• BIST 1.545
  • Altın 411,963
  • Dolar 7,5674
  • Euro 8,9841
  • Gümüşhane : 1 °C
  • Trabzon : 5 °C

Allah demişte Dikkate Alan kim….

07.04.2017 11:56
SERHAT DOĞAN / YAZAR

SERHAT DOĞAN / YAZAR

 

Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesna, zînet (yer)lerini göstermesinler. Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar. Zinetlerini, kocalarından, yahut babalarından, yahut kocalarının babalarından, yahut oğullarından, yahut üvey oğullarından, yahut erkek kardeşlerinden, yahut erkek kardeşlerinin oğullarından, yahut kız kardeşlerinin oğullarından, yahut Müslüman kadınlardan, yahut sahip oldukları kölelerden, yahut erkekliği kalmamış hizmetçilerden, yahut da henüz kadınların mahrem yerlerine vakıf olmayan erkek çocuklardan başkalarına göstermesinler. Gizledikleri zinetler bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey mü’minler, hep birlikte tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz!” 

 Nûr suresi 31. Ayeti kerimede hakkın sahibi olan açıklıyor işin özünü. Evet bu hafta biraz İmam Hatipler ve bununla bağlantılı olarak yetiştirdiği dindar nesil ve son 80 yılımızı fazlası ile meşgul eden bu tesettür meselesine değineceğim. Bu konular hakkında çok fazla konuşmak bu konuların üzerine çok fazla eğilmek konunun sulandırılmasına ve çok farklı mecralara kaymasına sebebiyet veriyor. Durum artık İman meselesi olmaktan çıkmış siyasetin temel kuramlarından biri haline gelmiştir. Bu sebep ile çokta detayına girme taraftarı değilim.

 Evet, meselenin en başından girmekte fayda var. Kutsal kitapların tamamında yaratıcı kadına örtünmesini söyler. Bu sadece İslam dini için değil Hristiyanlık ve Musevi İnancı dediğimiz kitap dinlerinde böyledir. Bunun dışında olan ancak din haline gelmiş dünya görüşlerinde de yine kadına örtünmesi hususunda nasihatlerde bulunulur. Tabi bu örtünme meselesi özgürlük ya da temel haklarını elinden almak maksadı ile söylenmiş değildir. Ya da kadının antik çağlardan bu yana bir meta haline gelmesine sebep veren görüşe yaklaştırmak içinde değildir. Bu dinler kadına örtünün derken erkekleri de es geçmemiştir. Erkekte örtünmesi gerekir. Burada benim ele alacağım konu Müslüman kadının durumu hakkında. Efendi kiliseye mum yakıp camide namaz kılınmaz. İmam hatip liselerinin önlerine bakıyorum, içim acıyor. Dindar nesil yetiştirilmek uğruna bir nesil heba ediliyor haberiniz yok. Bizim dindar nesile değil, ahlaklı bir nesile ihtiyacımız var. Okuldan çıkar çıkmaz her türlü ahlaksızlığı mubah gören talebeleri görüyorum içim acıyor. Öylesi bir haldeki rahmetli üstadın sözünü bunlara söyleyip tersini yapasım geliyor. Bacımın örtüsü batmakta rezilin gözüne diyor. Rezilin gözüne batmıyor artık. Örtü örtü olmaktan çıktı Müslümanın gözüne batıyor. Acırım tükürüğe billahi tükürsem yüzüne diyor ya Akif. Mezarından kalksa benim başını örten kardeşim senin yüzüne tükürecek haberin yok. Neyin kavgasıdır bu. Neyin mücadelesi neyin özentisidir bu.  Allah sana ayet gönderirken sadece kafanın üstüne mi gönderdi. Bu ayet boynundan aşağıya gelmedi mi ki her türlü ahlaksızlığı kendine mubah görmektesin. Başı kapatmak ise iş bitiyor mu? Üniversite köşelerinde gizli saklı yerlerde her türlü pisliğini tesettür altına gizleyenler sizler onu rahat rahat takın diye ne mücadeleler verildi haberiniz var mı? Örtünmek artık moda oldu. Armine’den Aker’den başka başını bağlamayan kardeşim anan on liralık çaput bağladı başına da ruhunu kirletmedi. Seni markalar kurtarmaz. Kurtarmayacak. Tesettür sizlerin günah çıkarma malzemesi değildir. Benim neslimin can verdiği o emaneti sen moda malzemesi yapamazsın

Gelelim kısa da olsa ikinci meseleye. Her yere imam hatip açma ve imam hatiplere yönelik yapılan pozitif ayrıma. Efendiler iyi dinleyin beni. Her okulu imam hatip lisesine çevirmek bizlere bir şey kazandırmaz. Bizim buralarda bir söz vardır. “Zorla it davara gitmez.” Teşbihte hata olmaz lakin kimseyi zorlayarak bir şeyler öğretemezsin. Siz yeni yetişen nesli 50 sene önceki ile mi karıştırıyorsun. Sizlere bir tavsiye değerli okul yöneticileri. Liselerinizdeki çocukların telefonlarını bir karıştırın bakın siz ne öğretmişsiniz onlar ne öğrenmiş. Ne demek istediğimi anlayacaksınız o zaman. Bugün gelinen durum CHP’nin imam Hatip liselerini neden kapattığı konusunda haklı çıkmasına sebep vermektedir. Okulda örtünen sokakta açılan bir nesil yetiştirdik haberimiz yok. 

Yapılan yorumlardan Gümüşhane Olay Gazetesi sorumlu tutulamaz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Gümüşhane Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0456) 213 66 63 | Haber Yazılımı: CM Bilişim