• BIST 1.529
  • Altın 410,866
  • Dolar 7,3857
  • Euro 8,9199
  • Gümüşhane : -2 °C
  • Trabzon : 8 °C

İSG

12.04.2015 14:45
AYDIN KIVANÇ / YAZAR

AYDIN KIVANÇ / YAZAR

Merhaba sayın Olay Gazetesi okurları,

            Yazımın başlığına baktığınız zaman inanıyorum ki çoğunuz hemen ne olduğunu anladınız.Bilerek bu şekilde kısaltma kullandım.İstedim ki!! bu kavram artık hayatımızın bir parçası, vazgeçilmezi olsun.

            Bu kavramla aşinalığımız maalesef  hiç istemediğimiz, arzu etmediğimiz kötü olaylar (facialar, meslek hastalıkları ve maden kazaları gibi felaketler )  sonucunda oluştu. Bu suretle  köşenin adının  İSG olmasına karar verdik.

            Çalışma hayatında ilk akla gelmesi gereken bu kavrama erkek okurlarımız daha fazla aşinadır.Zira erkekler çalışma hayatında daha fazla yer almaktadır.Bu nedenle özellikle hanım okurlarımızın da bu konuya ilgi göstermesi ve bu konuyu öğrenmesini çok arzu etmekteyim.Çünkü toplumun iskeletini kadınlarımız oluşturur.Erkeği de kadını da kadın yetiştirir.Bunun için kadının bilgilenmesi, bilinçlenmesi ve kendini her alanda yetiştirmesi bu bağlamda büyük önem arzetmektedir.

            Bu nedenle;  bilmeyenleri de hesaba katarak evvela  ‘’İSG’’ nin İş Sağlığı ve Güvenliği olduğunu belirterek  ve de daha sonraki yazılarımızda  bu kavramı enine boyuna irdeleyeceğimizi söyleyerek biraz uzun tuttuğumuz girizgahı bitirelim.

            Öncelikle bu gazetede yazı yazmamıza vesile olan Olay Gazetesi’nin saygıdeğer mensuplarına Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu İş Sağlığı ve Güvenliği bölümü olarak teşekkürlerimizi sunarız.

            Sayın okurlar bu köşede inşallah yukarıda da zikrettiğim üzere İSG bölümü olarak İSG ile ilgili yazılar yazmaya çalışacağız.Bu bağlamda her ne kadar kendimi öne çıkarmayı çok sevmesem de mecburen kendimi tanıtmam gerekir.Ben halen bu bölümün bölüm başkanlığını yürütmekteyim.Hasbel kader Cenab-ı Allah’ın da inayetiyle 26 yıl önce hekim ve 22 yıl önce de uzman hekim olduk ( halk sağlığı uzmanı ). Yine Cenab-ı Alah’ın ihsan ve inayetiyle de 15 yıldır üniversitede öğretim üyeliği yapmaktayız.

            Her neyse kendimi bu kadar tanıtmamın kafi olduğunu düşünüyorum.Bu köşede yazı yazacak diğer hoca arkadaşlar ve kişiler ( gerekirse talebelerimiz de yazı yazacaklar ) de aynı derecede bu konuya vakıftırlar.

                Sayın okuyucular şimdi sadede gelelim.Çalışma hayatının olmazsa olmazı dediğimiz  İSG kavramı özellikle güvenlik boyutuyla hayatımızın hemen tamamına hükmetmektedir.Yani çalışma denilince sadece gelirimizi sağladığımız iş yaşamı akla gelmemelidir.Zira hayatımızın diğer kalan zamanları ve evreleri de ( uyku dahil ) çalışma kavramı içinde yer alır.Yememiz içmemiz tarlada, bahçede , evimizde,  okulda çalışmamız hatta  araba kullanmamız ve spor dahi çalışma kavramına dahildir.Ayrıca iş yaşamımızı etkileyen her şey hayatımızın diğer evrelerini ve iş yaşamı dışındaki evreleri etkileyen her şey de  iş yaşamımızı direkt ve/veya indirekt olarak etkilemektedir.

                Yukarıda anılan nedenlerle toplumun her kesiminde daha küçük yaşlardan itibaren İSG bilinci ve kültürü gelişmesi ve/veya geliştirilmesi gerekmektedir.Güvenlik kültürü hepimizde bir yaşam felsefesi haline gelmelidir.

            Yine İSG diyoruz ya bu kavramda geçen güvenliğin ana amacı da esasen sağlığı korumak ve geliştirmektir ( ne kadar yapılabilir ve becerilebilirse ). Yani güvenlik de esasen sağlığımız içindir.

                Biriniz çıkıp bana diyebilirmi ki!! Hocam sağlık, güvenlik ve koruma  ikinci planda gelir.Hayatta bunlardan daha önemli, muteber, müstakbel ve değerli şeyler vardır. Tabii bazılarınız da para pul olmazsa sağlık da güvenlik de sağlanamaz diye düşünebilir.Kişisel olarak düşününce bu düşüncede bir nebze haklılık payı vardır.Ancak İSG  yalnızca kişisel çabalarla sağlanamaz.Topyekün olarak devlet, tüm kurum ve kuruluşlar, işverenler ve toplumun ortak işbirliği, elbirliği ve eşgüdümüyle sağlanabilir.Sağlık ve güvenlik olmayınca ve / veya sağlanamayınca paranın, pulun ve makamın da hiçbir kıymet-i harbiyesi olmayacaktır.

            Bize burada düşen görev kendimizde bir İSG kültürü, bilinci ve farkındalığı geliştirmektir.Bunu yerine getirirken yine devlet, yöneticiler ve özellikle eğitim kurumları ( üniversiteler başta olmak üzere) ,ve işverenler de üzerlerine düşen görevleri yerine getirmelidir.Çalışanları ve toplumu bu konuda aydınlatmalı, bilinçlendirmeli ve motive etmelidir.Zaten bu konuda devletin ve işverenin yükümlülükleri de vardır.Çalışanların ve toplumun sağlık ve güvenliğini sağlamak ve korumakla yükümlüdürler.Birey ve çalışan için sağlık ve güvenlik bir minnet , inayet değil bir haktır.Bu hakkı istemek de  her birey ve çalışanın en doğal hakkıdır.

            Bu yazımızı şimdilik İSG’ nin tanımıyla bitirelim.İnşallah bu konuda daha teferruatlı yazılar yazmaya çalışacağız.İSG genel anlamıyla; çalışma ortamının, çalışma sürecinin ve çalışanların sağlık ve güvenliğini tam olarak sağlamak ve sürdürmek ayrıca sağlık ve güvenliğe zarar verebilecek tüm faktörleri çalışma ortamından, üretim sürecinden ve çalışanlardan uzaklaştırmak ve/veya yok etmek için yapılan tüm uygulamalara verilen isimdir.

            Sonraki yazılarımızda buluşmak üzere şimdiden size sayın okurlarım diye hitap ediyor ve hepinizi ve hepimizi Cenab-ı Allah’a emanet ediyorum. Sağlıkla ve güvenlikle esen kalın.

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim