• BIST 1.538
  • Altın 411,321
  • Dolar 7,4125
  • Euro 8,9286
  • Gümüşhane : 2 °C
  • Trabzon : 8 °C

Hürriyet desem İttihatçı derler……

18.01.2017 10:09
SERHAT DOĞAN / YAZAR

SERHAT DOĞAN / YAZAR

 

  Aslında mesele çok eski. O kadar eski bir mesele ki bu durum uzatırsan Hz. Adem dönemine kadar gider. Gerçi yaratılışta dahi aramak lazım bazı şeylerdeki eksikleri. İnsan oğlunun var olmaya başladığı andan itibaren sürekli içinde bulunduğu durum bu mesele. Belli dönemlere düzene soktuğu kısa da olsa kendine çeki düzen verdiği ancak sonrasından yine aslına döndüğü bir meseledir bu mesele. Hiçbir siyasi iktidarın düzeltemediği, besleniş kaynağı ne olursa olsun hiçbir sistemin kontrol altına alamadığı meseledir bu mesele . Şimdi diyorsun hoca sende uzattıkça uzatıyorsun aç artık şu meseleyi. Biraz nükte biraz da esaslı bir giriş ile meselenin içerisine bodoslama girmek istiyorum o zaman bende. Çok zor değil anlatmak istediğim mesele. İşin aslı adaletten başlıyor. Herkes bir şey söyler iken adalet hakkında kimse bir şey yapmıyor. Herkesin kendine göre bir adaleti varken  kimse hakkın adaletini bilmiyor. Ha bu adaletin olmadığı manasına mı gelir. Elbette ki vardır. Ama dönemseldir. Hz. Peygamber devrine asrı sadet denmesindeki sebep çok zengin bir toplum olması mıydı ? Ya da Osmanlı devletinin cihan devleti olmasındaki sebep sadece askeri unsurlar mı? Türkler Anadolu’ya geldiklerinde savaş naraları ile haykırdılar dört bir yana isimlerini pek i onları bu coğrafyada tutan bu özellikleri miydi ? Bütün potansiyel verileri toplayın bunları adalet  ile bir kalıba sokmadıktan sonra sadece kaba bir cisimden ne farkı kalır. Adalet ile hükmedebilme. Evet mesele bu. Senden olana da olmayana da adalet ile yaklaşabilme.

Benim asıl üzerinde durmak istediğim mesele şahısların adaleti değildir. Şahısların bir araya gelerek oluşturdukları bir üst otorite olan devletin adaletidir. Şimdi adalet dedim ise meseleyi sadece hak hukuk noktasında aramayın. Adalet sözde, işte, fikirde ol dahi insana mahsus her eylemde aranmalıdır. Yakın tarihimizden bir takım örnekler vererek durumu özetlemeye çalışayım. Özellikle şu son süreçte yaşanan ihanet meselesi  bizlerde adalet kavramının ne kadar sarsıldığını en güzel şekilde göstermektedir. Hayır bildiğimizde şer, şer bildiğimizde  hayır vardır ayetini hatırlatmak isterim. Mevcut yönetim malum yapı ile ilgili yapılan her çalışmada yıllarca bu yapıya destek verdi mi. Evet verdi. Yaptığı her işe her çalışmaya hem şahsi hem de devlet nazarında fazlası ile katkı sağladı mı. Evet sağladı. Şahidim efendiler şahidim üniversitede dil bilmeyen doçentler, çalıntı tezler ile asistanlar, sahte belgelerle profesörler türedi. Yetmedi emniyetin altını sütüne getirdiler. Yetmedi bürokrasi.  Hepsi temiz dindar alnı secde gören insanlardı çünkü. Hepsi namaz kılıyor hepsi Allah Allah diye zikirlerde bulunuyordu. Sizler insanların sadece namazına bakıp ayırdınız. Peki ne oldu. Allah Allah diye haykıranların bu ülkeye neler yapabileceğini gördük mü?  Yani yenisinin olmayacağına dair garanti yok. Şahidim yine. Dilinden Allah zikrini düşürmeyen hacı bürokratların hırsızı arsızı tefeciyi aklamak için mecliste ne mesailer yaptığına şahidim. Yargının hakka değil şahsa hizmet ettiği dönemlerdeyiz. Oy kullanırken bile pişkin pişkin evet oyu verdiğini gösteren vekilim korkma seni feto’dan almazlar. Çünkü sen pişmansın. PKK ile müzakere eden görüşen vekillerim sizde korkmayın sizleri de almazlar korkmayın çünkü sizler namaz kılıyorsunuz.  İti uğursuzu aklayan vekillerim korkmayın sizi de almazlar çünkü sizler defalarca hacca gitmiş insanlarsınız. Siz sakın korkmayın sizler Hz. Peygamberimizin kardeşlerim dediği insanlarsınız. Biz mi bizde siz neyi takdir buyurursanız oyuz. Öyle devletin takdiri pekte mühim değil. Dün feto düşmanıydık mafya diyordunuz bugün feto düşmanıyız yine mafya diyorsunuz. Hamt olsun Allaha ki istikamette sabitlik vermiş. Dün feto’ya mersiyeler düzüp bugün küfretmiyoruz. Hain olanı her daim bilip ona göre muamele ediyoruz.  

  Neyse biz adaletten bahsediyorduk konu nerelere gitti. Evet adalet derken bir hatırlatma daha yapayım. O kadar çok feto’cu var ki memlekette temizlemekle bitmiyor. Ama mümkünse bir de üniversitelere el atın. Pek beceremezsiniz gerçi üniversite işlerini. Zorbalıkla konsey seçimi alanların pek de adaletli bir seçim anlayışı olacağı kanısında değilim ama yine de bir umut. Hani varya üniversitelerde sahte dil puanları ile hoca olmuş ancak tek bir akademik makalesi bulunmayan hocalar. Onlardan bahsediyorum. Bizleri üniversite kapılarında bekleten ancak haksız ve hukuksuz bir şekilde bu makamları istila eden hocalar. Gerçi onlarda pişman. Onlar da affedilir. Sözün kısası adaletsizliğin kol gezdiği bu sıralarda biri çıkıp ta bana adalet kelimesinden bahsedince içim bir tuhaf oluyor. Başka şeyler anlatacaktım ancak dil kemiksiz işte. Haftaya adalet kavramını daha da açarız. Ama bilmenizi isterim adalet iki ucu keskin bir bıçak gibidir. Unutmayın bir gün bu yüzü kesiyorsa diğer gün başka yüzü keser. Alnı secdeden kalkmayanların bu ülkeye neler ettiği ortada. Vazgeçin artık efendiler vazgeçin. İnsanları cami kültürüne göre değerlendirmekten vazgeçip şahsiyet kültürüne göre değerlendirmeye alın. Alın ki Bizlerde sizlere itibar edelim. Yoksa sizlerin bu yaptığının Arap kavmiyetçiliğinden pek te bir farkı yoktur.

Yaşasın HÜRRİYET,ADALET,MUSAVAT

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim