• BIST 1.549
  • Altın 412,589
  • Dolar 7,5651
  • Euro 8,9882
  • Gümüşhane : 1 °C
  • Trabzon : 5 °C

DİYOR Kİ ;

23.08.2017 19:22
SERHAT DOĞAN / YAZAR

SERHAT DOĞAN / YAZAR

DİYOR Kİ ;

Rahmetli Gazi Komutan Ey TÜRK Gençliği diye başlıyor hitabesine ve devam ediyor. Bizlere birer nasihat değerinde olan birkaç sözü ile yönetmek ve yönetilmek meselesi hakkında yazacağım bir hafta. Yönetmek ve yönetilmek dedim ise genel manada bir çerçeve çizmekten ve bu çerçeveden Türkiye’ye bakmaktan bahsetmiyorum. Sade ve sadece bize mahsus olan bir yönetim şeklinden biraz bahsedeceğim.

                Paşa diyor ki; “Birinci vazifen Türk istiklalini, Türk cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Yani Türk olan her şeyi müdafaa etmektir.” Türk olan her şeyi her şeyden üstün tutup içinde bulunduğun bu aziz milletin her türlü değerini korumaktır.

                Paşa diyor ki ; “Bir gün istiklal ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen içinde bulunacağın durumun imkân ve şeraitini düşünmeyeceksin.”  Yani diyor ki paşa eğer her şey tehlikeye girer ise bunları savunmak için içinde bulunduğun durum çok önemli değil. Sakın makamım kaybolur, ekmeğimizden oluruz, çocuklarım işsiz kalır diye düşünme. Sakın bana dokunmayan yılan bin yaşasın deyip te kenarda durma. Sen Allah’ın yardımı ve şehitlerin aziz kanı ile sulanarak yurt tuttuğun bu ülkeyi hiçbir şart altında kimseye teslim edemezsin.

                Paşa diyor ki; “Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dâhilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler”. İşte burası işin en can alıcı noktası. Memleketin her yerine girilmiş olabilir. Bunu cebren ve hile ile gerçekleştirmiş olabilirler. Askeriyeden polisine bürokrasiden eğitime kadar her yere sızmış olabilirler. Senin ülkenin üzerinde senin sonunu hazırlayan devletlerin askeri üsleri olabilir. Bütün bunlardan daha vahimi memleketi idare edenler bütün bu olanlara sebep olmuş olabilirler. Hatta bizzat içerisinde olabilirler. Ülkeyi keyfi duyguları ile idare edip her bir köşesini kendi yandaşlarına parsel parsel satabilirler. Kendileri her türlü lüks içerisinde yaşarken memura %3 zam yapmayı çok görebilirler. ÜFE TÜFE Enflasyon umurlarında olmayabilir. Memleketin her tarafını düşman çevirmeye başlamış iken bu düşmanlara karşı susabilirler. Hatta vakti ile bunları dost belleyip yardım etmiş dahi olabilirler.

                Paşa diyor ki; “Hatta bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr-ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.” Yani bu iktidar sahipleri şahsi emellerini bizlerin yabancı güç dediği ecnebi taifesi ile destekleyip onlara dahi hizmet ediyor olabilirler. Büyük devletleri Ortadoğu projelerine kısmi ya da tam destek verebilir hatta bu projelerin içeresinde yer alabilirler. Hatta bizzat yürütücüsü olabilirler. Millet bu durumdan zarar görebilir. Açlık ve yokluk içerisine düşebilir. Memlekette oynanan bu oyunlar neticesinde aynı davanın inananları bile birbirine sırt dönebilir. Birbirlerine ihanet edebilirler. Yöneticilerin bu savurgan tutumları halk arasında hoşnutsuzluğa sebebiyet verebilir. Halkı büyük bir bölünmenin ve kutuplaşmanın içerisine dâhil edebilirler.

                 Ve yine Paşa diyor ki; 

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

 

Yani tüm bunları ben demiyorum Rahmetli Gazi paşa diyor. Bizlerin biraz tarih okuma gibi bir alışkanlığı olsa aslında çok şeyi anlayacağız lakin ilk okul sıralarından bu yana sadece tarih kitaplarına bakma alışkanlığımız olduğu için bu meseleleri çok anlayabileceğimizi de düşünmüyorum….

 

 

 

 
 

 

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim