• BIST 1.542
  • Altın 411,808
  • Dolar 7,5315
  • Euro 8,9768
  • Gümüşhane : 9 °C
  • Trabzon : 21 °C

GÜMÜŞHANE DEMİRYOLU VE KÖSE HAVA ALANINDA SON DURUM

16.02.2015 12:59
HASAN PİR / YAZAR

HASAN PİR / YAZAR

Uzun zamandan beri onaylanması beklenen 2014-2018 yıllarını kapsayan Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) 2014-2018 Dönemi Eylem Planı, Bölgesel Gelişme Yüksek Kurulu’nda onaylandı.

            Eylem Planı, Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından 14.02.2015 Cumartesi günü Ordu’da açıklandı.

            Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu’nun planı açıklama toplantısına DOKAP’ın davetlisi olarak biz de katıldık.

            Ordu Kültür Sanat Merkezi salonunda yapılan toplantıda DOKAP 2014-2018 dönemi eylem planını açıklayan Başbakan Sayın Davutoğlu, 2014 – 2018 eylem planının Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Samsun ve Trabzon illerinde yapacağı gelişmeleri özetledi ve bir soru üzerine de “Bu plan bugünden itibaren yürürlüğe girmiştir ve uygulanacaktır.” dedi.

            DOKAP eylem planının hazırlık süresi gibi, onaylanma süresi de bölge illeri için önemliydi. Çünkü hem hazırlık safhasında, hem de onaylanma sürecinde kendisinden beklentilerin yüksek olduğu bir plandı.

            Başbakanımız Sayın Davutoğlu’nun açıkladığı plan, aynı gün, 14 Şubat 2015 Cumartesi günü Kalkınma Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yayınlandı.

            Planın eylemler tablosunda sektörler itibariyle DOKAP illerinde (Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Samsun ve Trabzon )  2014-2018 döneminde neler yapılacağı sıralanmış.

            Kitapçık halinde de basılmış olan bu eylem planının Gümüşhane için neleri içerdiğini her Gümüşhaneli okumalı ve değerlendirmelidir.

            Planın tamamının analizini hemen yapmamız mümkün olmamakla birlikte zaman zaman okuyucularımızla paylaşacağız.

            Bu yazımızda Gümüşhane için önemli olan iki konu üzerinde durmak istiyorum.

            Bunlardan birincisi DOKAP 2014 -2018 Dönemi Eylem Planı’nda  Köse Salyazı Hava alanı ile ilgili herhangi bir konu yer almamıştır. Köse ilçemiz ve Gümüşhaneliler bu duruma üzülecektir. Ama, işin yakasını bırakmadan bu önemli konu en azından bundan sonraki eylem planı dönemleri için sıkı takip edilmelidir.

            İkinci konuya gelinde; Bu, Gümüşhane’den demiryolunun geçip geçmeyeceği konusudur.

            Gümüşhanelilerin uzun süre mücadelesini verdiği demiryolu güzergâhının Gümüşhane’den geçmesi ile ilgili olarak da konu, planda açık olarak yer almamıştır.

            Bugüne kadar, bütün söylemlerde hep “Trabzon – Tirebolu – Gümüşhane - Erzincan Demiryolu projesi” veya “Trabzon – Gümüşhane- Erzincan demiryolu projesi” olarak adlandırılan, hatta Cumhurbaşkanımız Sayın  Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan iken, 22 Aralık 2013 tarihinde Giresun’da toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada:“Trabzon, Tirebolu, Gümüşhane, Erzincan demiryolu projemizle ilgili çalışmalarımız da sürüyor. Bu demiryoluyla Giresun ile Doğu Anadolu Bölgesi arasında demiryolu irtibatı sağlanacak.” Şeklindeki ifadesine rağmen;  DOKAP 2014-2018 Eylem Planında, “Trabzon – Erzincan demiryolu” hattı içinde Gümüşhane’nin adının yer almaması kafaları karıştırmıştır.

            Demiryolu yolu konusu, 2014-2018 eylem planının 83. Sayfasında yer almaktadır. İncelendiğinde görüleceği gibi, Hattın adı “Trabzon- Erzincan Demiryolu” olarak geçerken Gümüşhane “Hat” içinde zikredilmemektedir. Ayrıca, çalışma yeri olarak da “Artvin, Giresun ve Trabzon” gösterilmiştir. Görüleceği gibi bu demiryolu hattının hiçbir yerinde Gümüşhane yer almamaktadır.

 

16-02-2015-13-03-19.jpg

           

 

            Demiryolu ile ilgili bu belirsizlik şu soruları akla getirmektedir?

  1. Trabzon – Erzincan Demiryolu hattı içinde bugüne kadar zikredilen Gümüşhane, bu eylem planında neden zikredilmemiştir?
  2. Trabzon- Erzincan  demiryolu hattı ile Artvin’in ne ilgisi vardır.
  3. Artvin, Giresun, Trabzon sayılırken, Rize, Bayburt, Gümüşhane ve Tirebolu’dan neden bahsedilmemiştir.

Bu sorular, “Trabzon- Erzincan” demiryolu hattında büyük bir belirsizliğin olduğunu göstermektedir.

Bu eylem planı, uygulamaya girdiğine göre, Gümüşhanelilerin çok iyi bir organize çalışmayla  bu planın uygulama aşamalarında Trabzon – Erzincan hattına  “Gümüşhane güzergahını” dahil ettirmeleri gerekir. Aksi takdirde Tren gerçekten kaçmış olur.

Hayırlı günler dileğiyle.

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim