünkü kaldırımların gördüğümüzden daha geniş ve sadece yaya kullanımı için yeterli olduğunu anlayabilmiştik. Gecikmiş olsa da yerinde bir uygulama olarak görülüyordu, lakin belediyenin cadde ve sokaklardaki otoritesi 3-5 günden fazla sürmedi. Başkan bir an için vatandaşın takdirini alsa da istikrar olmayınca bunun bir anlamı da kalmıyor. Kaldırım işgallerinde uygulanan yaptırım yetersiz kalıyor ya da ciddi bir duruş sergilenmediği için yine eski düzene yani alışagelmişe dönmekte gecikilmiyor.

Aynı uygulama Torul Kaymakamlığı tarafından da birkaç gün önce gündeme getirildi. Kaldırım işgallerine son vermek amacı ile adımlar atılıyor. Ancak girişimlerin devamı gelmediği, üstüne durulmadığı için köklü bir değişimi beklemenin bir anlamı yok. İdari birimlerden bu anlamda kararlılık beklenmektedir.

Kaldırımların haksız kullanımı hemen hemen her ilde vatandaşın sorunudur. Bu haksız kullanım sadece çay ocaklarının masa-sandalyesi ya da esnafın malzemeleri ile kısıtlı değil. Kaldırımlar inşaat malzemeleri ve park halindeki araçlarla doldu taştı. Kaldırımların işgali sadece belediyenin yaptırım uygulaması ile engellenecek bir sorun değildir. Cadde de kime sorsanız kaldırımlar üzerindeki malzemelerden şikayetçi ve rahatsız olduğunu dile getirecektir. Ancak bu şikayet ve rahatsızlığını dile getirenlerin çoğu aynı şekilde araçlarını kaldırımlara park ederek, farklı bir şekilde yine kaldırım işgaline sebebiyet vermektedir. Vatandaşların gerçek anlamda çok azı bu konuda duyarlı davranabilmektedir. Bir yandan rahatsız olduğumuzu dile getirsek de aynı rahatsızlığa başka şekilde kendimiz sebebiyet veriyoruz.

Hem esnafın hem sürücülerin hem de yayaların memnuniyete erişeceği bir sistem geliştirilmelidir. Geçmişten günümüze çarşı kültürünün gereği, esnaf malzemelerinin bir kısmını dükkânı önünde sergilemektedir. Bu kasti bir davranış olarak değerlendirilmemelidir. Çünkü vatandaş da bundan yararlanmaktadır. Nihayetinde bir AVM içerisinde gezinmiyoruz. Ancak kaldırımlarımızın dar olması buna bile elverişli değildir. Vatandaşın bir kısmı haklı görürken bir kısmı haksız olduklarını düşünmektedir. Yine kaldırımlara araç park eden sürücüler görmekteyiz. Çoğunlukla otopark olmadığından şikayet edilse de imkanı olduğu halde yine de kaldırıma araç park eden sürücüler ile karşılaşmaktayız.

Samimi olarak kaldırımların haksız kullanımının önüne geçilmek isteniyorsa, etkin ve yetkin çözümler üretilmelidir. Kaldırımlar üzerinde yayaların hakları muhafaza edilmelidir, ihlallere müsaade edilmemelidir. Sürecin takipçisi olunmalıdır. Yasal bir düzen içerisinde yaptırımlar ile caydırıcı önlemler alınmalıdır.

 

 

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Çetin UĞUR
09 Mart 2016 Çarşamba 05:49
MİLLİYETÇİLİK 2
İşyerlerinin kiralarınında yüksek olması işlerimizi dükkan dışına çikarmak mecburiyetinde bırakılmıştır.Bu nedenle kaldırımların halka bırakılmasını isteyenler öncelikle kendi esnafının nasıl olduğunu öğrenmesi gerekmektedir.Bugun esnaf sanatkarlar odasının vermiş olduğu kredi sayısını öğrenirsenizde ne demek istediğimi tamamıyla anlarsınız.
TEŞEKKÜRLER.......
95.9.224.39
Çetin UĞUR
09 Mart 2016 Çarşamba 05:43
MİLLİYETÇİLİK
sayın yazar ne yazıktır ki unuttuğunuz bir durum vardır.ilimizde milliyetçilik yani kendi esnafından al olayı tam yerleşmediği için Trabzonda uygununu buluruz veyada internetten de alırız olayı daha hakim olduğu için esnaflarda elindeki malzemeleri dışarıya dökerek kaldırımları işgal etmektedir.düşününki bende esnaf olarak ilimizde iş güvenliği ekipmanları satan bir işyeri açmış olup şimdi ise bunların yanında bay bayan giyimide koymak zorunda kalmışımdır.ilimizde işyerilerinin kiralarınında
95.9.224.39
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim