• BIST 1.471
  • Altın 414,451
  • Dolar 7,4160
  • Euro 8,9680
  • Gümüşhane : 10 °C
  • Trabzon : 11 °C

ANALİZCİ YA DA KOV MAHALLESİ

26.10.2015 09:26
AYDIN YALÇIN / YAZAR

AYDIN YALÇIN / YAZAR

 O kadar uyardım, o kadar yazdım. Siz düşünce insanlarına, fikirlere değer vermezseniz ki, şüphesiz hiç verilmiyor, ortalığı “Analizciler” türü gölge kişilikler sarar. Ve atış serbest olur. Çünkü kimliği yoktur. Şehir adeta sanal ve çakma bir kimliksiz üzerinden çalkalanıyor ve dengeleri ile oynanıyor. Ancak ne var ki bu seviyesizliğin nedenleri üzerinde duracak bir yapıda yok. Bakın bu şehir bir üniversite ile tanıştı ama asla bir “şehir kültürü” ile tanışmadı. Daha öncede söyledim, bu seviyesizlik artarak devam edecek çünkü zemin buna müsait. Oysa Gümüşhane’de çok güzel işler başarılıyor. Harşit’in ıslahı projesi başlı başına tarihi bir hizmet. Bunun üzerinde kimse durmuyor. Son olarak bu konu ile alakalı şunu söylemek istiyorum; düşünce ve fikre değer verilmediği sürece “gölge oyunları” gerçek hayatı altüst ederek artarak devam edecek.

KARŞIYAKA MAHALLESİ

Çarpık yapılaşma, bahçelerin yok oluşu falan derken galiba mahallelerde bir bir yok oluyor. Modern kafa ile bakıldığında ters giden bir şey yok. Eskiler yıkılıyor yenileri ve daha modernleri, daha yaşanılabilir olanları yapılıyor denebilir. Ama bunun yanında anılar, semboller, iç içe olmanın sıcaklığı, evin kapısında oturup dostluğu paylaşmak, çocuk seslerine karışan akşamlar, komşuların uzaktan uzağa birbirlerine seslenmeleri, boş toprak alanlarına domates fidelerinin dikilmesi falan… Tüm bunları Karşıyaka mahallesinin kentsel dönüşüm adı altında müteahhit ellerle yok edilmesine, betonlaştırılmasına şahit olunca anımsadım.

KOV NEDİR?

Kov bir mahalle ismi. Gece kondu ile başlayan mahalleleşme sürecini tamamlayan ama bana öyle geliyor ki çok yakın bir zamanda paranın cazibesi ile kendine has özelliklerini yitirme tehlikesiyle baş başa.  Çevresinden başlamak üzere mahalle kültürleri ile birlikte tüm anıları beton bloklar arasında kalacak gibi. Hem kültürel hem ticari ve hem de siyasi bir güç olarak Kov mahallesi esasında üzerinde uzunca durulabilecek bir yaşam kültürünü içerisinde barındırıyor. Çünkü Kov mahallesinin kendine has alameti farikası olan bir süreci var ve şimdilik devam ettiriliyor. Ama şu da var ki kendine has mahalle kültürüyle,  Gümüşhane’de ekonomik, siyasi ve kültürel bir dinamik olan “Kov mahallesini de” Karşıyaka mahallesinin akıbeti bekliyor. Yani demem o ki ne zaman yüksek binalar Kov mahallesini esir alırsa işte o zaman tüm sembolleriyle bir mahalleyi daha anılarıyla birlikte kaybedeceğiz. Sen ne diyorsun diyenlere şunu söylüyorum, Gümüşhane’de ilk ve tek Arapça dersleri gönüllü olarak o mahallede verilirdi. Söz gelimi hiçbir Kovlu cenazesi Kov mahallesi haricindeki bir camiden kaldırılmamıştır. Ve en önemlisi kolektif hareket edebilme kültürleri…

HARŞİT DEMİRYOLU

Harşit demiryolu güzergâhının Gümüşhane’den geçmesi için neler yapılmadı ki. Adına internetten grup bile kuruldu destek için. Yine Gümüşhane’nin önde gelen akil adamları, STK’ları, siyasileri ve bürokratlarının özverili çalışmaları oldu, Harşit Demiryolunun Gümüşhane güzergâhından geçmesi için. Güzergâh değişecek diye ödümüz kopuyordu. Harşit demiryolu mevzuu uzunca bir zamandır buzdolabında bekliyordu. Ve nihayet Sayın Başbakanımız Trabzon’da müjdeyi verdi. Sanırım Zigana tünelinden sonra konuşulacak mega proje konumuz tekrar Harşit demiryolu olacaktır.

BAŞKA GÜMÜŞHANE VAR!

Yeni Şafak gazetesi benim hayat okulumdur. 90’lı yıllardan buyana fasılasız takip ettiğim bir okuldur. Son günlerde Türkiye’nin içinden geçmekte olan sürecine yönelik olarak “Başka Türkiye Yok” serlevhasıyla kardeşlik çağrısı başlattı. Ve büyük bir karşılık buldu. Bunun bir benzerini başta STK’lar olmak üzere, yerel dinamikler Gümüşhane’de başlatabilir: “Başka Türkiye ve Başka Gümüşhane Yok”…

 

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim