• BIST 1.542
  • Altın 411,808
  • Dolar 7,5315
  • Euro 8,9768
  • Gümüşhane : 10 °C
  • Trabzon : 14 °C

GÜL AYI ve SALÂVAT

13.04.2015 14:34
HASAN PİR / YAZAR

HASAN PİR / YAZAR

Nisan ayı gelince akla Gül gelir, güller gelir.

Nisan ayı gelince akla güllerin Gül’ü, gönüllerin Gül’ü Efendimiz Hz. Muhammed (a.s.m.) gelir.

Nisan ayı, bereket, bolluk ayı.

Nisan ayı, yağmurların en bereketlisi olan “nisan yağmurları” nın da rahmet olarak dünyaya geldiği ay.

Nisan ayı rahmet ayı, nisan ayı Gül ayı…

Kâinat Efendisi Peygamberimiz, Miladi 571 yılının 20 Nisan’ında (12 Rebiülevvel)  dünyaya gelerek kâinatı şenlendiriyor, kâinatı şereflendiriyor.

Miladi 571 yılının 20 Nisan’ında kâinat en güzel Gül’e ev sahipliği, doğum sahipliği yapıyor. Bütün güller, en güzel kokularını Efendimizin dünyaya teşriflerini müjdelemek için âleme dağıtıyor.

Dünyanın en güzel gülleri Efendimiz Hazreti Muhammed (a.s.m)’in hatırasına büyütülen ve koklanılan güller…

Kâinat yaratılalı bir başka güzel gül daha gelmemiş Efendimizden gayri bu varlık âlemine.

Kâinat da varlıklar da güller de güllere müştak gönüller de Efendimizin (a.s.m.) in yüzü suyu hürmetine yaratılmış. Yüce Rabbimiz bir hadis-i kutside şöyle buyuruyor; “Sen olmasaydın ben kâinatı yaratmazdım.” ( Keşfül Hafa 2:164 )

Bu güzel haberi duyan güller memnun, güller gururlu. Kâinat yaratılalı beri yaratılan bütün güller, kendilerinin yaratılmasına vesile olan güller Gül’ünü, gönüller Gül’ünü O’nun kokusunu, O’nun rengini âleme yansıtabilmenin gayretini yaşıyorlar… Çünkü asıl gül, Hz. Muhammed, diğer güller O’na teşbih, O’na kıyas, O’nu taklit…

*     *     *

Güller Gül’ü, gönüller Gül’ü olan Efendimize ulaşmanın en kısa yolu ise “salât u selam ve salâvattır.”

Peygamberimiz Hz. Muhammed'in adı anıldığında saygı, tebrik, tazim göstermek için okunan duaya salât veya salâvat denmektedir.

İslam âlimleri, Allah’ın rahmet hazinelerinin en önemli anahtarları olarak "Bismillah”ı ve “salâvat”ı göstermişlerdir.

Allah’ın rahmet hazinelerini bulmanın çaresi ise, Peygamberimiz Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm'ın sünnetidir ve O’na tabi olmaktır. Sünnetlerin giriş kapısı ise “Salâvattır”

Kur’an-ı Kerim’de Ahzap suresi 56. Ayet-i Kerime’de Yüce Allah şöyle buyurmaktadır: Şüphesiz Allah ve melekleri Peygamber’e salât ediyorlar. Ey iman edenler! Siz de ona salât edin, selam edin.”

Efendimiz (a.s.m) Hazretleri’nin adı anıldığında, bu mübarek adı duyan her Müslüman’ın salâvat getirmesi gerekir. Bu durum bir vefadır, bir sevgi tezahürüdür. Bir hürmettir.

“Sana nasıl salât edeceğiz?” sorusuna karşılık Peygamberimiz, namazlarda okumakta olduğumuz “Allahümme salli, Allahümme bârik” duâlarını öğretmişlerdir.

Peygamberimizin, salâvatın önemi ile ilgili pek çok hadisi bulunmaktadır. İslami kaynakların pek çoğunda yer aldığı şekliyle bir hadisinde Efendimiz (a.s.m.) şöyle buyurmaktadır: “Kim bana bir kere salâvat getirirse, Allah onun üzerine on defa salâvat/rahmet indirir ve ondan on günahı düşürür.”

Peygamberimiz için okunacak salât ve salâvatların pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bunlar İslami kaynak kitaplarda geniş olarak anlatılmaktadır.

Büyük İslam âlimi Ahmet Ziyaüddin Gümüşhanevi Hazretleri’nin, “Büyük Dua Kitabı” adı ile basılan “Mecmuatül Ahzab” isimli kitabında da bir bölüm sadece bu konuya, “salât, selam ve salâvatı şeriflere” ayrılmıştır.

*     *     *

Gül ayı Nisan’da gülleri koklarken, yaratılmış en güzel Gül olan Peygamberimizi (a.s.m.), bütün hayatımız boyunca koklamanın ve hem dünyada, hem ahirette Efendimiz’in (a.s.m.) şefaatine mazhar olmanın en kısa, en güzel yolu ve şekli ise, Onu en iyi şekilde tanımak, Onun gibi yaşamak, Onun sünnetlerini uygulamak ve Ona her zaman salât ve selam getirmekle mümkündür.

“Cenabı Allah bizi kendisine hakiki kul, Resulüne ise hakiki ümmet eylesin.”

 

Güzel günler dileğiyle. 

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim