• BIST 1.527
  • Altın 405,943
  • Dolar 7,2553
  • Euro 8,7368
  • Gümüşhane : 1 °C
  • Trabzon : 8 °C

BUGÜN, BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ HAZRETLERİ’NİN VEFAT YIL DÖNÜMÜ

22.03.2015 12:53
HASAN PİR / YAZAR

HASAN PİR / YAZAR

Bugün; son dönem İslam âlimlerinden Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri’nin vefat yıldönümü. Said Nursi Hazretleri 55 yıl önce 23 Mart 1960 tarihinde vefat etti.

Bediüzzaman Hazretleri, gerek ömrü boyunca, gerekse vefatından sonra Türkiye’nin en çok konuşulan ve tartışılan ismi oldu.

Dünyanın en büyük online - internet ansiklopedisi olan WİKİPEDİA ansiklopedisinde Bediüzzaman Hazretleri’nin tanıtımı şöyle yapılıyor: İslam âlimi ve tefsir yazarı. Risale-i Nur Külliyatı'nın müellifi ve Nur Cemaati'nin ilk lideridir.”

1878 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun en sıkıntılı dönemlerinde dünyaya gelen ve Cumhuriyet döneminin en sıkıntılı dönemi 1960 yılında vefat eden 92 yıllık bir ömür.

 

************

 

Bugüne kadar, Bediüzzaman Hazretleri ile ilgili olarak pek çok makale, pek çok kitap yazıldı. Halen de yazılmaya devam ediyor. Kendi yazdığı ve şu anda dünya üzerinde 60’tan fazla dile de çevrilmiş olan Risale-i Nur eserleri ( Sözler, Mektûbat, Lem'alar, Şualar, Barla Lahikası, Kastamonu Lahikası, Emirdağ Lahikası, İşaratü-l İ'caz, Mesnevi-i Nuriye, Sikke-i Tasdik-i Gaybi, Asa-yı Musa, Tarihçe-i Hayat, İman ve Küfür Muvazeneleri, Muhakemat…) parça parça yaklaşık 130 kitaptan oluşmaktadır.

 

        ************

19. Yüzyılın sonlarında ortaya çıkan, insanları inanç noktasında yaralayan dinsiz felsefeye en keskin cevaplar Kur’an’ın bu asırdaki en önemli tefsiri olan Risale-i Nur’lar tarafından verilmiştir.

Risale-i Nurların bu zamanda çokça okunmasının ve özellikle üniversite gençliği tarafından çokça okunmasının en önemli nedeni budur.

Bu tefsirlerin en önemli özelliği; Fesefe, Darvinizim ve kominizmden gelen ve insanların inanç noktasında sıkıntıya girmesine neden olan çeşitli soru ve aldatmalara ispatlayıcı cevapları içermesidir. Bu eserlerin yıllarca okunması sonrasında Allah’ın izni ile, Felsefe, Darvinizm ve komünizmin Türk gençliğine verdiği zararlar engellenmiş, inanç zafiyetleri sona ermiştir.

Bu bağlamda;

            Risale-i Nur eserlerinde Allah’ın (C.C.)  varlığı ve birliği ispatlanmaktadır.

            Risale-i Nur eserlerinde Kur’an’ın Allah kitabı olduğu ispatlanmaktadır.

            Risale-i Nur eserlerinde Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in (SAV),  Son Peygamber olduğu ispatlanmaktadır.

            Risale-i Nur eserlerinde Kader ispatlanmaktadır.

            Risale-i Nur eserlerinde Ruhun ve Meleklerin varlığı ispatlanmaktadır.

            Risale-i Nur eserlerinde Ahiretin varlığı, yeniden dirilme, Cennet ve Cehennem’in varlığı ispatlanmaktadır.

            Risale-i Nur eserlerinde, Müslümanların geri kalmışlık nedenleri ve bu nedenlerden kurtuluş çareleri anlatılmaktadır.

 

************

 

Yıllarca takipler, sürgünler ve mahkemelerle geçen bir ömür.

Risale- Nur eserleri, dünyada bir başka rekoru da elinde bulunduruyor. Dünya üzerinde Risale-i Nur eserleri kadar çokça mahkemelere verilip de beraat kararı alan bir başka eser yoktur. Risale-i Nurlar 1500 den fazla defa mahkemeye verilmiş ve hepsinden de beraat kararı almıştır.

 

************

 

26 Kasım 2014 Çarşamba günü Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla; Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri’nin yazmış olduğu Risale-i Nur eserlerinin basımı ve korunması Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bu kararla, resmen Risale-i Nurları tanımış, kabul etmiş ve sahip çıkmıştır.

 

************

 

1973 yılı Eylül ayında Erzurum’da Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi birinci sınıfında  Mehmet Kırkıncı Hocaefendi’nin sohbetleri ile 42 yıl önce tanıdığım Risale-i Nur eserlerinden çokça istifade ettiğimi bu vesile ile belirtmek istiyorum.  Bütün herkese de bu eserleri okumalarını tavsiye ediyorum.

Bu milletin gençliğinin her türlü badireden kurtulması içi hayatlarını tehlikeye atarak mücadele eden Bediüzzaman Said Nursi ve onun gibi tüm İslam alimlerini rahmetle anıyorum. Hepsinden Allah razı olsun. Ruhları için Fatiha.

 

Güzel günler dileğiyle.

 

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim