• BIST 1.531
  • Altın 409,955
  • Dolar 7,4248
  • Euro 8,9666
  • Gümüşhane : -3 °C
  • Trabzon : 6 °C

DAVOS OLABİLMEK İÇİN ÖNCENLİK SÜLEYMANİYE KAYAK MERKEZİ

16.06.2017 11:05
ERTÜRK YAKUT / KÖŞE YAZARI

ERTÜRK YAKUT / KÖŞE YAZARI

Yaklaşık 14 yıldır gündemi kayak mevsimi başlamadan hemen önce çok yoğun şekilde meşgul eden Süleymaniye kayak merkezi projesi sayın valimiz Okay Memiş ve belediye başkanımız Ercan Çimen ile birlikte çok hızlı bir ivme kazanmıştı.  Mahalleye ulaşan yol ve mahalle içerisinde ki yolların yakın zamanda tamamlanacağını biliyoruz ancak kayak merkezi konusunda henüz sıcak bir gelişme ortada görünmemektedir. Gümüşhane dağlık coğrafyası ve kışın ağır geçen iklimi ile bacasız sanayi konumundadır.

Yeryüzü şekilleri ve iklim özellikleri nedeniyle Süleymaniye Mahallesi kayak alanında etkili kar yağışları görülmektedir. Özellikle yüksek kesimlerde kar kalınlığı artmakta ve karın yerde kalma süresi uzamaktadır. Şüphesiz kar yağışının başlama ve son bulma tarihi, karın yerde kalma süresi, kar örtüsünün kalınlığı, fırtınalı ve sisli günler sayısı gibi iklim özellikleri kış turizmi bakımından çok önemlidir. Son yıllarda pistlerde ki mevcut kar, karlama sistemleri ile desteklenmekte ve karın pistlerde kalma süreleri uzatılmaktadır.

Günümüzde pek çok turist rahatlamak, dinlenmek, eğlenmek, çeşitli faaliyetlere katılmak, karmaşıklaşan yaşamın stresinden uzaklaşmak gibi pek çok nedenden dolayı kış aylarında da seyahat etmekte ve kış turizm merkezlerine gitmektedirler. Turistleri bu alanlara gitmek üzere harekete geçiren pek çok itici motivasyonlar ile bu bölgelerin sahip oldukları çekici motivasyonlar söz konusudur. Bu motivasyonların bilinmesi turizm pazarlamacılarının turistlerin kış turizmine ilişkin beklenti, ihtiyaç ve isteklerinin daha iyi karşılanmasını sağlayacak ürünler üretmelerine olanak tanıyacaktır. Turistleri kış turizmine yönelten itici motivasyonların “Rahatlama, Prestij, Bilgi Arayışı ve Sosyalleşme”, çekici motivasyonların ise “Olay ve Aktiviteler, Doğal Çekicilikler ve Turistik Olanaklar” olduğu bilimsel çalışmalar ile sabitlenmiştir.

Bu noktada, çürümeye terk edilmiş eski Gümüşhane’deki evlerden, ayakta kalanların restore edilmesi ve tarihi dokuyla uyumlu olmak kaydıyla yeni binalara izin verilmesi önemlidir. Gümüşhane’nin yerel dokusuna uyumlu ve kaliteli hizmet sunacak yeni turistik tesisler inşa edilmesi sağlanmalıdır. Bu güne kadar Gümüşhane’de turizme yönelik tanıtım mağaralarla sınırlı kalmıştır. Öte yandan, az bir kısmı ortaya çıkarılmış mağaraların katkısı dahi, mevcut potansiyelin büyüklüğü hakkında bize bilgi vermektedir.

Peki Süleymaniye Kayak Merkezi projesi Gümüşhane ye neler kazandıracak?

İsviçre'nin iktisaden gelişmiş ve gelişmemiş bölgeleri arasındaki dengesizliği ortadan kaldırmaya yönelik, bölgesel politika hedeflerine ulaşmada oldukça önemli katkılar sağlamaktadır. Toplam İsviçre turizm hareketlerinin yüzde 60\'dan fazlası, iktisaden daha geri şartları bulunan Voralpinen ve Alpinen bölgesinde yoğunlaştırılmıştır. isviçre dağlık yörelerinin bütününde, istihdamın sektörel dağılımına bakıldığında, çalışan her üç kişiden birinin turizm alanında olduğu tespit edilmiştir.

Trabzon ile Gümüşhane arasında taşımacılık çok daha fazla önem kazanacaktır.
Durma noktasına gelen taksicilik yeni düzenlemeler ile yeniden canlanacaktır. Pestil ve köme üretim kapasitelerini artırmak durumunda kalacak. Profesyonel rehberlik hizmetleri ihtiyaç haline gelecek.
            İşsiz gençlerimiz daha sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşayarak oluşturulacak kapasite artırımı programları ile yeni istihdam olanaklarından faydalanacaklardır.
            İş adamlarımız esnafımız, müteşebbislerimiz de yapmakta oldukları işlere göre çok daha nitelikli meslekleri öğrenecek ve kendilerine yeni ve kazançlı fırsatlar yaratacaklardır. 
            Yenilenen alanın getireceği artı değerden, hem mülk sahipleri kazançlı çıkacak, hem de Gümüşhane olumlu olarak etkilenecektir. 
            Gümüşhane'miz, Türkiye'nin yaklaşık 25 milyon turist ve 18,5 milyar Dolarlık turizm geliri pastasından pay alacak ve Süleymaniye Mahallesinin nüfusunun 60 bin olduğu o refah dolu günlerine, "bacasız sanayi" sayesinde geri dönecektir. 
            Bölgede ki otel kafe ve restoranlar hizmet için iç piyasadan alışveriş yapacak yapacak.
            Tur firmalarına ihtiyaç duyulacak ve yeni istihdam alanları oluşacak.
            Otel, kafe, kayak odası, kayak hocaları, mekanik tesis gibi zorunlu personel ihtiyacı doğacak bu ihtiyaçlarda yaklaşık olarak 250-400 arasında istihdam kapısı açılacak.
            Süleymaniye'nin şehre yakın olması nedeniyle gelen turistler şehir merkezine girecek ve esnaf kazanç sağlayacak.
            Kış aylarında durgun olan Gümüşhane'ye yerli yabancı turist akışı olacak.
            “Eski Gümüşhane'den kalıntı olarak Tarihi değeri olan koruma ve yenileme bekleyen Kiliseler, camiler, hamamlar, okullar, türbeler, minareler, çeşmeler ve konaklar (eski Gümüşhane evleri ) ve tarihi değeri olmayan oturulabilir durumda (çoğu tek katlı eski ve yarı harap)  47 ev halen mahallede bulunmaktadır. Bu evlerin yenilenmesiyle Süleymaniye mahallesinde pansiyonculuk gelişecek ve bölge halkı kazanç elde edecek.
            Bölge halkı yöresel ürünlerini bölgede satıp gelir elde edecek.
            Güvenli, sağlıklı, yaşanabilir ve şehir merkezi ile bütünleşmiş bir yerleşim kültür ve turizm merkezini Gümüşhane’ye kazandırılacak.
            Süleymaniye Mahallesini yenilerek mevcut bakımsızlığı ve çöküşü durdurulacak.
            Kış aylarında kabuğuna çekilen Gümüşhane'ye zamanla yerli ve yabancı turist akışı ile birlikte kış aylarında durgun olan iç piyasanın canlanması gerçekleşecek.

Bu konuda sağduyulu bürokratlar ve yetkilileri Süleymaniye turizm merkezi projesini daha detaylı incelemeye ve Gümüşhane ye neler katacağını daha detaylı incelemeye ve gerekeni yapmaya davet ediyorum. Artık altın kalpli insanlar bu meseleden gerçekten sıkıldı.

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim