• BIST 1.550
  • Altın 412,322
  • Dolar 7,5621
  • Euro 8,9913
  • Gümüşhane : 0 °C
  • Trabzon : 4 °C

DUYARLILIK

31.12.2015 14:04
LÜTFİ KILIÇ / YAZAR

LÜTFİ KILIÇ / YAZAR

Çok zaman duyarlılık  kelimesini duyarda   ne olduğunu pek fark etmeden  geçip gidiyor, hayatın bizi  sürüklediği  hengamelere yelken acıyoruz.

 

        Nedendir  bilinmez  ama   çevreye ve  olaylara duyarlılığımızda  yitmeye  başlıyoruz, bunun  başlıca  etkenlerinde  biri  bana göre,  ciddiye alınmıyoruz,   önemsenmiyoruz,

 

        İnsanlar  bencil  olduğu kadar da  egoistleşiyorlar , kimse   kimseyi dinlemiyor herkes  bildiği gibi  hareket  ediyor, bunun adına  da  hak ve özgürlük diyor,

 

        Çok klasik söylemlerle ; hiç kimse   istediği kadar  özgür  değil, özgürlüğünüz başkalarının  özgürlüğünü kısıtladığınız noktaya kadardır.  

 

        Bir  başkasının özgürlüğünü kısıtlamanız  sizin özgürlüğünüz anlamına gelmez,

 

        Bu konuda  özellikle bir kısım gençlerimiz kendilerini sınırsız  özgürlükçü sanıyorlar, daha  çok   öğrencilerimiz, eğitimin yanında sanki hiç  öğretim görmüyorlar  halbuki  önce  öğretim  sonra eğitim  sistemine tabiiler.

 

        İlimiz maalesef  bir  vadi içinde   doğu  batı enleminde büyüme  trendi gösteren bir  kent, güney  kuzey enleminde, doğu batı gibi     pek büyüme  şansı yok, bundan dolayıdır ki , şehrin  yerleşiminde de   caddeler  dar  kaldırımlar yetersiz  kalmaktadır.

 

        İnsanlarımız kaldırımlarda  sohbet etmektedirler. başkalarının  seyrü   seferlerini  engellemekte, esnafımız kaldırımlara emtialarını yerleştirmekte kaldırımları işgal etmekte, genelde genç kız öğrencilerimiz daracık  en fazla  3 kişinin yan yana  yürüdüğü kaldırımlarımızda  kol kola  girerek    yürümektedirler.

 

Bu  ise   ya insanlarımızı  birbirlerine   maalesef  sürtünerek  yürümelerine yada sürekli birilerini ikaz  ederek geçmek durumda kalıyorlar, bu durum hiç  şık  bir davranış değildir.

 

Dar olan caddelerimizde giderek kangren halini alan trafik sorunu bir an önce radikal çözüme kavuşturulmalıdır.

 

 

 

 

 

        Plansız  ve çarpık kentleşme , alt yapı yetersizliği ve  idare etme gibi duygusallıklar  ön plana çıktığında  sorunu  çözmekte  yetersiz  ve  zaman zamanda  çaresiz  kalıyoruz.

 

        Bu konuda  sayısız örnekler  sunabilirim, ancak konum eleştirmekten  çok  kendimce çözüm noktasında  düşüncelerimi aktarmak olunca bu konudaki  düşüncemi ifade  etmek isterim .

 

        Belediye Başkanımız  Sayın Ercan Çimen’in  trafik akışını   tek yönlü  yapmasını, kim ne derse  desin olumlu buluyorum, İlimizde sadece  bu konudaki radikal kararlar  bile başlı  başına siyasi risk olmasına rağmen bu kararından  ötürü   kutluyorum.

 

        Şehrimizdeki trafik sorunu bir nebze  rahatlamıştır, ancak yeterli değildir. Kesinlikle Atatürk ve  Cumhuriyet caddelerinde tek yönlü  park uygulamasına  geçilmeli  bu konuda  asla  taviz verilmemelidir.

 

        Tek yönlü  uygulamalarda özellikle  dolmuşların güzergahlarında Hasanbey mahallesi, Kararer mahallesi  ve Yeni mahalle güzergâhlarında da   kesinlikle  tek  yön uygulamasına  gidilmeli, tanjant  yolu güzergâhındaki yol dar  ve   riskli olduğunu benim kadar yetkililer de farkındadırlar.

 

        Bununla birlikte ilk düşünceyi  tarafımdan  ortaya atılan  Tunel park yapımı illimizdeki trafiği oldukça  rahatlatacaktır.

 

Ben Teknisyen değilim, teknik olarak olabilirliği nedir bilemem ama Köprübaşı karakolunun karışından mezire dağına 30 metre genişliğinde  300 metre güneye 300 metre doğuya ve 300 metre kuzeye Hürriyet caddesine   çıkışla  battı çıktılarla Tünel park  yapılarak yaklaşık  1500 araçlık  oto park üretmiş olacağız.

 

Bir  diğer  husus  ise geçmişte  yaşananlar  gibi, yeni yapılan konutlarda mutlak surette  yeterli otoparkı olmayan   inşaatlara kesinlikle  izni verilmemeli, ver otopark parasını  yap konutunu, bunu  geçmişte  yaşadık ,lütfen  sayın yetkililer  buna izin vermeyin.

 

Toplumsal olarak kanunların gösterdiği çerçevede ilgililerle  beraber aynı  duyarlılığı  gösterebilsek, benim işim halledilsin gerisi  tufan demesek, herkes  her şeyi kendi acısından değil de  toplumsal acıdan değerlendirebilse, yapılanların doğruluğunda   alkışlayıp, eksikliğinde de medeni uyarılarımızı  yaparsak  sanırım ki, sanırım ki duyarlılığımızı  yerine  getirmiş  olacağız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni yılın Tüm İslam  alemine ve   Dünya barışına  hayırlara vesile olmasını  diliyorum. Saygılarımla

 

Lütfi KILIÇ

 

        

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim