• BIST 1.475
  • Altın 416,521
  • Dolar 7,3400
  • Euro 8,8933
  • Gümüşhane : 2 °C
  • Trabzon : 9 °C

GÜMÜŞHANE’DE MODERN KENTLEŞME SÜRECİ VE SANCILARI

28.01.2015 20:12
HASAN PİR / YAZAR

HASAN PİR / YAZAR

Bütün dünyada modern şehircilik organizasyonları belediyelerle başlamıştır.

            Gümüşhane’de ilk belediye teşkilatı 1869 yılında kurulmuştur. 146 yıllık bir belediyecilik geçmişi olan Gümüşhane’de şehircilik açısından yeni bir milat olacak olay ise 2008 yılında Gümüşhane Üniversitesi’nin kurulmasıdır.

            2008 yılında başlayan Gümüşhane Üniversitesi’nin kuruluş süreci ile Gümüşhaneliler; farklı şehirlerin, farklı kültürlerin ve farklı insanların da bu şehri yaşama gerçeğini görmüşler ve kabullenmişlerdir. Tarih boyunca Gümüşhanelilerin yaşadığı ve paylaştığı bu kadim vadiyi başkalarının da paylaşabileceği gerçeği ile yüzleşmek zorunda kalmışlardır.

            Aslında, bu yüzleşmenin bir benzerini Gümüşhane 1970’li yıllarda başlayan ve 2000’li yılların başına kadar devam eden süreçte yaşamıştır. Gümüşhane köylüleri, çeşitli vesilelerle köyden şehre göçüp, şehirde ev bark sahibi olunca, bu göç sırasında köy yaşamının unsurlarını da; kedilerini, köpeklerini, tavuklarını, ineklerini de şehre taşımışlardır. Bu duruma ilk tepki de tabii ki şehirde yaşayan ve kendilerini hâlâ bu şehrin ana unsuru sayan aileleri rahatsız etmiştir. Bu aileler hiçbir zaman köy ve köy gerçeğini kabullenmemiş, her defasında tepkilerini ortaya koymuşlardır. Belediye başkanlığı seçimlerinde bile bu tepki “Başkan köyden mi olsun, şehirden mi olsun?” sorularıyla ortaya konulmuştur.

            Gümüşhane Üniversitesi kurulalı 7 yıl oldu. Şehrin nüfusunun 1/3 oranında öğrenci varlığı ile şehirde bir şeyler de değişmeye başladı. Bu sürece, isterseniz Gümüşhane’nin modern kentlilik sürecinin miladı da diyebilirsiniz.

            Gümüşhane’de 2008 yılından sonra, kadim mahalle ve şehir kültürü yerini kozmopolit modern kent kültürüne terk etmek zorunda kaldı. Çünkü, nüfus yapısındaki değişim bu süreci mecbur kıldı. Kozmopolit yapı geliştikçe kozmopolit kültür de gelişti ve önce komşuluk kültürünü, daha sonra da kadim kent kültürünü devre dışı bıraktı. Gümüşhane’de yapılan modern sitelerde oturup da bir birini tanıyan kaç aile ve fert var dersiniz?

            On bini aşkın üniversite öğrencisi ile Gümüşhane merkez ilçe bugün tarihinde bir başka örnekliği olmayan yoğunlukta sosyal ve sosyolojik değişim yaşıyor.

********

            Modern kentli kimliği, “kurallar ve değerler” kimliğidir. Bir kentte yaşayanların birbirlerine engel olmadan, insan haklarına saygılı, çevreye duyarlı olmalarıyla kentlilik şuuru başlıyor.

          Modern kentlilik bilincinin oluşturulması sürecinin sağlamlığı, bir kenti yönetenlerin “KURAL UYGULAMA İSTİKRARINA VE KARARALILIĞINA” bağlıdır. Kenti yönetenler kamu düzeni kurallarından taviz vermedikleri sürece o kent, modern kentlilik şuurunu kabullenmiş demektir. Gümüşhane’nin modern kent olma sürecine de böyle bakmak gerekir.

            Tek yön trafik uygulamasını Gümüşhane’nin modern kentlilik bilinci için bir milat görüyoruz. Zira, kimseye ayrıcalık tanınmayan valisinden, belediye başkanına, esnafından, memuruna kadar herkesin uyduğu bir kural…

********

            Gümüşhane Üniversitesi’nin kuruluşundan sonra, kent kültüründe maddi, manevi ve  sosyolojik olarak değişim geçirmeye başladık. Bu değişim sürecinde umarım ki, kadim Gümüşhanelilerin, idarecilerin, aklı selim insanların ve basının katkılarıyla  çok yara almadan bir istikamet içinde yürürüz. 10 bin öğrencinin bu kente uyumunda hepimize görevler düşmektedir.

            Kentimizi ve ilimizi yönetenlerin kentle ilgili alacakları kararlarda şeffaf bir anlayışla ortak akıl oluşması için STKlar ve Kent Konseyi ile paylaşımda bulunmaları modern yönetim anlayışının da bir gereği olmalıdır.

             Bugün dünyanın yaşanabilir kentlerinin başında yer alan Viyana’da belediye başkanının söylediği şu söz çok önemlidir. “Bu Viyana şehri, içinde yaşan insanların Viyana için kafasının içinde düşündüklerinin resmidir.” Bu güzel sözü biz de Gümüşhane için duymak isteriz.

            2015 Gümüşhane’sinde şehrin mekânsal genişliğe ihtiyacı had safhaya gelmiştir. Öncelikle mücavir alan tespiti, ardından da Pirahmet ve Mescitli dahil kentin sınırlarının genişlemesi gerekir.

            Yeni yapılacak olan kamu binalarına şehir içinde hiçbir yerde izin verilmemeli, bu binalar mutlaka Tekke veya Mescitli istikametine kaydırılmalıdır.

           

********

            Modern kentleşme sürecinde Gümüşhane’yi bekleyen tehlikelerden de söz etmek gerekir. Önümüzdeki süreçte görünen en büyük tehlike, Gümüşhane’nin kadim ahlak anlayışı ile bağdaşmayan hareket tarzlarının doğuracağı sorunlardır.

            Gümüşhane; Müslüman -Türk aile ve toplum yapısının yaşandığı bir Anadolu şehridir. Bu şehirde yaşayan insanların dinlerinden, kültürlerinden ve tarihlerinden gelen “Bir değerler manzumesi” vardır.

            Anadolu’nun her yerinde olduğu gibi, Gümüşhane’de de kadın – erkek ilişkileri çok hassas kabul edilen konulardır. Bu konularda kırmızı çizgi ise; “Hiç kimsenin bir başkasının mahremine ve özeline karışmaması ve hiç kimsenin de mahremi ve özelini teşhir ederek başkalarını rahatsız etmeme” gerçeğidir.

            İnsanların özel hayatlarına kimse karışmamalı. Ama, insanlar, mahrem ve özel hayatlarını, yolda, durakta, parkta v.b. umuma açık yerlerde pervasızca sergileyip, toplumun genel ahlak yapısının bozulmasına neden oluyorlarsa, bu kenti yaşayanlar, aileler, bu kenti yönetenler, sosyal bilimciler, STKlar, ilahiyatçılar bu konu üzerinde çare arayışında olmalıdır. Yapılan yanlışlıklara medeni ölçüler içinde çareler aranmalıdır. Bir kentin ve bir neslin geleceği “Kişi hürriyeti var, istediğini yapar!!!” yanlış bilgisine ve algısına feda edilmemelidir.

            Bütün şehirlerimizde olduğu gibi, Gümüşhanemiz de modern kent olma sürecinde   sancılar çekecektir. Önemli olan yara almadan bu sürecin tamamlanmasıdır.

            Güzel günler dileğiyle…      

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim