• BIST 1.475
  • Altın 416,172
  • Dolar 7,3390
  • Euro 8,8976
  • Gümüşhane : 5 °C
  • Trabzon : 8 °C

Gümüşhane, Başbakan Davutoğlu’ndan Ne İsteyecek?

20.04.2015 13:36
HASAN PİR / YAZAR

HASAN PİR / YAZAR

Başbakanımız Sayın Prof.Dr. Ahmet Davutoğlu’nun 26 Nisan 2015 Pazar günü Gümüşhane’ye geleceği ve seçim çalışmaları kapsamında halka hitap edeceği yetkili siyasi ağızlarca açıklandı.

Başbakan Sayın Davutoğlu’nun bu ziyaretini Gümüşhaneliler olarak çok iyi değerlendirmemiz gerekir.

Bir hafta bile kalmayan bu ziyaret için Gümüşhane’nin istekleri raporlaştırılıp Sayın Başbakan’a sunulmalıdır.

Süre azaldı. AK Parti İl Başkanlığı mı olur, Sayın Milletvekilleri mi olur, Sayın Belediye Başkanı Ercan Çimen mi olur? Kim olacaksa olsun ama, bir an önce Gümüşhane ile ilgili istekler bir ortak akıl zenginliği ile tespit edilip Sayın Başbakan’a sunulacak hale getirilmeli ve ziyaret günü de Başbakanımıza arz edilmelidir.

Hazırlanacak raporun altında sadece AK Parti il başkanlığının adı bulunursa, bu raporun Sayın Başbakan nezdinde çok ses getireceğini ya da dikkate alınacağını düşünmüyorum. Nedenine gelince, AK Parti İl başkanlığı zaten kendi partilisi olmak hasebiyle söylenecekleri sık sık bir araya geldiklerinde Sayın Başbakan’a söylemiştir. Ama, sivil Gümüşhaneliler Sayın Başbakan’dan ne isteyecekler önemli olan budur…

Bir diğer husus da, Sayın Başbakanı Gümüşhane’ye geldiğinde olabildiğince sivillerle de muhatap etmek gerekir. AK Parti teşkilatı, Valilik veya Belediye tarafından bir çember içine alınıp kimseyle muhatap etmeden Gümüşhane’den göndermek Gümüşhanelilere en büyük haksızlık olur.

Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın Gümüşhane ziyaretinde de aynı şeyleri söyledik. Gümüşhane STKlarının içinde olacağı bir toplantı yapılarak bu toplantıda ortaya çıkacak görüşler Sayın Cumhurbaşkanına sunulması gerekir dedik ama, Sayın Cumhurbaşkanına sadece resmi kurumların raporları sunulabildi.

Şimdi ise, çok seri şekilde ildeki ve ilçelerdeki STKlar tarafından ortak bir rapor hazırlanıp Sayın Başbakan Davutoğlu’na sunulmalıdır.

Peki bu organizasyonu kim yapacak?

Bu çalışmanın organizasyon ayağında Sayın Valimiz de, Sayın Belediye Başkanlarımız da, Sayın Milletvekillerimiz de olmalı. Çünkü, Valilik ve Belediye gibi resmi kurumların Sayın Başbakan’a sunacakları resmi raporlarla, STKlar tarafından sunulacak rapor arasında çelişki olmaması bakımından bu önemlidir.

Başbakanımızdan Gümüşhane İçin Ne İstenebilir?

Dünya favorisi bir Türkiye’nin Sayın Başbakanından Gümüşhane için istenecekler de çok önemlidir. Herhalde incik - boncuk nevinden şeyler istenmeyecektir.

Oluşturulacak bir çalışma gurubu (ilçe yetkilileri de dahil) stratejik önemi olan isteklerde bulunmalıdır. Gümüşhane iline askeri birlik getirilmesi, demiryolu, Köse havaalanı, Tirebolu-Torul arası yeni nizami yol, Şiran, Kelkit, Köse ilçe ulaşımlarındaki engeller için yeni yollar ya da tüneller, arazisi müsait ilçeler için baraj ve göletler, asfaltsız, standarttan uzak, dar köy yollarının standart hale getirilmesi ve yine içme ve sulama suyu tesisleri eskimişliği olan köy birimleri için yeni mali destekler, çevre temizliği ve çöp toplama işlerinin yapılamadığı köy yerleşim birimleri için maddi kaynaklar, TOKİ tarafından konut yaptırılması (Bu çok önemlidir.) Bu konuda vatandaştan büyük beklenti vardır. Bunlar ilk aklıma gelen hususlar. Stratejik önemde daha pek çok konu çıkabilir.

Başbakanımız Sayın Davutoğlu’nun Gümüşhane ziyaretinde bu sefer STKlar dışlanmamalıdır. Gümüşhane’de kritik geçebileceği söylenen önemli bir seçim arifesinde kimse stratejik bir hata yapmamalıdır. Özelikle de AK Parti bu hatayı yapmamalıdır.

STK’lar, Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın 2014 Ekim ayındaki Gümüşhane ziyaretinde kendileriyle buluşmak ve kısa da olsa görüşmek için bir organizasyon yapılmasını istediler ama bu olmadı. Bu konuda, ilimizdeki önemli STKlardan bir kaçının yetkilisi olan Sayın Selim Nas’ın gayretlerini ve samimi düşüncelerini herkes bilir. Sayın Davutoğlu’nun bu ziyaretinde ise, STKlar kesinlikle dışlanmamalıdır.

Başbakanımız Sayın Davutoğlu’nun Gümüşhane ziyaretinin hayırlı olmasını diliyoruz.

Güzel günler dileğiyle.

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim